اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹

از صلح گفتن

از صلح گفتن
الهام فلاح ر

چهارشــــنبه، بیســـــت‌و‌سوم مرداد ماه به همت کمیته صلح بین‌الملل در سرای اهل قلم نشستی با محوریت صلح و ادبیات برپا خواهد شد. انجمن علمی مطالعات صلح ایران نهادی است غیرانتفاعی و بین رشته‌ای که در سال ۱۳۹۴ فعالیت خود را با مجوز از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران آغاز کرده است.

آنچه گفتن و پژوهش درباره صلح را دشوار می‌کند ماهیت غیرفیزیکی آن است. واحد شمارش و بررسی کیفیت و کمیت ندارد. درست برخلاف جنگ. جنگ را می‌توان با متر و معیار جهانشمول شدت و وسعت آن را نشان داد. چهار بمب. دوهزار‌و‌پانصد اسلحه. سه انفجار، تعداد مین‌های کاشته شده، تعداد کشته‌شدگان و آوارگان و اسرا. هرقدر این عدد بزرگ‌تر باشد نشاندهنده جنگی مخوف‌تر و وسیع‌تر است که هراس و تلخکامی بیشتری به بار خواهد آورد. از همین رو مواجهه با صلح خصوصاً در ادبیات و سایر شاخه‌های هنری مواجهه سلبی است و نه ایجابی. به این معنی که درباره صلح این‌گونه می‌نویسند که اگر جنگی با این شدت نباشد چقدر خوب است. درست مانند تصویر کردن یک بیماری دهشتناک و کشنده برای تکریم و ترویج فرهنگ بهداشت و پاسداشتن سلامتی.
از آنجا که ایران قرنی پرحادثه و پر از جنگ و کشمکش‌های داخلی و خارجی را تجربه کرده است، بخصوص جنگ با عراق که سی سال از پایان آن گذشته است، مسلماً بخش فرهنگ و ادبیات امروز ایران نمی‌تواند وام‌دار این رویداد بزرگ نباشد. تعداد شهدا، آوارگان و اسرا و باقی تلفات جانی و انسانی این جنگ و نیز ویرانی‌هایی که مسبب خسران و ضربات جبران‌ناپذیر جسمی و روانی به مردم ایران شد، به‌قدری زیاد و درخور توجه است که بدون شک برای پرهیز و ممانعت از تکرار این فاجعه باید علاوه بر تقویت قوای نظامی و بخش سیاست بین‌الملل به قلم که از هر تفنگ و شمشیری برنده‌تر و کارسازتر است توجه شایان نمود. خصوصاً در وضعیت فعلی که کشور با فشارهای حداکثری فضای بین‌الملل و نقض فاحش حقوق خود مواجه است و از لحاظ اقتصادی و معیشتی اوضاع کم از دوران جنگ ندارد.‌

کپی