اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹

شندآباد، میزبان جشنواره استانی هلو

شندآباد، میزبان جشنواره استانی هلو

دومین جشنواره استانی هلو، 29 مرداد ماه همزمان با عید سعید غدیر خم به میزبانی شهر شندآباد شهرستان شبستر آذربایجان شرقی برگزار می شود.

آغاز برداشت محصول هلو از باغات سامان

هلو شندآباد

فرامرز افشانی، مدیر جهادکشاورزی شبستر با بیان اینکه از مهم‌ترین محصولات بخش کشاورزی شندآباد هلو با تنوع بالا است، گفت: مرغوبیت این محصول به‌حدی است که به بازارهای داخلی و نیز کشورهای همجوار صادر می شود.

دبیر دومین جشنواره استانی هلو در شندآباد با اشاره به اینکه امسال از 2 هزار 400 هکتار باغ هلو در شهرستان شبستر حدود 28 هزار تن انواع هلو تولید و روانه بازار مصرف می شود، افزود: امسال به دلیل سرمای دیررس بهاره بیش از 30 درصد کاهش تولید هلو را در این شهرستان شاهد هستیم.

مدیر جهادکشاورزی شبستر اظهارداشت: خاک حاصل خیز، آب وهوای مناسب و توجه به توصیه های کارشناسی توسط کشاورزان و باغداران منطقه عواملی است که باعث شده تا کیفیت و طعم هلوی شندآباد با هلوی سایر شهرستان ها به میزان قابل توجهی تفاوت داشته باشد.

وی با بیان اینکه انواع و ارقام مختلف هلو در شندآباد و شهرستان شبستر تولید و برداشت می شود، افزود: می توان به هلوی خونی هسته جدا و کارتی، انجیری تابستانی، انجیری زعفرانی و مالکی، هلوی کوثری و ... اشاره کرد.

بهرام هوشنگی شندی شهردار شندآباد نیز با بیان اینکه این شهر با هلو شناخته شده، گفت: میوه هلوی این شهر همه ساله در همین روزهای سال، هزاران مسافر را به این شهر می کشاند. به منظور شناساندن محصول هلو و معرفی مرغوبترین میوه (هلو) شهرستان شبستر و با هدف توسعه صنعت گردشگری و همچنین بالا بردن ظرفیت های کشاورزی و جذب سرمایه گذار برای صنایع تبدیلی و برندسازی و ثبت جهانی هلوی شندآباد جشنواره هلوی این شهرستان با حضور عموم مردم و میهمانان ویژه کشوری، استانی و شهرستانی همراه با برنامه های شاد و متنوع در محلی که بین باغات هلو در وروردی شندآباد (سه راهی خامنه) در نظر گرفته شده برگزار می شود .در کنار جشنواره، مسابقات نقاشی، عکاسی وغذاهای خانگی و بازی های بومی محلی نیز برگزار می شود و غرفه هایی هم برای ارائه محصولات و صنایع دستی درنظر گرفته شده است.

کپی