اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹
قاتل کرایست چرچ الگوی تروریست‌های جهان شده

پیشتازی سفیدهای افراطی در بحران سازی

پیشتازی سفیدهای افراطی در بحران سازی
النوراینگ روی مترجم: وصال روحانی

مرد نژادپرستی که 15 مارس 2019 طی کشتاری اسفبار در دو مسجد در شهر کرایست چرچ نیوزیلند 51 نفر را از پای درآورد و ده‌ها نفر دیگر را هم مجروح کرد، اینک در یک زندان مجهز به بالاترین تدابیر امنیتی در شهر اوکلند در انتظار فرداست تا جلسه محاکمه‌اش برگزار شود. اما بسیاری از تندروهای دیگر در سطح جهان این مرد را به‌عنوان الگو و قهرمان خود انتخاب کرده و به تقلید از وی به نسل‌کشی و قتل‌های گسترده مردم مشغول شده‌اند.

برنتون تارانت مردی است که به‌جای منفور شدن در سطح جهان هوادارانی یافته است که اگر چه اندکند اما همچون وی توان کشتار تعداد زیادی از مردم را دارند و در میان آنها تروریستی که چندی پیش در ال‌پاسوی امریکا زنجیر پاره کرد و در یک تیراندازی جنون‌وار و همگانی 22 فرد عمدتاً مکزیکی را به خاک و خون کشید، نه تنها حمایتش را از تارانت اعلام کرده بلکه گفته است در چشم او تارانت مردی است که باید از او الگو گرفت و وی را پیشرو همه کسانی دانست که آرمان و ایده‌آل‌شان پاک‌کردن کره خاکی از «تیره فکران» زمانه است!
آنها جری‌تر شده‌اند
شمس‌الدین ایپوسو که 50 سال سن دارد در روزی که تارانت به روی نمازگزاران در مسجد نور شهر کرایست چرچ‌ آتش گشود، در آن محل حاضر بود ولی به سبب آنچه آگاهی و پیش‌بینی قبلی‌اش از این حادثه توصیف می‌کند، بلافاصله گریخت و جان سالم به در برد. وی می‌گوید: «من می‌دانستم روزی علیه جامعه مسلمانان کرایست چرچ حمله خواهد شد و بعداز آن هم مطمئن‌ بودم که دیگران با کپی‌برداری از روی این واقعه نقاط دیگری از جهان را طعمه مرگ و آتش‌افروزی خویش خواهند کرد. این یک بحران اجتماعی و بیماری روحی فراگیر در سطح جهان است و اشتباه بزرگی است اگر بپنداریم فقط به دو سه نقطه و جامعه خاص در جهان منحصر می‌شود. سفیدهای افراطی از اتفاقات فوق روحیه گرفته و جری‌تر شده‌اند و چون پلیس‌ها حریفشان نمی‌شوند و از آنجا که سیستم‌های قضایی و بوروکراتیک را در قبال خود منفعل و کارهای آنان را زمان‌بر می‌بینند، بر شدت و حدت عملیات خویش افزوده‌اند.»
نزدیک به صفر
ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو در سفر چندی پیش خود به نیوزیلند هشدار داد که این گونه تهاجم‌ها در سطح جهان به طرز فزاینده‌ای به یکدیگر گره خورده‌اند زیرا هر یک از گروه‌های تروریستی به وضوح بیلان کار یکدیگر را تعقیب و بررسی کرده و از سایرین الهام می‌گیرند.
وی گفت: «از همه بدتر الگو شدن واقعه هولناک کرایست چرچ به سبب شدت و حدت آن و بزرگی آن رویداد است. روزگاری این شهر به داشتن دشت‌های زیبا ومحیط زیستی زیبا معروف بود ولی امروز یادگار یکی از بزرگ‌ترین عملیات ترویستی سال‌های معاصر است. گاهی به این نتیجه می‌رسم که دامنه کار و میزان نفوذ ما برای متوقف کردن این بساط و جلوگیری از حملات بعدی نزدیک به صفر است.» موری استرلینگ نمازگزار 52 ساله که هر روز به مسجد نور می‌رود، نیز می‌گوید: «تارانت، کرایست چرچ را به‌عنوان محل اقدام تروریستی اش بسیار سیاستمدارانه انتخاب کرد. او می‌خواست در جایی یک بمب خبری فاجعه آسا را منفجر کند که همیشه به‌عنوان مظهر آرامش و امنیت شناخته می‌شده است و به هدفش نیز رسید. شوک حاصله از مرگ‌های گسترده در این مهدهای ایمن به غایت فزون‌تر از نا آرامی‌ها در مناطق ذاتاً بحرانی است.»
دلایل یک ماندگاری
پل بوکانان نیز که متخصص امور ریسکی و عملیاتی انتحاری و استراتژیک سیاسی است، می‌گوید دلایل متعددی برای الگو و ماندگار شدن واقعه کرایست چرچ از منظر سایر تروریست‌ها وجود دارد و بحران‌سازی فزاینده سفیدهای افراطی از چنان دلایل و مواردی نشأت گرفته است. وی می‌افزاید: «تارانت در دقایقی کشتار کرد که نمازگزاران مشغول عبادت بودند و از طرف دیگر ترتیبی اتخاذ کرد که فیلم و جریان کشتار به‌طرز گسترده‌ای در شبکه‌های مجازی پخش و به‌طرح Live Stream برای تعقیب‌کنندگان اینگونه رویدادها و البته مردم عادی ترسیم شود. تعداد زیاد کشته‌ها هم طبعاً بر ابعاد این فاجعه افزود. این شاید اولین تهاجم برخاسته از سوءبرداشت‌های بیمارگونه و نژادپرستی‌های افراطی بوده باشد که با شیوه لایواستریم در کانال‌ها و سایت‌های مختلف ارتباطی و اینترنتی پخش شد و یک شوک واقعی در جهان ایجاد کرد و بدیهی است که یک سرمشق برای سایر نژادپرستان مسلح و تروریست‌های بعدی بوده باشد. خیلی‌ها در سطح نیوزیلند و جهان برای قربانیان این فاجعه پیام تسلیت فرستادند. اما همدردی آنها نیز فقط کمک کرد تارانت تبدیل به لیدر بی‌رقیب کارهای جنون‌وار تروریستی و قتل‌های بی‌مهار شود.»
صد‌‌ درجه بدتر
حرف‌های لیان دلزبل شهردار «همچنان شوکه» کرایست چرچ نیز جالب توجه است. وی می‌گوید: «نمی‌توان گفت هر حمله تروریستی بعدی از واقعه کرایست چرچ الهام گرفته شده و به‌عنوان مثال  یک حمله گسترده  که از ماه‌ها پیش از رویداد نیوزیلند طراحی شده بود اما شکی نیست که تارانت کاری کرد که به این زودی‌ها از خاطر تندروها و قربانیان آنها محو نخواهد شد. امروز مشکل مردم جهان نه گردهمایی عقیدتی تندرو بلکه سفیدهای افراط‌گرایی است که در انتقام از حمله به چند هتل و کلیسای کاتولیک در کلمبو پایتخت سریلانکا که 259 نفر را به کشتن داد خود دست به حمله ای مرگبار علیه غیر نظامیان می زنند. این حرکت بیش از آنکه انتقام‌گیری از وابستگان قربانیان مسلمان کرایست چرچ بوده باشد ریشه در باورهای انزواگرایانه حمله‌کنندگان داشت.»
منبع: Guardian

کپی