اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹
دبیر شورای عالی فضای مجازی:

ارزش‌آفرینان فرهنگی، ارتش جدید کشورها در فضای مجازی هستند

ارزش‌آفرینان فرهنگی، ارتش جدید کشورها در فضای مجازی هستند

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور بر توجه دولت به اقتصاد دیجیتال و اقتصاد فرهنگ به عنوان مهم‌ترین رکن آن تاکید کرده و ارزش‌آفرینان فرهنگی را ارتش جدید کشورها در فضای مجازی خواند.

 ابوالحسن فیروزآبادی در یازدهمین همایش رسانه‌های دیجیتال با بیان مطلب فوق افزود: ما نمی‌توانیم ملت قدرتمندی باشیم ولی به وجوه قدرت نرم و ساماندهی آن و وجوه تولید ارزش در فضای مجازی توجه نکنیم ؛ ما باید در این فضا خالق ارزش‌ها باشیم تا با هنجارگذاری، ارزش‌گذاری و مدیریت اقتصاد و مقررات این فضا توسط دیگران روبه‌رو نشویم؛ چرا که از دست دادن اختیار در این فضا نه تنها سلب هویت را به دنبال خواهد شد بلکه مزایای یک زندگی اجتماعی را از ما سلب می‌کند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به خصلت اجتماعی بودن فضای مجازی، تصریح کرد: در دوران مدرنیته نخبگان سیاسی حرف اول را می‌زدند اما در این عصر نخبگان اجتماعی که همه ملت هستند نقش داشته و در واقع امروز ارتش ما فقط افرادی که سلاح سخت به دست دارند، نیستند بلکه در کنار آنها ارتش ما کسانی هستند که در این فضا ارزش‌آفرینی می‌کنند.

وی با بیان این که خلق ارزش در فضای مجازی با شاخص اقتصادی اندازه‌گیری می‌شود، افزود: در این فضا ما شاهد همگرایی حوزه‌های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی هستیم و بیش از ۷ درصد اقتصادهای توسعه یافته در دنیا اقتصاد فرهنگ است که این اقتصاد همچنان در رشد است.

فیروزآبادی افزود: همچنین در این فضا در کنار قدرت سخت در حوزه سیاسی، قدرت نرم ایجاد شده که برآمده از رسانه‌های دیجیتال بوده و در حکومت و مدیریت خواهان مشارکت است و اگر این مدیریت مشارکتی برخواسته از آن را در حوزه سیاسی در نظر نگیریم با مشکل مدیریت اجتماعی روبه‌رو خواهیم شد.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به این که در آغاز یک تحول عصری قرار داریم، تاکیدکرد: از خصایص این عصر، تحولات بزرگ و سریع است و دلیل آن اتصال و ارتباط فکر و عقل که ممیز انسان از سایر موجودات عالم بوده در عصر فضای مجازی است که اتصال آنها فعال، تعاملی و در فضایی شبکه‌ای است که براساس آن آثار، رویدادها و حوادثی که در این فضا خلق می‌شوند برای همیشه ثبت شده و قابل ارجاع و پردازش از زوایای مختلف هستند که اینها تاکنون در هیچ عصر بشریت سابقه نداشته است./ایرنا

 

کپی