اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

وزیر کشور: مردم مهم‌ترین پایه و راسخ‌ترین عمود نظام هستند

وزیر کشور: مردم مهم‌ترین پایه و راسخ‌ترین عمود نظام هستند

حضور ۱۳۰ هزار تشکل اجتماعی نشان از پویایی درون زا در فرهنگ اسلامی دارد

 وزیر کشور به مناسبت روز تشکل های اجتماعی در پیامی با بیان اینکه مردم، مهم‌ترین پایه و راسخ‌ترین عمود نظام هستند، گفت: رشد چشمگیر سازمان های غیردولتی در دولت تدبیر و امید نشان از پویایی درون زا و تحول ذاتی و حس مشارکت در فرهنگ ملی و اسلامی کشور دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، عبدالرضا رحمانی فضلی روز سه شنبه همزمان با ۲۲ مرداد ماه روز «تشکل ها و مشارکت های اجتماعی»، ضمن تبریک این روز به تمامی اعضاء و دست اندرکاران مدیریت سازمان های مردم نهاد، از حضور مسئولانه و مشارکت خردمندانه این سازمان ها که با تقویت رویکردها و نگرش‌های جدید، در مواجهه با مسائل اجتماعی، با ساختاریافته‌ترین شکل، به عنوان «پیشرانان توسعه اجتماعی در کشور» عمل کرده و به تقویت مشارکت عمومی، انسجام ملی و ارتقای سرمایه اجتماعی کمک و یاری می رسانند، قدردانی کرد.

از فرازهای مهم پیام جانشین رئیس شورای اجتماعی کشور، آگاهی، نظارت، مشارکت و همگامی چهار شاخص ویژگی‌های اصلی ساختار اجتماعی توسعه است.

سازمان های مردم نهاد فرصت های بی بدیل اجتماعی در تحقق این شاخص‌ها در بستر تعامل و حفظ و ارتقای سرمایه اجتماعی در سایه فعالیت گروه‌های مردمی می باشند، نیز از دیگر فرازهای مهم این پیام هستند.

گفتمان دولت تدبیر و امید و سیاستهای راهبردی وزارت کشور در حوزه مشارکت‌های اجتماعی بر گفتمان «توسعه مشارکت محور» به ظرفیت و توان فکری، معنوی و عملیاتی فعالین اجتماعی و سازمانهای مردم نهاد برای نقش آفرینی در عرصه مهم کاهش آسیب های اجتماعی و افزایش نشاط و امید در جامعه متکی است، نیز از دیگر فرازهای مهم پیام رحمانی فضلی عنوان شده است.

رویکرد وزارت کشور، در این راستا، بر بستر سیاست های کلان و چشم انداز توسعه  اجتماعی، قوانین و دستورالعمل های تخصصی و حمایتی، برنامه های ویژه توان افزایی و فرصت سازی حضور گسترده تشکل های اجتماعی در فرآیندهای تصمیم سازی و مداخلات تخصصی اجتماعی، استوار هستند، نیز از فرازهای مهم این پیام هستند.

در پیام وزیر کشور آمده است:‌ روز «تشکل ها و مشارکت‌های اجتماعی»، فرصت مغتنمی است تا در راستای رویکرد مردم سالارانه نظام جمهوری اسلامی ایران جایگاه واقعی مردم در عرصه‌های مختلف اجتماعی از منظر مشارکت مسئولانه و سازنده در فرآیندهای توسعه اجتماعی مورد توجه و تجلیل قرار گیرد.

رحمانی فضلی در این پیام تصریح کرده است:‌ بدون تردید مشارکت های اجتماعی و حضور مردم در صحنه های مختلف جلوه ای موثر، پسندیده و از مهمترین ابزارهای توسعه و تعالی بوده و این امر پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی به رکن اساسی در کشور تبدیل شده و همواره مورد اعتنا و توجه بوده است. قانون اساسی و بیانات و رهنمودهای حضرت امام راحل و مقام معظم رهبری به این ظرفیت عظیم شکل داده و آن را به حرکت درآورده و در سایه این مشارکت بسیاری از بحران های بزرگ دشمن ساخته و یا طبیعی از اول انقلاب تاکنون به خوبی با حضور و محوریت مردم مدیریت شده است.

پیام جانشین رئیس شورای اجتماعی کشور می افزاید:‌ اینکه مردم، مهم‌ترین پایه و راسخ‌ترین عمود نظام هستند امری است بدیهی به نحوی که مقام معظم رهبری، در بیانات خود، مردم را دارای کرامت و برای نقش آنان در نظام اسلامی اهمیت بسیاری قائل هستند؛ معظم له به چهار شاخص مهم و اصلی برای مردم شامل: «آگاهی، نظارت، مشارکت و همگامی» تأکید فرموده اند. این چهار شاخص ویژگی‌های اصلی ساختار اجتماعی توسعه است و سازمان های مردم نهاد فرصتهای بی بدیل اجتماعی در تحقق این شاخص ها در بستر تعامل و حفظ و ارتقای سرمایه اجتماعی در سایه فعالیت گروه‌های مردمی می باشند.

در پیام رحمانی فضلی بیان شده است‌: رشد چشمگیر سازمان های غیردولتی در دولت تدبیر و امید و حضور قریب به ۲۰ هزار سازمان مردم  نهاد، ۱۳۰ هزار تشکل اجتماعی و هیاتهای مذهبی نشان از پویایی درون زا و تحول ذاتی و حس مشارکت در فرهنگ ملی و اسلامی کشور دارد.

وزیر کشور در این پیام یادآور شده است: گفتمان دولت تدبیر و امید و سیاستهای راهبردی وزارت کشور در حوزه مشارکتهای اجتماعی بر گفتمان «توسعه مشارکت محور» متکی به ظرفیت و توان فکری، معنوی و عملیاتی فعالین اجتماعی و سازمانهای مردم نهاد برای نقش آفرینی در عرصه مهم کاهش آسیبهای اجتماعی و افزایش نشاط و امید در جامعه در بستر سیاستهای کلان و چشم انداز توسعه اجتماعی، قوانین و دستورالعملهای تخصصی و حمایتی، برنامههای ویژه توان افزایی و فرصتسازی حضور گسترده تشکل های اجتماعی در فرآیندهای تصمیمسازی و مداخلات تخصصی اجتماعی، استوار می باشد.

رحمانی فضلی در این پیام ضمن تبریک «روز تشکلها و مشارکت های‌ اجتماعی» به تمامی اعضاء و دست اندرکاران مدیریت سازمان های مردم نهاد، از حضور مسئولانه و مشارکت خردمندانه این سازمان ها که با تقویت رویکردها و نگرش‌های جدید، در مواجهه با مسائل اجتماعی، با ساختار یافته‌ترین شکل، به عنوان «پیشرانان توسعه اجتماعی در کشور» عمل کرده و به تقویت مشارکت عمومی، انسجام ملی و ارتقای سرمایه اجتماعی کمک و یاری میرسانند، قدردانی کرد.

وی در این پیام عنوان کرد: امید است با استعانت از الطاف الهی و در سایه سیاست ها و برنامه های حمایت محور دولت و در چارچوب سیاستگذاری های تعامل گرا میان دولت و مردم، شاهد تقویت بیش از پیش روحیه مشارکتی و توسعه کمی و کیفی سازمان های مردم نهاد با ایجاد بسترهای مناسب برای تاسیس، فعالیت و توانمند سازی آنها در سراسر کشور باشیم تا ان شاء الله برای ساختن جامعه آرمانی اسلامی و ایرانی با همفکری، هم افزایی و مشارکت وسیع اجتماعی، جامعه‌ای سرشار از امید و نشاط و عاری از هر گونه آسیب‌ داشته باشیم.

کپی