اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹

بیانیه حزب اتحاد ملت ایران منطقه تهران در پی اعلام نتایج انتخابات شورایاری‌ها

بیانیه حزب اتحاد ملت ایران منطقه تهران در پی اعلام نتایج انتخابات شورایاری‌ها

منطقه تهران حزب اتحاد ملت در پی اعلام نتایج انتخابات شورایاری‌ها بیانیه‌ای صادر کرد که متن آن را در ادامه می‌خوانید.

به گزارش روابط عمومی حزب اتحاد ملت پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌های محلات شهر تهران در چهارم مردادماه برگزار شد و بیش از پانصدهزار نفر از شهروندان در آن شرکت داشتند. مشارکت این تعداد در انتخابات، با وجود افزایش سن حق رای به ۱۸ سال و به تبع آن کاهش تعداد واجدان حق رای نسبت به دوره گذشته، قابل تأمل است. این میزان استقبال از انتخابات، نویدبخش وجود زمینه‌های افزایش مشارکت محلی در تصمیم‌گیری‌های شهری است.

این مهم، خصوصا در شرایط سیاسی کنونی و با عنایت به سکوت تأسف‌بار رسانه ملی در این باره، با توجه به افزایش سن حق رای از ۱۵ سال به ۱۸ سال و با لحاظ این واقعیت که انتخابات محلی به مراتب متفاوت با انتخابات شورا یا مجلس است، نشان می‌دهد که می‌توان به نهاد شورایاری‌ها به عنوان یکی از بسترهای بسط مردم‌سالاری در شهر، امید بست.

برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک، با کمترین تخلف و اعتراض و بدون نظارت‌های حذفی و محدودکننده، تجربه‌ای بدیع بود که نشان داد جامعه در زمینه پذیرش دموکراسی و ظرفیت‌های مدنی، از حاکمیت جلوتر است و شهروندان به مراتب بالغ‌تر از آنچه برخی اقتدارگرایان می‌پندارند، رفتار می‌کنند.

با وجود برخی ضعف‌های اجرایی در جریان برگزاری انتخابات که بخشی از آنها با تدابیر و تمهیدات دست‌یافتنی می‌تواند در آینده برطرف شود، دستاوردهایی همچون برگزاری انتخابات الکترونیک و غیرکاغذی، شفافیت در انتشار فوری و کامل اسامی نامزدها و منتخبان و همچنین اصل موفقیت در برگزاری انتخابات با وجود مقاومت‌های مخالفان و مانع‌تراشی‌های صداوسیما، موفقیت‌هایی است که نیل به آنها در دوره فعلی مدیریت شهری جای تبریک دارد.

در این انتخابات، حدود ۷۰ درصد ترکیب شورایاری‌های کل تهران تغییر یافت که این تغییر می‌تواند فرصتی برای تحول مثبت در کارکردهای شورایاری تلقی شود. افزایش پایگاه محلی بسیاری از منتخبان، افزایش میانگین تحصیلات در راه‌یافتگان به شورایاری‌ها، کاهش میانگین سنی منتخبان (به‌طوری که نیمی از کل منتخبان زیر ۴۰ سال سن دارند) و نیز افزایش تعداد و نسبت زنان در ترکیب شورایاران ازجمله تحولاتی هستند که می‌توان به تأثیر آنها بر بهبود نقش، جایگاه و عملکرد شورایاری‌ها خوشبین بود.

پایان انتخابات، آغاز راه تازه‌ای برای تقویت زیرساخت‌های جامعه مدنی و تقویت رویکرد محله‌محور در شهر تهران است. به منتخبانی که توانسته‌اند اعتماد مردم محله خود را کسب کنند، تبریک می‌گوییم و آرزو می‌کنیم حضور این نسل جدید، نهاد شورایاری را یک گام به پیش ببرد.

از اعضای محترم شورای شهر و مدیران شهرداری تهران می‌خواهیم بیش از پیش به جایگاه شورایاری‌ها به عنوان چشم بینای مدیریت شهری در محله‌ها توجه کنند.

علاوه بر حدود سه هزار نفری که به عنوان عضو اصلی به شورایاری‌ها راه یافته‌اند، نه هزار نفر نامزد دیگر انتخابات هم داوطلبان بالقوه مشارکت اجتماعی در سطح محلی هستند و ازجمله سرمایه‌های انسانی شهر محسوب می‌شوند که شورا و شهرداری می‌تواند روی آنها به عنوان ناظران بی‌توقع خود در جای‌جای شهر حساب باز کند./ روابط‌عمومی حزب اعتماد ملت

کپی