اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
در گفت‌وگو با «ایران»؛

سیروس دین‌محمدی: «کلوپ» بازی من را بیشتر از دیگر خارجی‌ها دوست داشت

سیروس دین‌محمدی: «کلوپ» بازی من را بیشتر از دیگر خارجی‌ها دوست داشت
محمد محمدی سدهی خبرنگار

شماره 10 سابق ماینتس از خاطراتش با یورگن کلوپ می‌گوید/ زبان آلمانی را با کلوپ تمرین کردم/ هر کس در اروپا لیاقت داشته باشد، به هدفش می‌رسد اما در ایران این گونه نیست.

فوتبال ایران در اواخر دهه 90 میلادی نمایندگان زیادی به لیگ‌های معتبری همچون بوندسلیگای آلمان معرفی کرد. از علی دایی و علی کریمی در بایرن مونیخ گرفته تا مهدی مهدوی‌کیا در ‌هامبورگ و خداداد عزیزی در کلن؛ که در آن زمان جزو بهترین بازیکنان آسیا به شمار می‌رفتند و مورد توجه باشگاه‌های نامدار اروپایی بودند. یکی از این بازیکنان لژیونر آن مقطع سیروس دین‌محمدی، ‌هافبک استقلال تهران بود که در سال 1999 به ماینتس آلمان پیوست و به همراه سرژیک تیموریان در لیگ دسته 2 آلمان بازی کرد. این دو بازیکن ایرانی در آن سال‌ها همبازی یورگن کلوپ بودند که حالا تبدیل به یکی از نامدارترین و موفق‌ترین مربیان فوتبال دنیا شده است.
 19 سال از آن مقطع می‌گذرد و پس از قهرمانی لیورپول در سوپرجام اروپا سرمربی سرخ‌های آنفیلد در پاسخ به سؤالی درخصوص علاقه‌مندان ایرانی تیم لیورپول و شخص کلوپ، نام دین‌محمدی و تیموریان را بر زبان آورد و از ایرانی‌ها و این دو همبازی‌اش به نیکی یاد کرد.
سیروس دین‌محمدی، ‌هافبک سال‌های گذشته تیم ماینتس آلمان درخصوص این موضوع به خبرنگار «ایران» گفت: «فیلمی که از صحبت‌های کلوپ منتشر شده، کامل نیست و او در صحبت‌هایش از من تعریف می‌کند. اما همین که مربی بزرگی مثل یورگن کلوپ نام ما را بر زبان آورده، برای ما افتخار بزرگی است. من در ماینتس با کلوپ همبازی بودم و او مدافع تیم بود. کلوپ آن زمان هم بازیکن متعصبی بود و همین حرکات را در آن دوران هم انجام می‌داد و همین قدر به تیمش تعصب داشت.»
او ادامه داد: «از این بابت خیلی خوشحال شدم که کلوپ گذشته‌اش را فراموش نکرده و بعد از 19 سال نام من را بر زبان آورد. اینکه یک مربی بعد از سال‌ها با وجود رسیدن به بزرگ‌ترین افتخار گذشته خود را فراموش نمی‌کند، بسیار ارزشمند است و این می‌تواند درسی باشد برای ما ایرانی‌ها. اگر قسمت شود ارتباطی با این مربی بزرگ خواهیم گرفت تا بتوانم ملاقاتی با او داشته باشم و از تجربیات او برای جوانان کشورم استفاده کنم.»
دین‌محمدی با اشاره به این موضوع که کلوپ هوش بسیار بالایی دارد، بیان داشت: «نام بردن از من و تیموریان نشان دهنده این موضوع است و هوش بالای او را باید تحسین کرد. در زمان بازیگری هم کلوپ ارتباط بسیار خوبی با ما داشت و یکی از ویژگی‌های خوب او این بود که ارتباط خوبی با خارجی‌های تیم می‌گرفت. من حس خوبی نسبت به کلوپ داشتم و همین حس را هم او نسبت به ما (خارجی‌های تیم ماینتس) داشت.»
هافبک سابق تیم ماینتس آلمان یاد دوران بازیگری‌اش در این تیم را زنده کرد و گفت: «اولین بازی من در ماینتس مقابل بنفیکا پرتغال بود و در آن بازی من خیلی خوب بازی کردم و مورد توجه سرمربی تیم قرار گرفتم. من شماره 10 این تیم بودم و در پست‌ هافبک وسط بازی می‌کردم و نبض تیم دست من بود. پوشیدن پیراهن شماره 10 در آلمان افتخار بزرگی است و حتی خود آلمانی‌ها هم به این موضوع افتخار می‌کنند.» دین‌محمدی به صحبت‌هایش با کلوپ در زمان حضور در ماینتس اشاره کرد و افزود: «همان زمان کلوپ چندین بار با من صحبت کرد و گفت که خیلی از خارجی‌ها به ماینتس آمدند اما من بازی تو را بیشتر از همه دوست دارم. از آن زمان به بعد ارتباط من با او نزدیک‌تر شد و هر صحبتی که می‌خواستم در مورد تیم کنم با او در میان می‌گذاشتم. من چندین بار با کلوپ هم اتاق شدم چون او رابطه خوبی با خارجی‌ها داشت، مربی تیم‌مان او را با من هم‌اتاق کرد تا زبان آلمانی را با من تمرین کند.»
او در پاسخ به این سؤال که چه چیزی از یورگن کلوپ یاد گرفتید، بیان داشت: «کلوپ شب قبل از بازی‌ها ساعت 9 شب چراغ‌های اتاق را خاموش می‌کرد، به این دلیل من هم مجبور بودم که در این ساعت بخوابم. نظم و انضباط او بی‌نظیر بود و من این موضوع را از کلوپ آموختم و در زمانی که در تیم‌های راه‌آهن و شهرداری تبریز سرمربی بودم، یک ساعت قبل از همه بازیکنان سر تمرین بودم.»  
هافبک سابق تیم ماینتس آلمان با اشاره به این موضوع که کلوپ در زمان بازیگری‌اش در کلاس‌های مربیگری شرکت می‌کرد، گفت: «ما آن زمان فکر می‌کردیم که فوتبال‌مان تمام نمی‌شود اما او عشق مربیگری داشت و بخصوص عاشق لیورپول بود و بازی‌های این تیم را دنبال می‌کرد. او دوست داشت روزی سرمربی لیورپول شود که به هدفش هم رسید و این نشان می‌دهد که در صورت تلاش، می‌توانیم به هدف‌مان برسیم. البته این موضوع در اروپا وجود دارد و در ایران این گونه نیست. در ایران زد و بندهای زیادی وجود دارد اما در اروپا چنین چیزی وجود ندارد و هر کسی که لیاقت داشته باشد، به هدفش می‌رسد همان گونه که کلوپ به هدفش رسید. اتفاقات عجیبی در فوتبال ما می‌افتد که دستیابی به اهداف مورد نظر را بسیار سخت و تقریباً نشدنی می‌کند.»
بازیکن سابق تیم استقلال بیان داشت: «من یک سال و نیم در ماینتس بودم و در آنجا خاطرات بسیار خوبی دارم. البته در آن زمان  باشگاه اشتباه‌هایی در مورد من مرتکب شد که اگر این اشتباه ها رخ نمی‌داد، می‌توانستم سال‌های بیشتری در آلمان بازی کنم. مسئولان تیم ماینتس به من می‌گفتند که تا 36 سالگی در اینجا می‌مانی و مربیگری در بخش پایه‌ها را برعهده تو خواهیم گذاشت و دلیل آن هم تکنیک بالای من بود که می‌خواستند از تکنیک من در بخش آموزش به رده‌های پایین تیم استفاده کنند. همان اتفاقی که برای مهدی مهدوی‌کیا افتاد و او اکنون به عنوان مربی تیم‌های پایه‌ هامبورگ مشغول فعالیت است برای من می‌افتاد اما شرایطی که در باشگاه به وجود آمد، باعث شد از نظر روحی به هم بریزم و به کشور بازگردم.»/ روزنامه ایران

کپی