اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

تکذیب فیلتر اینستاگرام و ابهام درباره آقاخان

تکذیب فیلتر اینستاگرام و ابهام درباره آقاخان

گروه سیاسی/ غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه دیروز از مهمترین پرونده‏‌های در حال رسیدگی در دستگاه قضا گفت. او که هشتمین نشست خبری خود را با موضوع عفاف و حجاب آغاز کرد و از مأموریت سازمان بازرسی کشور مبنی بر رصد دستگاه‌هایی که باید دستورالعمل شورای عالی انقلاب فرهنگی را اجرا می‎کردند گفت، در پاسخ به سؤالات خبرنگاران به توضیحاتی در مورد دادگاه‎های ارزی تا بازداشتی‎های اخیر پرداخت.

به گزارش میزان، اسماعیلی در پاسخ به سؤالی در مورد آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده علیرضا زیباحالت منفرد که با عنوان جعبه سیاه پرونده نفتی از او یاد می‌شود، گفت: تحقیقات جامع در این پرونده انجام شده و رسیدگی به اتمام رسیده اما صدور حکم برای تصمیم نهایی نیازمند استعلام از وزارتخانه مربوطه بود. این استعلام در کنار آخرین دفاع اخذ شده و به محض واصل شدن پاسخ استعلام از وزارت مربوطه (نفت) دادگاه نسبت به انشای حکم اقدام می‌کند.  پرسش دیگری که دیروز در نشست سخنگوی قوه قضائیه و از سوی خبرنگاران سه رسانه پرسیده شد، به دادگاه متهمان ارزی که مدیران سابق بانک مرکزی هم در آن حضور دارند، اختصاص یافت. اسماعیلی اول از همه درخصوص متواری شدن سالار آقاخان، متهم اصلی این پرونده این گونه توضیح داد: این پرونده در حال بررسی است و متهم به دادگاه احضار شده و متأسفانه حضور نیافت. در این مورد وثیقه لازم اخذ شده بود. اینکه او کجاست نمی‎دانیم. البته از طریق قانونی و از طریق فردی که برای وی وثیقه به امانت گذاشته پیگیر هستیم که این فرد در جلسات بعدی در دادگاه حضور یابد. در غیر این صورت دادگاه تصمیم لازم را می‏‌گیرد. پرسش دیگر در ارتباط با این پرونده به غیرعلنی بودن جلسه دادگاه و عدم اجازه وکیل احمد عراقچی یکی از متهمان در دفاع از موکلش بود که اسماعیلی گفت: دادگاه در حال برگزاری بوده و علنی است. علنی بودن دادگاه به معنای این نیست که هر گاه خبرنگاران نبودند یعنی غیرعلنی بوده. گاهی ممکن است به دلیل نوع تحقیقات، جمع دادگاه محدودتر باشند. سخنگوی قوه قضائیه در ادامه در پاسخ به سؤال روزنامه ایران، مبنی بر اینکه حقوقدانان انتقادی را نسبت به کیفرخواست صادره برای معاون سابق بانک مرکزی داشتند و معتقدند که قصد مجرمانه‎ای صورت نگرفته و هر چه بوده، در راستای کنترل نرخ ارز صورت گرفته، گفت: کسی که حقوقدان باشد باید بپذیرد مرجع اظهارنظر، دادگاه و قضات آن هستند. جامعه حقوقی نظراتی را مطرح می‏‌کنند. گاه بسته به اینکه وکیل کدام طرف پرونده است، نظراتی را می‏‌گویند. اینکه یک وکیل یا حقوقدانی به موازات برگزاری دادگاه اظهارنظر حقوقی بکند در هیچ نظام حقوقی قابل پذیرش نیست و توصیه می‎کنم این افراد اجازه بدهند مرجع قضایی نظر بدهد.
 تأیید بازداشت حسن رعیت
اسماعیلی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه فردی به نام حسن میرکاظمی معروف به حسن رعیت بازداشت شده، در صورت صحت خبر، علت بازداشت او چیست؟ گفت: قبل از اثبات مجرمیت اسم نیاورید. با رعایت معذوریت اصل بازداشت را تأیید می‌کنم  و درباره عناوین اتهامی به لحاظ اینکه پرونده در مرحله اولیه است، باید در رسیدگی‌های بعدی اعلام شود.
سخنگوی قوه قضائیه در مورد رسیدگی به پرونده اکبر طبری معاون سابق حوزه ریاست قوه قضائیه هم تأکید کرد: مطمئن باشید هیچ کس در قوه قضائیه و در دوره جدید، خط قرمز به حساب نمی‌آید و ما خط قرمزی قائل نیستیم و رسیدگی به پرونده را با تمام توان انجام می‌‏دهیم. هر شخصی که در پرونده مورد اتهام قرار گرفت و دلایل برای اتهام او به دست آمد، قوه قضائیه رسیدگی می‌کند. من اطمینان را می‌دهم که اراده ما مبارزه با فساد بدون ملاحظه این و آن است.
اسماعیلی در پایان نشست دیروز در پاسخ به سؤالی درباره بازداشت یکی از عکاسان حوزه خبری (نوشین جعفری)، گفت: اصل خبر را تأیید می‌کنم. بازداشت این فرد نه به جهت عکاس بودن، بلکه به لحاظ اهانتی که به مقدسات انجام داده، بود. او به دلیل جسارت و اهانت به حضرت سیدالشهدا و عزاداری آن حضرت و تبلیغ علیه نظام تحت تعقیب قرار گرفت. در بازرسی اماکن و تجهیزات فنی این شخص، یکسری از مستندات جدید به دست آمده که دور از شأن افراد و اشخاص و حرفه‌های شاغل در جامعه ماست. این موضوع در حال بررسی است و تا زمانی که بررسی نهایی انجام نشده نمی‌توان اطلاع‌رسانی کرد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.