اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹

افزایش ۵۰ درصدی گردشگران خارجی در خراسان‌رضوی پیش‌بینی می شود

افزایش ۵۰ درصدی گردشگران خارجی در خراسان‌رضوی پیش‌بینی می شود

سرپرست معاونت گردشگری میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: با توجه به استقبال بالایی که امروزه از سمت گردشگران خارجی صورت می‌گیرد حدود ۴۰ درصد ظرفیت کل استان در اختیار این گردشگران قرار گرفته است که برای توسعه گردشگری مذهبی و زیارتی منبع خوبی است و ما به این اعتقاد داریم که تمرکز در مشهد بر روی گردشگری زیارتی و مذهبی است.

یوسف بیدخوری با حضور در تحریریه این خبرگزاری به مناسبت ۱۷ مرداد و تبریک روز خبرنگار در خصوص اقداماتی که که از تضعیف حوزه گردشگری جلوگیری می‌کند، اظهار کرد: در حال حاضر با توجه به ظرفیت خوبی که در حوزه گردشگری خراسان رضوی وجود دارد تمرکز ما بیشتر بر واحدهای اقامتی و فضاهایی است که می‌تواند در خدمت گردشگر باشد.

وی با بیان اینکه در مشهد به اندازه تمام کشور واحد اقامتی داریم، افزود: تمرکز فعالیت‌ها در مشهد، بحثی است که سعی کرده‌ایم در سایر نقاط استان نیز به آن توجه شود؛ در حال حاضر به حدود ۵۹ اقامت‌گاه بوم‌گردی مجوز داده شده است، توجه ویژه‌ای به موزه‌ها در شهرستان‌های استان کرده‌ایم؛ به آسبادهای نشتیفان نیز توجه کرده‌ایم و به دنبال جهانی کردن آن هستیم.

وی ادامه داد: امیدواریم با توجه به این‌که استان خراسان رضوی در صنعت گردشگری مورد اقبال قرار گرفته است و نیمی از گردشگران خارجی و زائران به این استان سفر می‌کنند امسال افزایش ۵۰ درصدی گردشگران خارجی را داشته باشیم.

سرپرست معاونت گردشگری خراسان رضوی اضافه کرد: با توجه به ‌این‌که در حال حاضر میانگین اشغال واحدهای اقامتی ما بیش از ۸۰ درصد است که ۴۰ درصد آن مربوط به اقامت گردشگران خارجی می‌شود این مسئله ظرفیت خوبی است تا ما بتوانیم از موضوع استفاده کنیم.

سرپرست معاونت گردشگری خراسان رضوی ادامه داد: ما سعی می‌کنیم فعالیت‌هایمان را منسجم‌تر برنامه‌ریزی کنیم چرا که پراکندگی و غیرمنسجم بودن برنامه‌ها در سطح استان به نفع توسعه گردشگری نیست؛ ما به دنبال این قضیه هستیم که زیارتی بودن و مذهبی بودن مشهد مخدوش نشود کما این‌که معتقدیم بسیاری از کارهایی که انجام می‌دهیم نوعی خدمت به زائر امام‌رضا(ع) است به این شکل که مسافرانی که به مشهد سفر می‌کنند در واحدهای اقامتی که ما فراهم کرده‌ایم اقامت می‌کنند.

بیدخوری خاطرنشان کرد: حضور مسافران در مشهد اول به دلیل اعتقاد مذهبی بودن و زیارتی بودن شهر مشهد است و ما هم‌چنین ما سعی‌ کرده‌ایم در جهت توسعه فعالیت‌های صنعت گردشگری، فضاهای مختلف را در استان تبلیغ و فعالیت کنیم؛ برای مثال امسال برای اولین بار تقویمی از نمایشگاه‌ها و جشنواره‌ها در سطح شهرستان‌های استان را مطرح کرده‌ایم و چیزی نزدیک به ۸۵ رویداد در شهرستان‌ها داریم که یکی از مبناهای ارزشیابی مدیران ما در شهرستان‌ها و حتی ستادهای اجرایی خدمات سفر در شهرستان‌های استان است.

وی عنوان کرد: این‌که چه میزان توانسته‌ایم در سایر حوزهای مرتبط با گردشگری فعالیت کنیم و فعالیت بومی که فقط مردم خود آن منطقه در برنامه‌های حضور پیدا کنند را به تنهایی قبول نداریم بلکه قصد داریم این موارد با مشارکت و همراهی دفاتر خدمات مسافرتی و علاقه‌مندان به صنعت گردشگری در شهرستان‌های استان اتفاق بیفتد./ ایسنا

کپی