اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹

رواج غلو، نگرانی امام هادی(ع) برای عصر غیبت

رواج غلو، نگرانی امام هادی(ع) برای عصر غیبت
اسماعیل علوی دبیر گروه پایداری

آن سال (212.ق) حجاج مدینه دربازگشت ازمکه، خبر مسرت بخش تولد نوزاد مبارکی را درخاندان رسول گرامی اسلام(ص) انتشار دادند. نوزاد در روستایی نزدیکی مدینه – صریا – هنگام بازگشت امام جواد(ع) وهمسرش –سمانه مغربیه - از سفر حج متولد شده بود.یاران نزدیک به امام(ع) پیش از آن خبر ولادت نوزاد و اوصاف او را به نقل ازروایتی از رسول اکرم(ص) شنیده بودند.

ضمن آن روایت نوزاد چنین توصیف شده بود: «... (او)نه ظالم ونه سرکش، بلکه نیکوکار ومبارک و پاکیزه ونیکوست.خداوند لباس آرامش و وقار براندام او پوشانده ودانش‌ها را نزد او به ودیعت نهاده است....»امام جواد(ع) نوزاد را «علی» نام نهاد و به چندین لقب ملقب شد که مشهورترین آنها «هادی» است.
امام هادی(ع) چهل و دو سال زیست وهمچون پدرش در نوجوانی عهده‌دار منصب امامت شد و33 سال تلاشی مستمر را در راه حفظ وحراست از میراث نبوی وصیانت از امت به کار بست.شرایط دوران امام هادی(ع) شرایط انتقال از مرحله «امامت آشکار» به «امامت پنهان» و در آستانه «عصرغیبت» بود.
یکی از نگرانی‌های امام هادی(ع) برای عصر غیبت، رواج پدیده غلو و به انحراف کشیدن شیعیان و دوستداران اهل بیت(ع) توسط غالیان بود. از این رو آن حضرت(ع)با هدف درامان نگه داشتن پیروان خود از انحراف فکری، موضع قاطع مکتب اسلام در برابرغالیان و پدیده غلو را آشکار نمود و به نفی و طرد آنان همت گمارد.
امام هادی(ع) برای نمایاندن حقیقت این تفکر انحرافی که برخی از چهره‌های سرشناس آن همچون؛ حسین بن عبیدالله قمی، محمد بن بابای قمی، علی بن حسکه قمی وفارس بن حاتم قزوینی از ایران برخاسته بودند، اعلام موضع نموده و در پاسخ به سؤال یکی از شیعیان در مورد عقاید و رفتار غالیان به صورت کتبی مرقوم فرمود؛«دین ما این‌گونه نیست، از این مسائل کناره‌گیری کن».
غالیان با جعل حدیث مسائل به دور از حقیقت ومشمئز‌کننده‌ای را به امامان نسبت داده وخود را نیز در زمره اولیای الهی معرفی می‌کردند و مردم را به اطاعت از خود فرا می‌خواندند.
در نتیجه روشنگری‌های امام هادی(ع) مردم قم که از ابتدای قبول اسلام به پیروی از آل رسول خدا(ع) روی آورده بودند، حسین بن عبیدالله قمی را به اتهام غلو از این شهر رانده و بیرون کردند.

کپی