اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹

#شاملو

#شاملو
یگانه خدامی

گفت‌و‌گوی محسن یزدی قائم مقام شبکه سه با خبرگزاری مهر هم کاربران ایرانی را به واکنش واداشت. توجه به حرف‌های یزدی به‌دلیل صحبت‌های او درباره احمد شاملو و مستند قدیس بود که زمان پخش آن، انتقادهای زیادی به همراه داشت. یزدی در این مصاحبه گفت: «به شکستن بت‌هایی مثل شاملو ادامه می‌دهیم.

شکستن این بت‌ها از اهداف این شبکه است. شاملو حتی به شجریان هم توهین کرد.» این حرف‌ها باعث شد بحث آن مستند دوباره داغ شود و خیلی‌ها با هشتگ شاملو به آن بپردازند: ساما: «من نمی‌فهمم شاملو کجا بُته!؟ شاعری تأثیرگذار تو مسیر شعر فارسی بود. اینها اول خودشون ازش بت می‌سازن و بعد خودشون تبر بر می‌دارن که بشکننش.
شاملو به اندازه خودش مطرحه به نظرم.»، محمدرضا صداقت: «با حرف قائم مقام مدیر شبکه سه در مورد بت شکنی و شاملو و این احساس وظیفه و رسالت در این راه ناخواسته فکر می‌کنم حضرات حذف نود و فردوسی‌پور را هم با همین دید بت شکنانه انجام داده اید.»، لیلا به طلب: «به شکستن بت‌های قبلی ادامه می‌دهیم و بت‌های جدید خودمون را می‌سازیم.»، علی ذوالقدر: «اگر شاملو در عرصه ادبیات این کشور بت باشه هم کسی می‌تونه بشکندش که توانمند‌تر باشه در اون عرصه و آثار بهتری داشته باشه برای ارائه.»، امیر: «بت شکنی؟ هیچ وقت طرفدار آقای شاملو نبودم اما کاش برای این بت شکنی از سواد خودتون استفاده کنید و دست به دامن ممنوع الکاری مثل جناب براهنی نشید.
حرفای تقطیع شده و قضاوت پوچ تونم زمانی که فرد مقابل در قید حیات نیست تا دفاع کنه فقط ضعف شما رو نشون می‌ده.»، لنی: «چه خوب. حتماً ادامه بدین.
بعد از قدیس جست و جو و فروش کتاب‌های شاملو بیشتر شد.»، اس‌ام زد: «به علم کردن چه بت‌هایی خواهید پرداخت؟»، احسان: «خداروشکر فهمیدیم هدف شبکه سه چیه. به این میگن رسانه ملی. هدف شون کارآفرینی یا ایجاد روحیه خودباوری ملی نیست.
هدف شون شکستن شاملو است!»، سلمان رمضانی: «قدیس مستندی یک طرفه بود ولی دروغ و سند‌سازی نبود. کاری با هدف اینها ندارم ولی واقعاً توسط برخی‌ها هاله دور شاملو کشیده می‌شه و ازش قله‌ای بلند در ادبیات ساخته می‌شه.
قدیس نشون می‌ده که نظر خیلی از اهالی ادبیات و فرهنگ ایران برخلاف اینه.»
 

کپی