اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

خسارت 300 میلیونی آتش‌سوزی مراتع مهریز

خسارت 300 میلیونی آتش‌سوزی مراتع مهریز

مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهریز ا مهار آتش‌سوزی مراتع یکی از ارتفاعات این شهرستان با خسارت 300 میلیون ریالی پوشش گیاهی این منطقه خبر داد.

«سید علی باقری» با اشاره به مهار آتش‌سوزی دو هکتاری ارتفاعات مشترک بنادک سادات و طزرجان، اظهار کرد: متاسفانه به علت کوهستانی و صعب العبور بودن این منطقه، وزش باد، گوشش گیاهی خشک و آتش‌زا و همچنین نبود تجهیزات کافی برای مهار اولیه آتش دو هکتار از این منطقه در زیر آتش سوخت.

وی از خسارت 300 میلیون ریالی پوشش گیاهی این منطقه خبر داد و گفت: متاسفانه بخش قابل توجهی از پوشش گیاهی این منطقه دچار آسیب شده و هنوز میزان خسارت به گونه‌های جانوری این منطقه مشخص نیست.

این مسئول از مهار به موقع آتش به محض مطلع شدن یاد کرد و گفت: دو نفر از نیروهای محیط بان شهرستان تفت با مشارکت اداره منابع طبیعی و آبخیزداری، نیروهای یگان حفاظت محیط زیست شهرستان مهریز و استان و همچنین مشارکت به موقع مردم محلی این آتش سوزی وسیع پس از گذشت هفت ساعت مهار  و از پیشروی بیشتر آن ممانعت کردند.

باقری احتمال علت آتش سوزی را از جانب مردم خواند و گفت: هر چند سهوی و عمدی بودن حادثه هنوز مشخص نیست اما نیروهای حفاظتی، چند نیروی انسانی را در حین حادثه مشاهده کرده‌اند که احتمال می‌رود این افراد از شکارچیان منطقه بوده و در بروز این حادثه دست باشند.

وی حفاظت از اراضی ملی را یکی از مهمترین برنامه‌های منابع طبیعی برشمرد و گفت: این مهم باید با مشارکت مردم و شوراها، دهیاران و سایر دستگاه‌ها انجام و به مسئله‌ای فراگیر تبدیل شود.

رییس منابع طبیعی مهریز در پایان از مردم خواست تا بلافاصله به شماره تلفن رایگان 1504 حوادث را اطلاع دهند و تصریح کرد: مردم با استفاده از علوفه خشک، در مجاورت و حتی در مناطق مرتعی از ایجاد اشتعال به جد خودداری کنند تا چنین حوادثی روی ندهد./ ایسنا

کپی