اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹

اگوچی دنیلز: ظریف قهرمان چندجانبه گرایی است

اگوچی دنیلز: ظریف قهرمان چندجانبه گرایی است

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در مناسبت‌های گوناگون بر اهمیت چندجانبه‌گرایی تاکید داشته و از دید من ایشان قهرمان چندجانبه‌گرایی هستند.

اگوچی دنیلز، هماهنگ‌کننده مقیم سازمان ملل متحد در ایران با تشریح چالش‌های پیش روی چندجانبه گرایی گفت: محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در مناسبت‌های گوناگون بر اهمیت چندجانبه‌گرایی تاکید داشته و از دید من ایشان قهرمان چندجانبه‌گرایی هستند.

«اگوچی دنیلز» هماهنگ‌کننده مقیم سازمان ملل متحد در ایران در گفت‌وگو با ایرنا با اشاره به همکاری‌های ایران و سازمان ملل متحد گفت: همانگونه که دبیرکل سازمان ملل متحد بارها گفته است، متاسفانه چندجانبه‌گرایی با فشار های بسیار زیادی روبه‌رو است به طوری که شاهد افزایش اختلافات، گسترش تغییرات اقلیمی، تعمیق نابرابری و افزایش تنش بر سر تجارت هستیم.

وی با بیان اینکه نگرانی، عدم اطمینان و بی‌ثباتی در سراسر جهان وجود دارد، اظهار داشت: اعتماد در داخل و میان ملت‌ها رو به کاهش است. فرضیات مهم معکوس، تلاش‌های مهم تضعیف و نهادهای مهم ناتوان شده‌اند. به نظر می‌رسد هرچه این تهدید جهانی‌تر باشد، ما کمتر قادر به همکاری هستیم.

هماهنگ‌کننده مقیم سازمان ملل متحد در ایران با بیان اینکه رویکرد جهانی برای مقابله و مواجهه با این چالش‌ها ضروری است، گفت: در این موقعیت دشوار، باید الهام‌بخش بازگشت به همکاری‌های بین‌المللی باشیم.

ظریف؛ قهرمان چندجانبه‌گرایی

دنیلز با تاکید بر اینکه ایران یکی از اعضای موسس سازمان ملل متحد بوده است، به سابقه هفت دهه مشارکت و همکاری سازمان ملل با ایران اشاره کرد و افزود:‌ محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در مناسبت‌های گوناگون بر اهمیت چندجانبه‌گرایی تاکید داشته و از دید من ایشان قهرمان چندجانبه‌گرایی هستند.

وی درباره موضع سازمان ملل متحد در مورد تحریم وزیر امور خارجه ایران خاطرنشان کرد: دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار خویشتنداری حداکثری در تمام سطوح است. ما در سازمان ملل متحد اعضا را به گفت‌وگو و همکاری چندجانبه ترغیب می‌کنیم.

هماهنگ‌کننده مقیم سازمان ملل متحد در ایران از رونمایی از کتاب همکاری ایران و سازمان ملل متحد در آینده‌ای نزدیک خبر داد و ابراز داشت: این کتاب مجموعه بی‌مانندی از عکس‌ها و اسناد تاریخی نشانگر وقایع مهم بیش از هفت دهه مشارکت ایران و سازمان ملل متحد با عنوان «تاریخچه تصویری همکاری‌های سازمان ملل متحد و ایران» است.

تحت تاثیر تاریخ شگفت‌انگیز ایران هستم

دنیلز با بیان اینکه حتی قبل از ورود به جمهوری اسلامی ایران، تحت تاثیر تاریخ شگفت‌انگیز این کشور و سهم آن در اعتلای تمدن قرار گرفته بودم، عنوان کرد: این کشور زیبا که در تقاطع تمدن‌ها و فرهنگ‌ها واقع است، به مهمان‌نوازی، مکان‌های تاریخی و خونگرمی مردمش مشهور است.

وی افزود: ایران به عنوان یکی از ۵۱ دولت موسس سازمان ملل متحد، نقش مهمی در برپایی این سازمان داشته و امروزه همچنان از آرمان‌ها و ارزش‌های آن حمایت می‌کند.

هماهنگ‌کننده مقیم سازمان ملل متحد با اشاره به کتاب همکاری ایران و سازمان ملل یادآور شد: این مجموعه منحصربه فرد عکس‌ها و اسناد، شما را از مسیری قابل توجه و چالش‌برانگیز در زمینه همکاری، مشارکت و تعامل ایران با سازمان ملل متحد آگاه می‌سازد. من از همکاری‌های اداره اسناد و تاریخ دیپلماسی دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران، خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) و روزنامه اطلاعات با مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران بسیار سپاسگزارم که منجر به انتشار این کتاب ارزشمند شدند.

ایران ششمین کشور میزبان پناهندگان در جهان است

وی درباره نقش سازمان ملل متحد در برهه کنونی در جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: سازمان ملل متحد از ایران برای اجرای اهداف مندرج در برنامه ششم توسعه ملی حمایت می‌کند. علاوه بر این سازمان ملل به اجرای تعهدات کشورها به کنوانسیون‌های بین‌المللی، معاهدات، کنفرانس‌ها و اجلاس‌های سران در چارچوب قوانین و مقررات ملی دولت کمک می‌کند.

این دیپلمات سازمان ملل به اولویت‌های دفتر سازمان ملل متحد در ایران اشاره کرد و گفت: در راستای اولویت‌های توسعه در ایران، مذاکرات بین دولت و تیم کشوری سازمان ملل متحد بر فرصت‌ها و چالش‌های توسعه بر چهار زمینه محیط زیست، سلامت، اقتصاد مقاومتی و کنترل مواد مخدر تمرکز دارد. گذشته از این، ما به حمایت از دولت ایران در ارائه کمک به پناهندگان متعهد هستیم زیرا ایران ششمین کشور میزبان پناهندگان در جهان است.

دنیلز با بیان اینکه در حال حاضر تمرکز ما بر کاهش مشکلات اقتصادی بر افراد آسیب‌پذیر است، اظهار داشت: ما در تیم کشوری سازمان ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران در کنار مردم ایستاده‌ایم. تلاش‌هایی را مورد تقدیر قرار می‌دهیم که متعهد می‌شوند، برنامه‌ها و طرح‌های ما تداوم یابد تا اطمینان حاصل کنیم که فعالیت‌های انساندوستانه تحت تاثیر قرار نگیرند.

کپی