اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹

فایننشال تایمز: تلاش کشورهای اروپایی برای یافتن رئیس جدید اینستکس

فایننشال تایمز: تلاش کشورهای اروپایی برای یافتن رئیس جدید اینستکس

«برکناری ناگهانی آقای اربل نشان از این سوء ظن دارد که مقاومت اروپا در مقابل ایالات متحده بیش از آنکه واقعی باشد نمادین است.همچنین اولین کالاهای قابل مبادله تحت حمایت این ساز و کار مواد غذایی و داروها بودند، کالاهایی که مشمول مجازات های ایالات متحده نمی شدند.»

به گزارش جماران، در مقاله ی فاینننشال تایمز به قلم توبیاس بوک و میشاییل پیل آمده است:


1- کشورهای اروپایی تلاش می کنند تا رئیس جدیدی برای اینستکس که همان ساز و کار پرداخت های مالی است، پیدا کنند. 
2- برند اربل(Bernd Erbel) دیپلمات 72 ساله ی آلمانی که قرار بود ریاست این ساز و کار مالی را بر عهده بگیرد و ماه پیش برای این سمت انتخاب شده بود، در پی ابراز همدردی با ایران و انتقاد از اسرائیل مجبور به کناره گیری شد. او اسرائیل را بیش از هر زمان دیگری یک عضو بیگانه ی خاورمیانه خطاب کرده بود و سقوط صدام حسین را بزرگ ترین تراژدی قرن بیست و یک نامیده بود.
3- در پنج ماه گذشته ایران برنامه ی خروج مرحله ای اش از برجام را آغاز کرده، بدین ترتیب یافتن یک رئیس جدید پیش از آنکه ایران گام سوم خود را اجرایی کند، بیش از پیش اهمیت می یابد.
4- اینستکس به شرکت های ایرانی و اروپایی اجازه می دهد تا زیر چتر حمایت اروپا به مبادلات تجاری خود بپردازند و از جریمه های ایالات متحده در امان باشند. با این حال بسیاری از موانع پیش روی اینستکس از تحریم های ایالات متحده بر می خیزد.
5- برکناری ناگهانی آقای اربل نشان از این سوء ظن دارد که مقاومت اروپا در مقابل ایالات متحده بیش از آنکه واقعی باشد نمادین است.همچنین اولین کالاهای قابل مبادله تحت حمایت این ساز و کار مواد غذایی و داروها بودند، کالاهایی که مشمول مجازات های ایالات متحده نمی شدند.
6- آقای اربل بین سالهای 2004 تا 2013 به عنوان سفیر در عراق، مصر و ایران خدمت کرده است. گرچه او دیگر عضو سرویس خارجی آلمان نیست اما از سال 2014 تاکنون نقش رسمی در برنامه آموزش دیپلمات های جوان دارد.

کپی