اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹

جهانگیری: نباید عوامل وقوع سیل امسال مورد غفلت قرار گیرد

جهانگیری: نباید عوامل وقوع سیل امسال مورد غفلت قرار گیرد

معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه شناسایی عوامل اصلی بروز سیل نکته مهمی است که نباید از آن غافل شد چراکه همچنان پابرجاست و باید پیش از آنکه حادثه دوباره‌ای رخ دهد نسبت به رفع آنها اقدامات مناسب انجام شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهوری، اسحاق جهانگیری ظهر امروز  - سه شنبه -  در جلسه بررسی آخرین وضعیت مناطق سیل‌زده کشور، تصریح کرد: دولت به سهم خود در میانه میدان امداد رسانی و پس از آن کمک به بازسازی خسارات سیل ایستاد و امروز هم باید همه مسئولان تلاش کنند تا در بازسازی خسارات حوزه مسکن و کشاورزی که در ارتباط مستقیم با زندگی و معیشت است، نقش خود را به درستی ایفا کنند. 

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه رسیدگی به وضعیت واحدهای مسکونی آسیب دیده از سیل، از روند قابل قبول و مطلوبی برخوردار است، گفت: حادثه سیل روزهای اول سال ۹۸ خیلی متاثر کننده بود، اما در جریان این حادثه بزرگ شاهد نمایش عظیم و باشکوه همبستگی و همیاری مردم بودیم که بار دیگر نشان دادند چگونه در روزهای سخت یکپارچه پشت یکدیگر هستند.

وی با بیان اینکه براساس جمع بندی‌ها معیشت عمده مردم استان های گلستان، خوزستان و لرستان از طریق کشاورزی تامین می‌شد، خاطرنشان کرد: دولت در همان نخستین روزهای وقوع سیل تصمیم گرفت خسارات سیل کشاورزان و باغداران را پس از جبران خسارات واحدهای مسکونی آسیب دیده در اولویت کار قرار دهد. 

معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر ضرورت اتخاذ تدابیر لازم برای اطلاع رسانی شایسته و به موقع درباره اقدامات موثر انجام شده در استان‌های سیل زده،  اظهار داشت: متاسفانه به دلیل عدم توجه به این موضوع مهم شاهد بودیم که در جریان زلزله کرمانشاه هم با وجود عملکرد بسیار خوب دولت که تایید و تحسین نهادهای بین المللی را نیز به دنبال داشت، فضای رسانه ای منفی علیه دولت شکل گرفت. بنابراین باید با روش‌های کارآمد رسانه ای عملکرد دولت به درستی منعکس گردد.

وی  در این جلسه که با حضور وزیران کشور، ‌ صمت، نیرو، جهاد کشاورزی و روسای بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه و سازمان میراث فرهنگی برگزار شد، اظهار داشت: نکته مهمی که نباید از آن غافل شد شناسایی عوامل اصلی بروز سیل است که همچنان پابرجاست و باید پیش از آنکه حادثه دوباره ای رخ دهد نسبت به رفع آنها اقدامات مناسب انجام شود.

جهانگیری با تشکر از مردم، مسئولان و گروه هایی که تلاش کردند در کنار مردم باشند و خسارات ناشی از سیل را جبران کنند، ‌ تصریح کرد: قطعا حجم خسارات و پیامدهای این حادثه بسیار زیاد بود و دولت تمام سعی خود را به کار بسته تا برای تسکین آلام مردم سیل زده گام‌های موثری بردارد.

همچنین در این جلسه وزیر کشور با اشاره به اینکه سیل امسال ۲۵ استان را درگیر کرده بود گفت:: دولت ابتدا تمرکز خود را روی پیشگیری از تلفات گذاشت که انصافا در این زمینه موفق عمل کرد به طوری که از آن حادثه مهیب و بزرگ با کمترین میزان تلفات عبور کردیم. همچنین برای جلوگیری از وارد آمدن خسارات بیشتر و پس از آن جبران خسارات اقدامات خوبی انجام شد و امروز می توانیم بگوییم عملکرد دولت موفق و قابل قبول بوده است.

رحمانی فضلی با بیان اینکه امروز در فضای رسانه ای از کوچکترین بهانه برای حمله به دولت استفاده می شود، گفت: با این وجود در فضای رسانه ای در زمینه خسارات و تبعات این سیل گسترده تقریبا هیچ ایراد جدی مطرح نمی شود و گواه موضوع آن است که دولت در رسیدگی به خسارات عملکرد خوبی داشته است.

وزیر کشور با ارائه گزارشی از خسارات سیل و رسیدگی ها برای جبران خسارت ها گفت: سامانه واحدی برای دریافت، ثبت و راستی آزمایی درخواست های مردم برای دریافت خسارت ایجاد شد که برای اولین بار پژوهشکده فضایی کشور نیز عضو کارگروه آن بود تا علاوه بر ارزیابی های میدانی با استفاده از اطلاعات این مجموعه نیز بتوانیم خسارات را دقیق‌تر راستی آزمایی کنیم.

رحمانی فضلی اضافه کرد: ۲۳۵ شهر وچهار هزار و  ۲۳۵ روستا درگیر خسارات سیل بودند و در ارزیابی ها بیش از ۳۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان درخواست دریافت خسارت ثبت شد. با همت دولت و تلاش همکاران ما در استان‌های سیل‌زده و بخش‌های ملی کار جبران خسارات سیل به ویژه در بخش تعمیرات و بازسازی مسکن بسیار مطلوب پیش رفته و در بخش کشاورزی هم از آن جا که اولویت کشاورزان آماده کردن اراضی برای کشت دوم بود پس از انجام این کار تشکیل پرونده ها از طرف کشاورزان سرعت گرفته است.

وزیر کشور تصریح کرد: بخش قابل توجهی از اراضی که در اثر سیل به طور کامل زیر آب رفته بودند از زیر آب خارج شدند و در حال حاضر ۲۴۵ هزار هکتار از این اراضی برای کشت دوم زیر کشت رفته است. تخلیه آب از این اراضی کار بسیار عظیمی بوده است چرا که وقتی دشت بسیار وسیعی به طور کامل به زیرآب می‌رود، تخلیه آب از آن به راحتی ممکن نیست.

محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی هم در این جلسه با بیان اینکه خسارات وارده به اراضی زراعی و کشاورزان در سیل فروردین ماه امسال بسیار گسترده بود اظهار داشت: حدود ۳۱۶ هزار هکتار زمین فقط در استان خوزستان زیر آب رفته بود که تاکنون بیش از ۲۱۲ هزار هکتار آن از زیر آب خارج شده و خود این موضوع کار بسیار بزرگ و مهمی بوده است.

رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز با ارائه گزارشی درباره خسارت وارده به بخش صنعت، معدن و تجارت در سیل فروردین ماه گفت: ۴۵۵ واحد صنعتی، ۹۶ معدن و تعد زیادی واحدهای صنفی و دارهای قالی در قالیبافی‌ها در اثر این سیل خسارت دید که ۸۴۳ میلیارد تومان خسارت بلاعوض و دو هزار و ۴۹۳ میلیاد تومان تسهیلات برای جبران خسارت در نظر گرفته شد.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز در این جلسه در بخش بازسازی خانه‌های آسیب دیده و احداث خانه‌های جدید بسیار خوب عمل شده است، گفت: علاوه بر ۵۳ هزار واحد تعمیری که کار آنها به پایان رسیده و تعمیرات ۵۰ هزار واحد باقی مانده نیز به زودی پایان خواهد یافت.

علیرضا تابش ادامه داد: همچنین ۳۰ هزار واحد احداثی نیز برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی شده که قرارداد عمده آنها منعقد شده و کار ساخت بیش از ۲۰ هزار واحد مسکونی آغاز شده است.

وی افزود: علاوه بر خسارت در استان‌های اصلی درگیر سیل در استان‌هایی مثل خراسان شمالی و همدان نیز در مجموع حدود ۱۵ هزار واحد مسکونی آسیب دیده از سیل داشتیم که برای تعمیر این واحدها نیز کمک‌های خوبی شده است.

تابش اظهار داشت: در برخی استان‌ها مثل گلستان و یا شهرستان پلدختر حتی زمین خانه‌های مردم را سیل برده بود که در این بخش هم برای بیش از ۲ هزار واحد زمین تامین کرده و برای ساخت به مردم واگذار کرده ایم.

استانداران خوزستان، گلستان و لرستان هم در سخنانی از روند رسیدگی به آسیب‌های وارد شده به بخش مسکونی در این سیل ابراز رضایت کردند و دلیل عمده تاخیر در جبران خسارت بخش کشاورزی را نیز این موضوع عنوان کردند که مردم اولویت اولشان آماده کردن زمین خسارت دیده از سیل برای کشت دوم بود و پس از اینکه کشت دوم انجام شده است، روند تشکیل و ثبت پرونده ها در این زمینه نیز تسریع شده است./ ایرنا

کپی