اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹
ترکیه با وجود اختلاف با امریکا بر سر ایجاد منطقه امن در شمال سوریه مدعی آغاز عملیات مشترک شد

شرق فرات در گیرودار الگوی «منبج»

شرق فرات در گیرودار الگوی «منبج»

گروه جهان/ وزارت دفاع ترکیه در بیانیه‎ای از آغاز فعالیت‎های امریکا و این کشور برای ایجاد مرکزی برای عملیات مشترک در شمال سوریه و ایجاد منطقه امن در این بخش از شمال سوریه خبر داد. به‌گزارش روزنامه ترکیه‎ای «دیلی صباح»، بیانیه وزارت دفاع ترکیه تأکید کرده است: همکاری دو طرف برای راه‎اندازی مرکز عملیات مشترک در استان شانلی عرفا در جنوب ترکیه آغاز شده‎ است تا با هماهنگی و طرف منطقه‎ امن مورد نظر ترکیه، در شمال سوریه ایجاد شود.

بنا بر اطلاعاتی که این بیانیه ارائه کرده‎ است، هیأتی شش نفره از سوی امریکا وارد ترکیه شده‎اند و در حال تلاش برای ایجاد زیرساخت‎های لازم برای عملیات مشترک دو کشور هستند. این بیانیه در حالی صادر شده است که ترکیه و امریکا روز 7 اوت (16 مرداد) به توافق برای ایجاد این مرکز عملیات مشترک و توسعه یک کریدور صلح برای ارسال تجهیزات لازم برای انتقال سوری‎های بی‎خانمان در منطقه شمال سوریه دست‎یافتند. هرچند جزئیات این توافقنامه منتشر نشده ‎است، اما برخی منابع گفته‎اند این منطقه امن عرضی معادل 30 تا 40 کیلومتر خواهد داشت. پیشتر وزارت دفاع امریکا نیز اعلام کرده ‎بود در این توافقنامه همچنین بر ایجاد مکانیزمی امنیتی در طول مرزهای ترکیه تأکید شده تا نیروهای سوریه دموکراتیک به‌جای نگرانی از احتمال حمله ترکیه تمرکز خود را بر مبارزه با بقایای داعش صرف کنند.
با این حال اخباری نیز شنیده می‎شود مبنی بر اینکه امریکا و ترکیه با وجود به توافق رسیدن، بر سر برخی مسائل اختلاف نظرهایی نیز دارند. به نوشته «جک دچ» در سایت خبری تحلیلی «المانیتور» امریکا چندان موافق گستردگی و میزان منطقه امن دلخواه ترکیه نیست. او تصریح کرده ‎است، منابعی در هیأت شش نفره امریکایی که به ترکیه سفر کرده‎اند و با سایت «المانیتور» در تماس هستند، گفته‎اند که ورود این هیأت به این معنا نیست که همه‎چیز آن‌گونه که ترکیه می‎خواهد در حال پیش‎رفتن باشد. و در واقع این هیأت در تلاش است طوری عمل کند که هم نگرانی‎های ترکیه را برطرف کند و هم همچنان نیروهای کرد شمال سوریه را تحت حمایت خود داشته باشد. «آرون استین»، تحلیلگر «فارن پالیسی» نیز در همین زمینه معتقد است، امریکا در نظر دارد توافق نهایی با ترکیه را توافقی مشابه توافق منبج قرار دهد که بر اساس آن امریکا مدعی شد کردها را از منبج خارج می‎کند و امنیت منطقه را امریکا و ترکیه به طور مشترک در دست می‎گیرند. اما در نهایت با وجود استقرار نیروهای ترکیه و امریکا در منطقه کردها از منبج خارج نشدند.
با این حال ناظران منطقه‎ای می‎گویند، امریکا و ترکیه هر دو به بهانه ایجاد منطقه امن قصد دارند گروه‎‎های مسلح تحت حمایت خود را در منطقه مستقر کنند. خبری که دیروز از سوی کردهای سوریه منتشر شد به این گمانه‎زنی دامن زد. روز گذشته ایسنا به نقل از روسیه الیوم در گزارشی خبر داد، شرفان درویش، سخنگوی شورای نظامی منبج وابسته به نیروهای سوریه دموکراتیک خواهان واگذار شدن مسئولیت حفاظت از «منطقه امن» در شمال سوریه به نیروهای محلی شده ‎است. وی همان‎طور که «آرون استین» تحلیل کرده بود، گفت: الگوی خوبی برای برقراری ثبات از طریق چنین توافقنامه‌هایی و در نظر گرفتن الگوی منبج وجود دارد. در این الگو از طریق به حرکت درآوردن خودروهای گشتزنی مشترک تنش‎ها از منطقه رخت بربست.
پیشروی‎های ارتش سوریه در شمال
در حاکمیت چنین شرایطی بر شمال سوریه، دولت این کشور که ایجاد منطقه امن را تهدیدی برای امنیت و تمامیت ارضی خود می‎داند، در تلاش است با پیشروی نظامی در شمال ادلب و شرق فرات مانع شکل‎گیری گروه‎های مسلح شود. در همین خصوص ارتش سوریه سه‌شنبه موفق شد با آزادسازی در حماه خود را به 7 کیلومتری «خان شیخون»، از شهرهای استراتژیک این منطقه برساند. با آزادسازی این مناطق، تروریست‌ها در ریف شمالی حماه محاصره می‌شوند و مسیرهای امدادرسانی به آنان از ریف جنوبی ادلب قطع می‌شود. نیروهای سوری یکشنبه نیز بر شهرک راهبردی الهبیط مسلط شده بودند که یکی از «نخستین قلعه‌های» موجود در مسیر منتهی به خان شیخون از محور غربی است.

کپی