اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹
زمامداری ولادیمیر پوتین در روسیه 20 ساله شد

از کا‎گ‎ب تا کرملین

از کا‎گ‎ب تا کرملین
وصال روحانی

20‌ سال پیش که وضعیت بوریس یلتسین، رئیس‌جمهوری، به‌مخاطره افتاده روسیه از فرط فشار مخالفان چهارمین نخست‌وزیر منتخب خود را در یک بازه زمانی 18 ماهه معرفی کرد و سپس در افق ناپدید شد، هیچ‌کس فکر نمی‌کرد آن‌ تازه وارد منتخب که ولادیمیر پوتین نام داشت، دو دهه بر روسیه حکم براند.

می‌گویند یلتسین و پوتین معامله‌ای کردند که براساس آن پوتین با در دست گرفتن تمامی مجاری قدرت در سطح روسیه و ارتقای سریع از پست نخست‌وزیری به ریاست‌جمهوری، با دادن امان‌نامه غیررسمی به یلتسین وی را از هرگونه استنطاق احزاب پرشمار مخالف و محاکمه توسط قوه قضائیه برهاند و بتواند در گوشه‌ای آرام زندگی کند ولی حقیقت امر هرچه باشد هیچ‌کس باور نداشت، پوتین، مقام ارشد امنیتی KGB که بر خلاف اسلافش (برژنف بی‌انعطاف، آندروپوف تئوریسین و گورباچف سرگردان بین کمونیسم و ایده‌آل ‌گرایی‌های غربی) هرگز در شورای مرکزی حزب کمونیسم به یکی از مهره‌های کلیدی تبدیل نشده بود، با گذر زمان سیاستمداری شود که تکوین و شکوفایی تدریجی‌اش را به‌چشم دیده‌ایم.
دیروز (جمعه 18 مرداد) بیستمین سالگرد به قدرت رسیدن پوتین در کرملین و شروع بیست‌ویکمین سال زمامداری مردی بود که وقتی پس از دو دوره اول زمامداری‌اش جای خود را به‌طور صوری به دوست و مهره دست نشانده خود الکساندر مدودف سپرد و حائز پست نخست‌وزیری شد (تا چهار سال بعد ریاست جمهوری را پس بگیرد) مردم آرزوی بازگشت سریع‌تر از حد معمول وی را کردند زیرا بیم داشتند روسیه به‌ همان ناامنی‌ای دچار شود که سایر مصادیق کمونیسم در اروپای شرقی به آن مبتلا شده‌ بودند.  با وجود این، حال پوتین و کابینه او در سالگرد زمامداری وی بر خلاف گذشته خوب نیست و نخستین نشانه‌های نارضایتی شدید مردم از او در سیمای روسیه مشاهده می‌شود. ضربه‌های بزرگ وارده به پوتین در یکی دو سال اخیر در درجه اول از کاستی‌های اقتصادی نشأت می‎گیرد. اما جدا از آن سرنوشت مبهم برخی مخالفان پوتین در سال‌های اخیر باعث شده مخالفانش با قیاس مستقیم او با جوزف استالین دست به تبلیغات وسیع علیه او بزنند. پوتین 66 ساله جدا از این مسائل نمی‌داند که دور بعدی انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه در سال 2024 چه بکند. زیرا طبق قانون اساسی یک بار دیگر با مشکل نداشتن حق قانونی برای شرکت مجدد در این گزینش مواجه است.
‌ منابع: AFP, CNN و دویچه وله

کپی