اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹

عمران خان به کشمیر پاکستان رفت

عمران خان به کشمیر پاکستان رفت

گروه جهان/ مردم پاکستان دیروز در حالی هفتادمین سالگرد استقلال خود را جشن گرفتند که این کشور در اوج تنش‎ها با هند بر سر مسأله کشمیر به سر می برد. تداوم این تنش‎ها دیروز عمران خان، نخست‎وزیر پاکستان را برآن داشت، در اقدامی که می‎تواند برای هند حساسیت برانگیز باشد، بعد از صدور بیانیه‎ای درباره روز استقلال کشورش راهی سفر کشمیر تحت کنترل اسلام‎آباد شود.

به‌گزارش سایت شبکه خبری «الجزیره»، عمران خان پیش از سفر به‌ کشمیر تحت کنترل پاکستان در بیانیه‎ای تأکید کرد: «روز استقلال فرصتی است برای شادی ملت اما امروز ما به‌خاطر وضعیت برادرانمان در کشمیر اندوهگین هستیم. من به برادران کشمیری‎ام اطمینان می‎دهم که ما در کنار آنان هستیم.»
بنا براین گزارش، عمران خان پس از صدور این بیانیه راهی مظفرآباد، مرکز کشمیر تحت کنترل پاکستان شد تا در مجلس محلی این منطقه بر مواضع خود نسبت به کشمیر پافشاری کند. او در مجلس محلی کشمیر ضمن درخواست از مردم برای اتحاد و همسویی با یکدیگر گفت: اقدامات هند در کشمیر موضع پاکستان درباره استقلال و ادامه مسیری که گذشتگان آغاز کرده بودند را تقویت کرد. وی از مردم خواست نقش خود را برای ایجاد یک کشور اسلامی بر اساس دولت پیامبر در مدینه ایفا کنند. وی با این حال با تأکید بر اینکه پاکستان سر جنگ با هند ندارد، گفت: جنگ ما با ایدئولوژی هند است.
عارف علوی، رئیس جمهوری پاکستان نیز دیروز هنگام به اهتزاز درآوردن پرچم این کشور در مراسم روز استقلال گفت: خواهان جنگ با هند نیستیم اما اگر مجبور شویم چیزی برای از دست دادن نداریم. پاکستان ضعیف نیست اما سعی دارد از طریق دیپلماتیک و مراجعه به شورای امنیت سازمان ملل متحد بحران کشمیر را حل کند.
این در حالی است که شاه‌محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان با ارسال نامه ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهان برگزاری نشست ویژه برای کشمیر شد.
این در حالی است که دیروز فرماندار ایالت جامو و کشمیر، در سخنانی مدعی شد، تدابیر و محدودیت‌های امنیتی در مناطق سمت هند کشمیر پس از روز استقلال هند (امروز)، کاهش پیدا خواهد کرد؛ با این حال، خطوط تلفن و اینترنت همچنان از دسترس خارج خواهند ماند. با وجود طرح چنین ادعاهایی «الجزیره» خبر داده است که شاه فیصل، یکی از رهبران کشمیر در پی توئیتی که در آن به اقدامات اخیر هند انتقاد کرده بود، دستگیر شده است.
دولت هند 4 اوت (13 مرداد)، یک روز پس از لغو خودمختاری کشمیر تحت کنترل خود، با واهمه از بروز ناآرامی، ابزارهای ارتباطی در کشمیر را مسدود و اقدام به برقراری حکومت نظامی در این نواحی کرد. تاکنون، ده‌ها هزار نفر از نیروهای امنیتی به شهر سرینگر و شهرها و روستاهای دیگری در کشمیر اعزام شده و صدها معترض کشمیری دستگیر شده‎اند.

کپی