اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹
بررسی بخش نواحی جشنواره‌ی موسیقی جوان در گفت‌وگو با محمدرضا درویشی و هومان اسعدی

بی توجهی به موسیقی نواحی خیانت فرهنگی است

بی توجهی به موسیقی نواحی خیانت فرهنگی است
ندا سیجانی ر

سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان در بخش موسیقی نواحی به پایان رسید.دراین بخش شرکت کنندگانی از شهرهای مختلف ایران با اجراهایی از موسیقی‌های آذربایجانی، بختیاری، قشقایی، لری، کردی، بلوچی، مازندرانی، ترکمنی، شرق و جنوب و شمال خراسان در رده‌های سنی الف، ب و ج به رقابت پرداختند.

موسیقی نواحی یا همان موسیقی اصیل ایران از دیرباز مورد توجه بوده وهست و در واقع ریشه درتاریخ موسیقی کشورمان دارد و آنچه که امروزه شنیده و اجرا می‌شود همان میراث ماندگاری است که سینه به سینه به نسل جوان منتقل شده؛ بنابراین برای حفظ و ترویج این موسیقی که از اهمیت بسیاری برخوردار بوده، نیازاست جشنواره‌های مختلف برگزار شود و فستیوال موسیقی جوان، همان راه روشن در مسیر ناهموار نسل امروز است تا جوانان انگیزه و اشتیاق بیشتری درپرداختن به این ژانر از موسیقی داشته باشند.
موسیقی نواحی در حال دگرگونی است
محمدرضا درویشی پژوهشگر بزرگ موسیقی نواحی براین نظراست اگر فستیوال موسیقی جوان، حمایت مالی نداشته باشد ازسال آینده بخش موسیقی نواحی آن کنار گذاشته خواهد شد.
این آهنگساز  می گوید: «من هیچ سمتی در جشنواره موسیقی جوان ندارم و تنها به درخواست هومان اسعدی دبیرسیزدهمین جشنواره موسیقی جوان و علی ثابت نیا مدیرعامل انجمن موسیقی برای هماهنگی در بین هیأت داوران حضور یافته‌ام تا مشکلات و اختلاف نظری بوجود نیاید. بنیانگذار جشنواره موسیقی نواحی که درچند روز گذشته میهمان این جشنواره بوده در گفت‌و‌گو با «ایران» بیان کرد: در جشنواره امسال موسیقی جوان، بخش موسیقی نواحی اجراهای بسیار خوبی را به روی صحنه رقابت گذاشتند، به‌طور مثال دربخش شرکت‌کنندگان تربت جام اجراهای بسیارخوب و قوی به نمایش درآمد و رقابت‌ها بسیار نزدیک به هم بودند، منتهی مشکلاتی وجود دارد که اگر در سال‌های آینده مرتفع نشود از نظرمن بهتراست دیگر این جشنواره برگزار نشود. به‌طور مثال برای بخش الف و ب که شرکت‌کننده‌های بسیارکم سن و سال و اغلب کم بضاعت هستند هیچ امکانات رفاهی دیده نمی‌شود درواقع بودجه این جشنواره کفاف ایاب و ذهاب و اسکان شرکت‌کنندگان را نمی‌دهد و باید بودجه را افزایش بدهند. نکته دیگر درخصوص آرای هیأت داوران است که نمی‌دانم چگونه به دست شرکت‌کنندگان رسیده و عده‌ای نسبت به انتخاب برگزیدگان معترض هستند.  این آهنگساز درخصوص این‌که جشنواره موسیقی جوان در معرفی بهتر و بیشتر موسیقی نواحی چه تأثیراتی دارد، پاسخ داد: اگر حمایت مالی بیشتر شود و انتخاب آرا به درستی انجام گیرد قطعاً این جشنواره انگیزه خوبی برای شرکت‌کنندگان جوان است و به رشد و توسعه موسیقی نواحی کمک خواهد کرد در غیر این صورت موجب آزرده‌خاطر شدن شرکت‌کنندگان خواهند شد.
به گفته درویشی «با توجه به تغییر نسل و تغییر ذائقه شنیداری مردم هر منطقه، نوع موسیقی نواحی ایران درحال دگرگونی است و کاری هم نمی‌شود کرد درواقع انتظار بی‌جایی از یک جوان است که مانند حاج حسین یگانه در قوچان دوتار بنوازد یا مانند نور محمد در‌پور در تربت جام آواز بخواند به این سبب که دو دهه از آن نسل گذشته است و باوجود ارتباط با فضاهای مجازی و اینترنت، اندیشه و تفکر نسل امروز نیز تغییر یافته و بنابراین خود به خود موسیقی نواحی درحال تغییر و تحولات آرام هست و هیچ کسی نمی‌تواند مانع آن باشد.»  درویشی درمورد این‌که این تغییرات آرام اتفاق خوب یا بدی خواهد بود، بیان کرد: صحبت از اجبار است و تغییرات نسل؛ نسل امروز نمی‌تواند مانند صد سال گذشته فکر کند و بیندیشد. درواقع دوتار از بین نمی‌رود این اندیشه، افکار و سیستم نظام اجتماعی است که در حال تغییر و تحول است و لاجرم بوده؛ آیا موسیقی دستگاهی که امروزه شنیده می‌شود مانند دوران قاجار است؟ آیا با وجود ده‌ها روایت از موسیقی دستگاهی در کتاب و سی‌دی امروز این موسیقی مانند خاندان فراهانی اجرا می‌شود؟ پس چه انتظاری است که موسیقی نواحی ما مانند صد سال گذشته اجرا شود آن هم موسیقی‌ای که به‌صورت شفاهی بوده و سینه به سینه منتقل شده وحتی نت هم ندارد! دوتار، دوتار است اما بستگی دارد با کدام اندیشه نواخته می‌شود! و بهتر است بگوییم نسل امروز موسیقی نواحی میراث دار گذشتگان هستند اما با اندیشه ای نو.باید برای حفظ موسیقی نواحی، جوانان و نوجوانان به آثار گذشتگان گوش بدهند اما توجه داشته باشید ذهنیت نسل امروز و حضور خودشان بسیار دخیل است.ناگفته نماند خود داوران هم مانند قدما ساز نمی‌نوازند و نمی‌خوانند پس چه انتظاری از جوانان است!با وجود این امیدواری‌ام به جوان‌ها است، پیرها که دیگر در بین ما نیستند.  محمدرضا درویشی می‌گوید: موسیقی نواحی اساس موسیقی کشورمان و سرمنشأ موسیقی دستگاهی است و اگر بودجه و حمایت مالی نداشته باشد و مسئولان و برگزار کنندگان جشنواره موسیقی جوان بی‌مبالاتی کنند بزودی این بخش تعطیل خواهد شد وحذف آن یک خیانت فرهنگی است.  او در پایان گفت: دوسال گذشته پیشنهاد کردم بخش موسیقی نواحی جشنواره موسیقی جوان درهمان استان‌ها برگزار شود اما نمی‌دانم مشکل از کجاست!
تلاش کردیم بخش موسیقی نواحی حفظ شود
هومان اسعدی دبیر سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان نیز در گفت‌و‌گو با «ایران» در این زمینه می‌گوید:  سال گذشته اعلام شد بودجه این جشنواره قابل افزایش نیست و حتی در ابتدا صحبت بر این بود که یکی از بخش‌ها (مثلاً بخش نواحی) کنار گذاشته شود، اما خوشبختانه بخش موسیقی نواحی با وجود عدم‌افزایش بودجه حفظ شد و تداوم یافت.  او در خصوص برگزاری بخش موسیقی نواحی در همان شهرها و استان‌ها بیان کرد: سال‌های پیش این موضوع مطرح شد اما لازمه اجرای این کار حضور ناظران جشنواره در شهرهای مختلف و وجود دیگر امکانات مانند سالن‌های برگزاری و استاندارد بودن آن و هماهنگی ساختارها و اجراها با تهران است. اما با توجه به برآوردهای صورت گرفته انجام چنین کاری احتمالاً پیچیدگی‌های اجرایی بیشتری خواهد داشت.

کپی