اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹
تل آویو ورود «رشیده طلیب» به سرزمین‌های اشغالی را مشروط و ورود «ایلهان عمر» را ممنوع کرد

قمار انتخاباتی ترامپ و نتانیاهو با کارت زنان جنجالی کنگره

قمار انتخاباتی ترامپ و نتانیاهو با کارت زنان جنجالی کنگره
ندا آکیش خبرنگار

باورش سخت است اما دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا دست به کاری بی‌سابقه در تاریخ کشورش زد و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی را نیز ترغیب کرد، دو نماینده مسلمان کنگره امریکا را از ورود به سرزمین‌های اشغالی منع کند.

با این حال دولت تل‌آویو که پیشتر ورود ایلهان عمر سومالیایی تبار و رشیده طلیب فلسطینی الاصل به اراضی اشغالی را بلامانع اعلام کرده بود، در نهایت خبر داد سفر ایلهان عمر به این اراضی ممنوع است اما طلیب به شرط اینکه در زمانی کوتاه فقط مادربزرگش را ببیند و برود، می‌تواند سفر خود را انجام دهد.
به‌گزارش سایت روزنامه امریکایی «نیویورک تایمز»، ترامپ با ترغیب کردن یک رژیم خارجی برای اقدام علیه دو شهروند امریکایی بویژه دو شهروندی که اعضای منتخب کنگره هستند از خط قرمزی عبور کرد که تاکنون هیچ‌کدام از رؤسای جمهوری امریکا از آن عبور نکرده بودند. در تاریخ امریکا سابقه نداشت دعواهای حزبی به بیرون از مرزهای ایالات متحده کشیده شود. همچنین از آنجا که امریکایی‌ها برای سفر به اراضی اشغالی نیازی به ویزا ندارند، منع ورود دو نماینده زن امریکایی به اراضی اشغالی تنها به این خاطر که منتقد ترامپ و منتقد رژیم صهیونیستی هستند، اتفاقی بی‌سابقه بود. روز پنجشنبه به وقت محلی، کمی قبل از آنکه نتانیاهو برخلاف ادعاهای ماه گذشته «ران درمر»، سفیر اسرائیل در واشنگتن، اعلام کند، اجازه نمی‌دهد ایلهان عمر و رشیده طلیب وارد اراضی اشغالی شوند، رئیس جمهوری امریکا پستی در توئیتر نوشت و منتشر کرد، اگر به آنها اجازه ورود داده شود «نشان دهنده ضعف عظیم» اسرائیل است. در توئیت ترامپ آمده بود: «آنها [ایلهان عمر و رشیده طلیب] از اسرائیل و تمام یهودی‌ها متنفر هستند و هیچ کلامی یا کاری نمی‌تواند نظر آنها را تغییر دهد.»
به عقیده تحلیلگر نیویورک تایمز، به نظر می‌رسد، هم ترامپ و هم نتانیاهو در ممنوع الورود کردن دو نماینده زن امریکا به اراضی اشغالی به‌دنبال بهره انتخاباتی هستند. نتانیاهو نیاز دارد که تا قبل از انتخابات ماه آینده بیش از پیش نظر راست‌های افراطی را جلب و پایگاه آرای خود را قوی کند. از این‌رو به دو نماینده زن مسلمان که اتفاقاً منتقد اشغالگری هستند، حمله می‌کند. ترامپ هم می‌کوشد هر روز بر آتش دعوای حزبی خود با دموکرات‌ها بدمد و با پیش کشیدن مسائل قومی، نژادی و... افکار عمومی امریکا را از مسائل مهمتر دور کند. او ماه گذشته میلادی هم به ایلهان عمر، رشیده طلیب و دو زن دموکرات دیگر که رنگین پوست هستند حمله لفظی کرد و گفت که به جای انتقاد کردن از دولتش به زادگاه‌های خود برگردند و دولت‌های آن کشورها را اصلاح کنند.
ترامپ و نتانیاهو در حالی این بازی انتخاباتی علیه دو نماینده زن مسلمان را آغاز کرده‌اند که روز پنجشنبه موج انتقادها از آنها بسیار زیاد و حاکی از آن بود که نتیجه بازی می‌تواند به ضرر این دو رهبر باشد. ایلهان عمر در بیانیه‌ای این اقدام اسرائیل را «توهین به ارزش‌های دموکراتیک» و معادل تصمیم ترامپ در ممنوعیت سفر شهروندان از کشورهایی با اکثریت مسلمان به خاک امریکا، نامید و به طعنه نوشت، از تصمیم «تنها دموکراسی خاورمیانه!» شگفت‌زده نشده است.
رشیده طلیب فلسطینی الاصل هم عکسی از مادربزرگش را که در کرانه باختری زندگی می‌کند، در توئیتر منتشر کرد و نوشت، او «شایسته است که زندگی محترمانه و در صلح داشته باشد.» به نوشته طلیب، تصمیم اسرائیل «نشان ضعف» آن است. البته نتانیاهو روز پنجشنبه گفته بود: اگر رشیده طلیب درخواستی برای سفر به کرانه باختری جهت دیدار با خویشاوندانش ارائه دهد، به‌خاطر مسائل انساندوستانه به آن ترتیب اثر خواهد داد، اما در ازای آن، او نباید برای تحریم اسرائیل تبلیغ کند. طلیب هم که برای دیدار مادربزرگش بسیار مصمم بود، تحت فشار مقامات اسرائیلی در پیامی نوشت: می‌خواهم اسرائیل با دیدار با نزدیکانم بویژه مادربزرگ ۹۰ ساله‌ام موافقت کند، او در روستای «بیت الفوقا» زندگی می‌کند. احتمالاً این آخرین فرصت من برای دیدار با او باشد، به تمامی قوانین و شروط احترام می‌گذارم گرچه در جریان این سفر مشوق قطعی روابط با اسرائیل نخواهم بود. پیش از این اظهار نظر کمیته روابط عمومی اسرائیل و امریکا هم در بیانیه‌ای خواهان مجوز سفر برای هر عضو کنگره امریکا به اسرائیل شده بود. نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان چاک شومر، جو بایدن و بسیاری از چهره‌های دموکرات هم بشدت از ترامپ و اسرائیل انتقاد کردند.
 

کپی