اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹

از آقای محمدخانی دعوت می‌کنیم فیلم‌مان را ببیند

از آقای محمدخانی دعوت می‌کنیم فیلم‌مان را ببیند
سیدامین شجاعی وکیل علی عطشانی

در پی انتشار مطلبی در صفحه آخر روزنامه ایران به تاریخ 20/5/ 1398 در خصوص شکایت احتمالی آقای ناصرمحمدخانی و نامه ارسالی از سوی ایشان به رئیس شورای صنفی نمایش در رابطه با شباهت فیلم سینمایی «یادم تورا فراموش» با زندگینامه شخصی ایشان و تماس‌های مکرر خبرنگاران در روزهای اخیر در راستای شفافیت موضوع و اطلاع‌رسانی به عموم جامعه پاسخ مطالب منتشر شده را به کیفیت حاضر منعکس کنیم.

از همان زمانی که آقای علی عطشانی فیلمنامه فیلم «یادم تو را فراموش» اثر جناب آقای پیمان عباسی را مطالعه نمودند تصمیم گرفتند فیلم مربوطه را کارگردانی کنند که به حمدالله با تهیه مقدمات لازم، خرید فیلمنامه و اخذ مجوزهای لازم از سوی وزارت ارشاد فیلم «یادم تو را فراموش» کلید خورد و حال نیز با لطف پروردگار با صدور پروانه نمایش از سوی وزارت ارشاد در شرف اکران است. فیلم‌هایی نظیر «یادم تو را فراموش» در زمره فیلم‌های اجتماعی بوده و یکی از موضوعات اجتماعی جامعه را به تصویر می‌کشد که به لطف فیلمنامه خوب و بازی هنرمندانی نظیر حسین یاری، میترا حجار و ماه‌چهره خلیلی رسالت خود را به نحو احسن انجام داده است. داستان‌های فیلم‌های اجتماعی در بستر اجتماع شکل گرفته و طبیعی است که برخی از موضوعات مطرح شده در هر فیلمی مشابه تجربه شخصی برخی از بینندگان آن باشد؛ چراکه موضوع یک فیلم اجتماعی موفق، موضوعات جاری جامعه بوده وشباهت‌های جزئی و کلی احتمالی آن با تجربیات شخصی افراد در زندگی امری گریز‌ناپذیر است؛ این در حالی است که همانگونه که به خاطر دارم سابقاً مستندی توسط خانم مهناز افضلی در خصوص موضوعات مرتبط با پرونده خانم شهلا جاهد ساخته شد و ادعاهایی در خصوص ارتباط احتمالی فیلم «خشم و هیاهو» با زندگینامه آقای محمدخانی نیز منتشر گردید؛ اگر موکل اینجانب بنای ساخت فیلم بر اساس زندگینامه مشخص و معینی داشت باید تمام توان خود را در اثبات شباهت موضوع فیلمنامه به شخص مورد نظر به کار می‌برد، در حالیکه فیلم «یادم تو را فراموش» با زندگینامه آقای محمدخانی اختلافات عدیده‌ای دارد که البته به دلیل عدم اکران فیلم از ذکر جزئیات مربوطه معذور هستم.
آقای ناصر محمدخانی از ورزشکاران نام‌آشنای کشور عزیزمان بوده و همواره برای موکل اینجانب قابل احترام است. لیکن این انتظار از ایشان نمی‌رفت که بدون دیدن فیلم (به نقل‌قول از خبر ورزشی که فرموده‌اند من فیلم را ندیده‌ام) چنین ادعایی مطرح کرده و حتی بدون هرگونه تماس و اخذ نظر موکل اینجانب نسبت به ارسال نامه به شورای صنفی نمایش اقدام نموده‌اند. در همینجا از آقای محمدخانی دعوت می‌شود در افتتاحیه فیلم «یادم تو را فراموش» حاضر شوند و فیلم مربوطه را به عنوان یک فیلم اجتماعی (نه فیلمی که مدعی به تصویر کشیدن زندگینامه ایشان است) تماشا کنند. مضافاً اینکه فیلم «یادم تو را فراموش» پروانه نمایش از وزارت ارشاد دارد و ممیزین این وزارتخانه بعد از اتمام مراحل ساخت فیلم، مجوز مربوطه را صادر کرده‌اند و صرف ادعای تشابه، که به زعم اینجانب ناشی از سوء‌برداشت است نمی‌تواند مستمسک توقیف یک فیلم شود.

کپی