اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

تعیین تکلیف چاه های فاقد پروانه منطقه گنبدکاووس

تعیین تکلیف چاه های فاقد پروانه منطقه گنبدکاووس

حدود یک هزار حلقه چاه آب فاقد پروانه بهره برداری در شهرستان های گنبدکاووس، مینودشت و گالیکش تعیین تکلیف شد.

قانون تعیین تکلیف چاه‌های آب فاقد پروانه بهره برداری

حسین قنبری مدیر منابع آب شهرستان های گنبدکاووس، مینودشت و گالیکش اظهار داشت: برابر قانون تعیین تکلیف چاه‌های آب فاقد پروانه بهره داری، تمامی چاه‌های فاقد پروانه بهره برداری که قبل از سال ۸۵ حفر شده‌، باید تعیین تکلیف شود. قانون تعیین تکلیف چاه‌های آب فاقد پروانه بهره برداری، با هدف صیانت از سفره آب‌های زیر زمینی تهیه شده است.

قنبری از وجود 3 هزار و ۵۰۰ حلقه چاه آب دارای پروانه بهره داری نیز در 3شهرستان گنبدکاووس، مینودشت و گالیکش خبر داد و اضافه کرد: چاه‌هایی که بعد از سال ۸۵ به صورت غیر مجاز حفر شده باشد، با دستور مقام قضایی مسدود و با متخلفان برخورد می‌شود. انسداد چاه‌های غیرمجاز در سال‌های اخیر با همکاری محاکم قضایی روند رو به رشدی داشته به طوری که از سال گذشته تاکنون برای انسداد ۲۰ حلقه چاه آب غیرمجاز رای قطعی صادر شده که هم اکنون از سوی پیمانکار در حال اجراست.

مدیر منابع آب شهرستان‌های گنبدکاووس، مینودشت و گالیکش تعداد پرونده‌های تشکیل شده برای صدور رای انسداد چاه‌های غیرمجاز در محاکم قضایی را نیز حدود ۵۰ فقره اعلام کرد و ادامه داد: هم اکنون هزینه انسداد و پر کردن هر حلقه چاه آب حدود 50 میلیون ریال است که فعلاً از سوی دولت پرداخت و باید پس از سیر مراحل قانونی از متخلف دریافت شود.

وی با تاکید برضرورت مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی به دلیل کمبود منابع آبی بالاخص پرهیز از کشت شالی در منطقه از سوی کشاورزان، گفت: به دلیل شرایط بارش‌ها درسال آبی جاری، بیشتر کشاورزان منطقه که دارای چاه آب هستند، اقدام به کشت این محصول کرده اند که نیاز به آب زیاد دارد.

قنبری از کشاورزان منطقه درخواست کرد، تا درصورت مشاهده حفر چاه غیرمجاز توسط افراد سودجو مراتب را به مدیریت منابع آب گنبد کاووس، مینودشت وگالیکش گزارش کنند.

                                                                                                              

کپی