اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹

سند شورای حاکمیتی سودان امروز امضا خواهد شد

سند شورای حاکمیتی سودان امروز امضا خواهد شد

سودان امروز (شنبه) برابر با ۱۷ اوت شاهد تحولی تاریخی خواهد بود زیرا سند قانون اساسی و سیاسی (توافق شورای حاکمیتی) در سالن الصداقه خارطروم امضا خواهد شد تا سرآغازی برای دوره‌ای باشد که مردم سودان از زمان براندازی عمر البشیر در آوریل به آن چشم دوخته‌اند.

مقامات سودان مسیر اصلی فرماندهی کل و کاخ ریاست‌جمهوری در مرکز خارطوم را مسدود کردند.

هیئت‌هایی بین‌المللی و منطقه‌ای از عصر روز جمعه برای شرکت در جشن امضای توافقنامه دوره انتقالی در سودان که قرار است امروز برگزار شده و به حاکمیت ۳۰ ساله عمر البشیر در این کشور پایان دهد، وارد خارطوم، پایتخت این کشور شده‌اند.

عمر دهب فضل، معاون وزیر خارجه سودان میزبان موسی فقی، رئیس کمیساریای اتحادیه آفریقا بود.

الهام ابراهیم، معاون وزیر خارجه سودان نیز میزبان سام کوتیسا، وزیر خارجه اوگاندا، محمود علی یوسف، وزیر خارجه جیبوتی، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل به منطقه شاخ آفریقا و خلیفه الحارثی، معاون وزیر خارجه عمان بود.

قرار است محمد طاهر سیاله، وزیر خارجه لیبی، یوسف بن احمد العثیمین، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی و مشعل بن فهد السلمی، رئیس پارلمان عربی نیز در این مراسم حضور یابند.

گروه های آزادی و تغییر و شورای انتقالی نظامی سودان چهارم اوت جاری امضای اولیه سند قانون اساسی را با میانجی‌گری اتحادیه آفریقا صورت دادند.

در حالی که شورای نظامی انتقالی در سودان هنوز به شکل رسمی کاندیداهای خود را معرفی نکرده اما طبق برخی اخبار منتشر شده، قرار است عبدالفتاح البرهان، ریاست شورای حاکمیتی را بر عهده گرفته و به محمد حمدان دقلو نیز مسؤولیت معاونت رئیس این شورا سپرده شود.

اما از جدی‌ترین کاندیداهای گروه‌های آزادی و تغییر برای عضویت در شورای حاکمیتی می‌توان به بابکر فیصل و صدیق تاور، فعال سودانی اشاره کرد.

همچنین این گروه‌ها از توافق خود درباره نخست وزیری عبدالله حمدوک، کارشناس اقتصادی در دوره انتقالی خبر دادند. حمدوک پیش از این به عنوان دبیرکل سابق کمیته اقتصادی آفریقا در بانک تجارت و توسعه فعالیت داشته است.

علاوه بر اینها عبدالقادر محمد احمد نیز برای پست رئیس دستگاه قضایی و محمد الحافظ برای دادستانی کل کاندیدا شدند.

کمیته سیاسی شورای نظامی انتقالی جنوب به ریاست جمال عمر نیز تاکید کرد که این شورا در دوره گذشته نقش بسزایی در بهبود روابط خارجه سودان با کشورهای همسایه ایفا کرد.

این کمیته گزارشی از دستاوردهای خود در دوره حاکمیت شورای انتقالی ارائه کرد، این دوره از آوریل گذشته آغاز شده و امروز با امضای اسناد تشکیل دولت انتقالی جدید و انحلال شورای نظامی پایان می‌یابد.

کمیته یاد شده همچنین در گزارش خود آورده است، شورای نظامی نقش بسزایی در جلب حمایت خارجی و به رسمیت شناخته شدن آن در جهان و نیز آغاز رایزنی‌ها با جنبش‌های مسلح و حفظ وحدت و ثبات سیاسی و اجتماعی کشور ایفا کرده است.

همچنین در گزارش یاد شده آمده است، مسیرهایی برای گفت‌وگو و رایزنی با احزاب سیاسی و مردمی در داخل و خارج خارطوم ایجاد شدند و شورا نقش بسزایی در جلب اعتماد کشورهای همسایه، بهبود روابط خارجه با آنها و ایجاد گذرگاه‌های مرزی با دو کشور سودان جنوبی و اریتره ایفا کرد.

دو طرف در سودان بر سر یک دستور کار برای مرحله گذار ۳۹ ماهه که در جریان آن قدرت بین دو طرف تقسیم شده و به برگزاری انتخابات منتهی خواهد شد، توافق کردند.  / ایسنا

کپی