اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹

دستگیری 560 فعال و استاد کشمیری در 5 روز

دستگیری 560 فعال و استاد کشمیری در 5 روز

گروه جهان/ دولت هند از هفته پیش که وضعیت خودمختاری کشمیر را ملغی کرد تا روز گذشته 560 نفر از فعالان کشمیری را دستگیر کرده‎ است. پاکستان نیز در واکنش به اقدامات اخیر قطار صلح بین دو کشور را که دو روز در هفته بین دو کشور در تردد بود، متوقف کرد.

به‌گزارش سایت شبکه خبری «الجزیره»، در بین 560 نفری که از روز دوشنبه هفته پیش تا دیروز در کشمیر دستگیر شده‎اند، دو سروزیر، استادان دانشگاه، تجار و فعالان حقوقی بنام نیز دیده می‎شوند. این دستگیری‎ها در شهرهای سرینگر، بارامولا و گورز انجام شده است. این دستگیری‎ها اندکی پیش از سخنرانی رادیویی نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند رخ داد که در آن بر درست بودن تصمیم دولتش در لغو خودمختاری کشمیر تأکید کرد و مبارزه با کسانی را که در کشمیر با دولت مخالفت می‎کنند و او آنها را تروریست خواند، درست دانست.
ایجاد تغییر در قانون اساسی هندکه در طول ۷۰ سال اخیر زمینه ساز ایجاد همزیستی اقوام و ادیان مختلف در کنار هم بوده است، اقدامی نگران کننده بوده و می تواند هزینه های غیر قابل پیش بینی به همراه داشته باشد. از همین رو ادامه بحران در کشمیر با واکنش سازمان ملل مواجه شده‎است. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل روز پنجشنبه در بیانیه‎ای با ابراز نگرانی از وضعیت کشمیر خواستار حل و فصل هرچه زودتر مشکلات این منطقه شد.
سازمان ملل در حالی از تبعات این بحران نگران است که پاکستان به‌عنوان یک سوی این غائله بیکار ننشسته و وزیر خارجه خود را به کشور چین که در مسأله کشمیر همسو با اسلام‎آباد است، گسیل داشته تا با مقامات پکن وارد مذاکره شود. این در حالی است که چین و هند نیز سابقه مناقشات ارضی دارند.
پاکستان دیروز همچنین تنها قطاری که میان هند و پاکستان تردد داشت و به «قطار صلح» معروف بود، متوقف کرد. قطار صلح هفته‌ای دوبار میان لاهور، مرکز ایالت پنجاب در شمال شرقی پاکستان و دهلی نو، پایتخت هند، در رفت‌وآمد بود و هزاران هندی و پاکستانی را جا‌به‌جا می‌کرد. شیخ رشید احمد، وزیر راه‌آهن پاکستان، پنجشنبه گفت که متوقف شدن فعالیت قطار در اعتراض به اقدام اخیر هند صورت گرفته است.

کپی