اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

بازار کهنه قم ایمن نیست و باید تخلیه شود

بازار کهنه قم ایمن نیست و باید تخلیه شود
سید مسلم یگانه خبرنگار

آتش‌سوزی گسترده ای که اخیرا در کاروانسرای «ملاحسین» بازار کهنه شهر قم به وقوع پیوست و منجر به مصدومیت ۷ آتش‌نشان شد، این نکته را هشدار داد که با توجه به سازه آن، کاروانسرا‌ دیگر به‌هیچ‌عنوان ایمن نیست و خطر، جان کسبه و کارگران این مکان را تهدید می‌کند.

تخریب تعدادی از انبارها و کارگاه ها

در این کاروانسرا حدود ۶۰ مغازه تولید وسایل چوبی وجود دارد وبازار کهنه قم در سال 76در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

این آتش سوزی که ساعت ۱۵ و 23 دقیقه روز دوشنبه هفته جاری رخ داد و بیش از 12 ساعت با حضور۷۰ نیرو و ۱۸ خودروی آتش‌نشانی به طول انجامید تا به طور کامل مهار شود، باعث تخریب تعدادی از انبارها و کارگاه های این کاروانسرا شد که علت و میزان خسارات وارده در حال بررسی است.

«عباس جعفری» مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم با اشاره به آتش‌سوزی گسترده در کاروانسرای ملاحسین بازار کهنه قم، گفت: این کاروانسرا به‌طور کامل غیر ایمن است و باید به‌طور کامل تخلیه شود.

وی با تاکید بر لزوم چاره‌اندیشی سریع پیرامون بازار کهنه و تعطیلی واحدهای صنفی باقیمانده در کاروانسرای ملاحسین، اظهار داشت: در صورت تکرار حادثه آتش‌سوزی جدید،‌ به‌طور قطع حجم خسارت‌ها بسیار بیشتر خواهد بود. بارها نسبت به غیر ایمن بودن بازار کهنه و این کاروانسرا تذکرات لازم به مسئولان و کسبه داده شد، اما متاسفانه به این تذکرات توجه نشد که نتیجه این بی‌توجهی آتش‌سوزی گسترده در این کاروانسرا بود.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم با یادآوری این نکته که آتش‌نشانان برای اطفای حریق گسترده در این کاروانسرا از حجم آب بسیار زیادی استفاده کردند، تاکید کرد: کل منطقه بازار کهنه ایمن نیست و ممکن است بار دیگر این حادثه تکرار شود. بخش‌هایی از کاروانسرا که دچار حریق نشده نیز ایمن نیست و باید هر چه سریع‌تر نسبت به تخلیه این محل اقدام جدی صورت گیرد.

تذکرات کتبی به کسبه و مالکان

در همین حال،«محسن محرری» عضو شورای شهر قم با اشاره به اینکه قبل از وقوع آتش سوزی در بازار کهنه قم تذکرات کتبی به کسبه و مالکان در خصوص ناایمن بودن داده شده بود، اظهار داشت: چند گاراژ در این محدوده قرار دارد که همه آنها ناایمن است و توسط آتش نشانی به طور مکرر تذکرات داده شده است.

عضو شورای اسلامی شهر قم ادامه داد: چند هفته پیش در کمیسیون خدمات شهری در خصوص همین مورد یعنی تجمع چوب در محوطه این مکان جلسه داشتیم و قرار شد اخطارها و تذکرات داده شود و اگر در مدت معینی مساله ایمنی درست نشد کل لوازم جمع آوری شود که این اتفاق در مهلت اخطارها رخ داد. به طور کلی وظیفه سازمان آتش نشانی است تا از محل هایی که احتمال وقوع خطر وجود دارد بازدیدهای دوره ای داشته باشد و موارد ناایمن را به کسبه و مالکان اطلاع و تذکر کتبی هم برای رفع خطر داده شود. در خصوص ایمنی اماکن و محل هایی که احتمال وقوع خطر وجود دارد مردم هم باید توجه داشته باشند و همکاری های لازم را انجام دهند.

محرری با اشاره به دسترسی آتش نشانان به بافت های فرسوده، گفت: آتش نشانان در برخی محل ها اقدام به نصب شیرهایی مخصوص کرده اند تا در هنگام وقوع اتفاق از آنها استفاده شود. از اقدامات خوب در این زمینه توسعه و افزایش ایستگاه های آتش نشانی در قم است که در چند سال اخیر استان در این زمینه پیشتاز بوده، البته در خصوص تجهیزات آتش نشانی هم اقدامات خوبی صورت گرفته، به عنوان مثال در هفته گذشته خرید یک دستگاه خودرو نجات به قیمت ۵میلیارد تومان را به مناقصه گذاشتیم و یا در سال های قبل یک دستگاه نردبان مرتفع که در قم نداشتیم خریداری شد.

 

کپی