اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹

خروج پادگان ها از تهران کلید خورد

خروج پادگان ها از تهران کلید خورد
حمیده امینی‌فرد

پارک ملت 2 همان پادگان 06 معروف ارتش در شمال شرقی تهران است که این روزها وعده افتتاحش از زبان مسئولان شهرداری داده می‌شود. پادگان 52 هکتاری ارتشی‌ها که طبق توافق‌هایی با شهرداری تهران قرار است بزودی در قالب یک پارک درهایش را به روی شهروندان تهران نشین باز کند.

 طرح انتقال پادگان‌ها از تهران البته بحثی بود که 26 سال پیش مطرح شد. برخی پادگان‌ها منتقل شدند، اما تغییر کاربری و همین‌طور معوضاتی که بنا بود در قبال آنها به نظامی‌ها داده شود، موضوع را به تعویق انداخت تا در سال 86 که در طرح جامع، ایجاد کاربری برای پادگان‌ها، بازهم موضوع را به حاشیه برد. زهرا صدر اعظم نوری، رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران درباره این اتفاق مهم توضیحاتی می‌دهد که در زیر می‌خوانید؛
‌ تملک پادگان 06به چه صورت انجام شده است. آیا قرار است در قبال این پادگان، معوضاتی به ارتش بدهید یا هزینه‌ای هم پرداخت خواهد شد؟
طبق توافق‌هایی که در گذشته مدیریت شهری با دستگاه‌های نظامی و انتظامی انجام داده بود، قرار بود پادگان‌ها به خارج از شهر منتقل شوند. مصوبه‌ای هم در این زمینه وجود دارد. اما متأسفانه این اتفاق بندرت افتاد و احیاناً به‌دلیل مشکلات و محدودیت‌هایی که دستگاه‌های نظامی و انتظامی درگیر آن بودند یا ساز و کار لازم برای انتقال پادگان‌ها به وجود نیامده بود، این اتفاق نیفتاد. همان‌طور که می‌دانید پادگان 06 هم در بافت مسکونی منطقه پاسداران قرار دارد و انتقال آن به خارج از پایتخت، فرصت مناسبی برای تهران خواهد بود.طی این توافق بخش عمده این پادگان آزاد می‌شود و می‌تواند زمینه ساز همکاری‌های بعدی را با سایر پادگان‌ها فراهم کند. این فضا در صورت آزادسازی به فضای عمومی شهر اضافه شده و مورد بهره‌برداری مردم قرار می‌گیرد. بعد از پادگان 06 به‌دنبال پادگان دوشان تپه هستیم.
‌ درباره واگذاری بخش‌هایی از پادگان همچنان ابهاماتی وجود دارد، بالاخره قرار است چه میزان از پادگان به پارک تبدیل شود؟
بخشی از پادگان 06، باغ سلطنت آباد تهران بود. اگر قسمت توافق شده، آزاد شود، می‌تواند از فشردگی بافت و دسترسی‌های محدود منطقه کم کند.
‌ این توافق قطعی شده است؟
‌ نه هنوز قطعی نشده است. در دوره قبل براساس توافقی که با مدیران شهری صورت گرفته بود، قرار بود در یک میلیون و 600 هزار متر مربع بارگذاری و به‌عبارتی ساخت و ساز انجام شود. در واقع مبنای توافق طرفین 30 به 70 بود. یعنی قرار بود 70درصد مساحت پادگان به شهرداری تهران واگذار شود تا به سرانه‌های مورد نیاز خود اضافه کند و 30 درصد نیز در اختیار ارتش باقی بماند. اما این توافق به یک میلیون و 100 هزار متر مربع کاهش یافت که همان هم بعدها از سوی شورای عالی معماری و شهرسازی پذیرفته نشد. چرا که به خاطر تراکم زیاد منطقه، به مطالعات ترافیکی نیاز داشت و باید دسترسی‌ها بررسی می‌شد. تا در دوره جدید شورا و شهرداری، این طرح دوباره مورد بازنگری قرار گرفت و با همکاری شورای عالی معماری و شهرسازی، این میزان بارگذاری به نصف یعنی چیزی در حدود 660 هزار متر مربع کاهش یافت. یعنی ارتش می‌تواند در این 30 درصد در محدوده 660 هزار هکتار ساخت و ساز انجام دهد که واحدهای اداری، تجاری و هتل برای آن پیش‌بینی خواهد شد تا میزان جمعیت‌پذیری را افزایش ندهد. 70درصد البته به شهرداری واگذار می‌شود که قرار است به پارک تبدیل شود.
‌ آیا این فضا کاملاً پارک خواهد بود یا اینکه کاربری‌های دیگری هم برای آن تعریف شده است؟
پرونده کمیسیون ماده 7 (باغ‌ها) آمده است و درباره بحث باغ بودن، تأییدیه اولیه هم گرفته شده است. ما هم در شورا اصرار داریم فضای بزرگ و عمومی برای شهر حفظ شود. الان تهران فضای بزرگ کم دارد. پادگان قلعه مرغی در جنوب تهران می‌تواند یکی از این فضاها باشد. البته منطقه 22 هم قرار بود برهمین مبنا حفظ شود که متأسفانه میزان بارگذاری‌ها اجازه نداد. درحالی که فضای بزرگ در بافت متراکم شهری بویژه در زمان وقوع حوادث و رخدادها برای رفع مخاطرات بسیار مؤثر و کمک‌کننده است.

کپی