اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

حضور پزشکان روباتیک در مراسم حج

حضور پزشکان روباتیک در مراسم  حج
بیتا میرعظیمی

پزشکان روباتیک برای نخستین بار در مراسم حج امسال در عربستان سعودی حضور داشته و با داشتن امکاناتی نظیر گوشی معاینه، دوربین های مخصوص برای معاینه گوش و پوست به درمان بیماران کمک می کنند.

اوایل هفته جاری وزارت بهداشت عربستان از حضور روباتی هوشمند  Robo Doctor برای درمان زائرین اماکن متبرکه از جمله عرفات و مکه  خبر داد. این روبات هوشمند  به کمک دوربین های پیشرفته تصاویری از بیماران گرفته و از طریق اینترنت نسل چهارم (4G) به پزشکان ارسال می کند.

پزشکان معالج با مشاهده تصاویر گرفته شده بیماری را تشخیص داده و توصیه های پزشکی خود را از راه دور ارسال می کنند. این سیستم هوشمند در حقیقت با  بهره گیری از فضای مجازی ، ارتباط میان پزشک و بیمار در مناطق دور از هم را آسان تر کرده و روند تشخیص و درمان بیماری را تسریع می بخشد.

دکتر بالخیر معاون وزیر سلامت عربستان می گوید: به کمک این روبات شرایط برای ارائه مشاوره های پزشکی در تمامی نقاط عربستان سعودی آسان تر شده و خدمات پزشکی در مناطق پرازدحام از جمله مکه و عرفات به شکل دیجیتال و فناورانه توسعه پیدا کرده است.

وی افزود: پزشکان بیمارستان هایی نظیر ریاض و جده آموزش های لازم برای استفاده از این روبات را پیشتر دریافت کرده و با اغاز موسم حج امسال کار خود را آغاز کرده اند. 

کپی