اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹

کشف سیارات دورافتاده به کمک روبات

کشف سیارات دورافتاده به کمک روبات

"دارپا" طی یک فراخوان، شرکت‌های فناوری را به ابداع روبات‌هایی برای عملیات جستجو و نجات دعوت کرده است.

"آژانس پروژه‌های پژوهشی پیشرفته دفاعی آمریکا" یا "دارپا" (DARPA)، گروه‌های فعال در حوزه فناوری روباتیک را برای نقشه‌برداری سریع، مسیریابی و جستجوی پویا در محیط‌های زیرزمینی به چالش طلبیده است.

اگرچه هدف این چالش، یافتن راه حل‌های روباتیک برای سربازان و جستجوگران زمینی است اما ناسا امید دارد که فناوری‌های ارائه شده در این چالش بتواند بنیانی برای ماموریت‌های اکتشافی آینده در غارها و دهانه‌های آتشفشانی سیارات دورافتاده باشد.

سوال بزرگی که ناسا در نظر دارد به پاسخ آن برسد، این است که آیا زندگی در سیاراتی به غیر از زمین نیز وجود دارد یا خیر. یکی از مکان‌های اصلی برای یافتن پاسخ این سوال، نواحی زیرزمین است زیرا این مناطق، دست‌نخورده هستند و در برابر اشعه ماوراءبنفش و پرتوهای کیهانی محافظت می‌شوند.

گروه‌های پژوهشی که در این چالش شرکت دارند، روبات‌هایی مخزن مانند، پهپاد و حتی روبات‌هایی ابداع کرده‌اند که قادر به بالا رفتن از کوه هستند و می‌توانند بر موانع راه مانند سنگ‌های بزرگ و دهانه‌های باریک غلبه کنند.

اگرچه هدف این فراخوان، کمک به ماموریت‌های جستجو و نجات روی زمین است اما شاید همین روبات‌ها بتوانند به یافتن شکل‌های متفاوتی از زندگی در سیارات دیگر نیز کمک کنند./ایسنا

کپی