اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹

مشاهده یک گونه پرنده کمیاب برای اولین بار در تالاب گندمان

مشاهده یک گونه پرنده کمیاب برای اولین بار در تالاب گندمان

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری گونه جدید یلوه نوک‌سبز برای نخستین بار در تالاب گندمان شهرستان بروجن مشاهده شد.

شهرام احمدی اظهار کرد: یک فرد یلوه نوک‌سبز با نام علمی  (Porzana pusilla)برای نخستین بار در تالاب گندمان توسط محیط‌بان روح‌الله عسگری مشاهده و توسط نوید زحمتکش، اردوان پاشا زانوس و حمید جباری شناسایی شد.

وی افزود: تاکنون از حضور این پرنده در سطح استان هیچ گزارشی دریافت نشده بود.

احمدی عنوان کرد: یلوه نوک سبز پرنده ای با طول بدن 17 سانتی‌‎متر است که از همه یلوه‌ها کوچکتر است و هر دو جنس آن به نر یلوه کوچک شباهت دارد و در حالت پرواز لبه سفید اولین شاهپر نخستین بال، نشانه دیگری برای تشخیص آن است.

وی گفت: نر این پرنده و نر یلوه کوچک، هر دو صورت، گلو و سطح شکمی کبود دارند و پوشپرهای زیر دمی آن‌ها دارای راهراه عرضی سیاه و سفید است.

احمدی ادامه داد: یلوه کوچک یک نوع گونه ‏کمیاب از پرندگان است که بواسطه زیبایی ظاهر، ظرافت در جثه و توازن در ترکیب رنگ یکی از ‏گونه‌های بسیار دیدنی و کمیاب در کشور است. ‏

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: زیستگاه این پرنده نادر و کمیاب، معمولا رویش‌های گیاهی کوتاه‌تر و انبوه‌تر و تالاب‌های کوچک‌تر را ترجیح می‌دهد، همچنین در باتلاق‌ها و تالاب‌های پر گیاه نیز دیده می‌شود.

تالاب گندمان با حدود 1070 هکتار وسعت در فاصله 60 کیلومتری شهرکرد در شهرستان بروجن قرار دارد. این تالاب جزء 10 تالاب برتر پرنده نگری ایران و مهمترین زیستگاه‌های جانوری کشور برای اسکان دائم پرندگان بومی و تخم گذاری پرندگان مهاجر به شمار می‌رود که در دفتر بین المللی تحقیقات پرندگان آبزی(لندن-1352) به ثبت رسیده است./ ایسنا

کپی