اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹
همه رازهای کشف نشده یک انفجار هسته‌ای تازه در روسیه

5 مهندس هسته‌ای روسیه به خاک سپرده شدند

5 مهندس هسته‌ای روسیه به خاک سپرده شدند
وصال روحانی

هزاران نفر از مردم روسیه روز گذشته در مراسم خاکسپاری پنج دانشمند اتمی این کشور شرکت کردند که طی یک حادثه مشکوک انفجار در شمال روسیه جان باختند. آرامگاه مرکزی شهر ساروف مکانی است که پیکرهای بی‌جان این مهندسان زبده امور اتمی برای همیشه در آن آرام گرفته است. اما تاریخ ساروف به این انفجار و به خاک سپرده شدن این مهندسان محدود نمی‎شود. اینجا جایی است که خانه و مأمن اصلی تحقیقات هسته‌ای و اولین آزمایش سلاح‌های اتمی روسیه است و رازهای بسیار را در خود نهفته دارد. اما امروز مهم‌ترین راز پیرامون آن این نکته است که انفجار موشک موسوم به بور وستینک که پیامدهای آن را یک چرنوبیل تازه ولی با ابعاد کوچک‌تر نامیده‌اند، از کجا و چگونه نشأت گرفته است؟
 پرطرفدارترین فرضیه این است که انفجار مذکور در زمان آزمون یک موتور موشکی هسته‌ای جدید حادث شده و اینک این بیم وجود دارد که مثل انفجار چرنوبیل در سال 1986، تشعشعات حاصله تا کیلومترها دورتر فضای اطراف را آلوده و انسان‌ها را در معرض بیماری‌های مهلک قرار داده باشد. آنچه شکی درباره آن وجود ندارد، این است که دیروز به‌ دستور دولت روسیه پرچم‌های این کشور در ساروف و مناطق اطراف آن و در فاصله 370 کیلومتری شرق مسکو به‌حالت نیمه‌افراشته درآمد تا با خانواده‌های قربانیان و آسیب‌دیدگان این حادثه ابراز همدردی شود. نشریات غربی تعداد کشته‌ها و مصدومین انفجار را بسیار بیشتر از چیزی می‌دانند که دولت روسیه اعلام کرده است ولی کمپانی دولتی انرژی هسته‌ای «روس- اتم» تأکید کرده است ابعاد ماجرا کوچک است و انفجار فقط 5 دانشمند را که در لنگرگاه بر آزمایش یک منبع ایزوتوپی نیرو در ارتباط با یک سیستم محرکه جدید نظارت می‌کرده‌اند، به‌سمت دریا پرت کرده و کشته و سه‌ نفر دیگر را هم مجروح کرده است. ویاچسلاو سولوویف رئیس مؤسسه تحقیقات فیزیک تجربی روسیه نیز این ادعا را که انفجار مزبور ضمن کار روی تکوین یک موشک اتمی تازه رخ داده، تکذیب کرد و گفت تأکید غربی‌ها روی این نکته که وسیله مورد انتخاب یک موتور راکت بوده، صرفاً گمانه‌زنی شخصی آنها است.
در این میان دونالد ترامپ رئیس جمهوری ناآرام امریکا با همان فرصت‌طلبی‌های همیشگی‌اش و با اطلاق عنوان «اسکای‌فال» (سقوط آسمان) به حادثه نافرجام تست موشک در روسیه (سیاستی که ناتو هم در پیش‌گرفته است) ادعا کرده است که چنین چیزی هرگز در کشور او روی نمی‌دهد زیرا سطح علوم هسته‌ای در امریکا بسیار بالاتر از روسیه است. در سال 2018 که ولادیمیر پوتین روند شروع تست‌های تازه موشک‌های اتمی را در شمال روسیه و در منطقه‌ای نزدیک به قطب شمال افتتاح کرد، متخصصان روسی گفتند که این موشک‌های تحقیقاتی- نظامی وسعت عملی غیرقابل اندازه‌گیری دارند و قاره‌پیما هستند و می‌توانند از تورهای محافظتی ردیاب‌های غربی عبور کنند اما اطلاعیه‌های منتشره دیروز در سه‌ورد وینسک روسیه که شهری با 183 هزار سکنه و در فاصله‌ای نه‌چندان دور تا محل انفجار است تصریح می‌کند که تشعشعات انفجار در این منطقه حس شده و سکنه شهر و اطراف آن به داروخانه‌ها شتافته‌اند تا با خرید مواد در بر دارنده یُد و ایزوتوپ‌های آن، در مقابل تشعشعات مصونیت یابند. مقام‌های روسی دیروز راه‌های ورودی به خلیج دوینا را هم که در معرض وزش تشعشعات مذکور است مسدود کردند اقدامی که محافل غربی کوشش دولت مسکو برای پنهان نگه داشتن ضایعات انفجار در این محل توصیف کرده‌اند.
منابع: Al Jazeera / BBC

کپی