اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

می‌خندید اما درد داشت

می‌خندید اما درد داشت
خسرو نقیبی معاون سردبیر

یکشنبه پنجمین سالمرگ رابین ویلیامز بازیگر 63ساله امریکایی بود. هالیوود این روزها از بازآفرینی آثار او نظیر جومانجی و علاءالدین سود فراوان می‌برد.

امروز که به رابین ویلیامز فکر می‌کنم، کامل‌ترین نقش آقای بازیگر که به خنداندن شهره بود، برخلاف آن تصویر همواره لبخند به لب، قاتل خونسرد «بی‌خوابی» کریستوفر نولان است. آنچه در ذهن باقی مانده. یک مرد مرموز که هیچ‌وقت هیچ‌کس نفهمید پشت نقاب ظاهری‌اش (که سال‌ها ما را با آن خندانده بود) چه پنهان کرده. برای همین هم حسرت بزرگ به دل‌مان می‌ماند؛ بازی در نقش ریدلر (که شایعه‌اش پیش از تولید آخرین بتمن نولان خیلی جدی بود) که می‌توانست آخرین نقش بزرگ زندگی‌اش باشد و نشد. ریدلری که بیش از هر نقش دیگری شبیه همان تصویر اول گفته شده است؛ خشمی درونی در پس ظاهری خندان و بذله‌گو و لباس‌هایی مضحک.
مردی که می‌خندید، پنج سال پیش خودخواسته از جهان رفت. در یأس حاصل از افسردگی و پارکینسون. وی پیش‌تر فیلم‌های بزرگی بازی کرده بود. کمدی‌هایش را دوست داشتم. در «خانم دابت‌فایر»، یا در «جومانجی». ویلیامز محبوبم اما در هیچ‌کدام این‌ها که ذکرش رفت نبود. شیفته «چه رؤیاهایی که می‌آیند» بودم.
ویلیامز محبوبم آن زمان روی پرده نقش می‌بست که نقش مردان عاشق‌پیشه را بازی می‌کرد. در آن فیلم دوست‌داشتنی وینسنت وارد، در تلاش برای مواجهه با مرگ عزیز‌انش در سفر به بهشت و جهنم یا مثلاً در «مرد دوقرنی» کریس کلمبوس؛ روباتی که می‌خواست آدم باشد. در نقش مرد‌های دوست‌داشتنی عاشق.
کارنامه‌اش را که مرور می‌کنم، در گذر از ۵۰سالگی تا روزی که خودش را کشت، هیچ فیلم مهمی با هیچ کارگردان برجسته‌ای در کارنامه ندارد. درست پس از همان بهترین نقش کارنامه‌اش در بازسازی «بی‌خوابی».
بازیگران گاهی در کالبد نقش‌های ویژه است که زنده می‌مانند؛ امید به زندگی پیدا می‌کنند... و ویلیامز دیگر در شمار «درجه یک»های استودیوهای معظم نبود که روی او ریسک کنند که برای او چند 10 میلیون دلار سرمایه‌گذاری یک کمدی بلاک‌باستری را انجام دهند. او شاید خیلی وقت پیش مُرده بود و کسی خبر نداشت.
و چه شوخی تلخی است وقتی نماد امید، آقامعلم بذله‌گو و ساختارشکن «انجمن شاعران مرده»، چنین پایان تلخی را برای خودش انتخاب کند. انگار بخواهد بگوید «امید» در این جهانی که ساخته‌ایم، خیلی وقت است که مُرده...‌‌

کپی