اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹

بسیاری از مدارس سیل زده لرستان برای سال تحصیلی جدید آماده نمی‌شوند

بسیاری از مدارس سیل زده لرستان برای سال تحصیلی جدید آماده نمی‌شوند

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان گفت: بسیاری از مدارس برای سال تحصیلی جدید آماده نمی‌شوند و باید به سمت تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام پیش برویم تا بتوانیم برای اول مهرماه آن را تحویل دهیم.

رضا زینی‌وند مقدم در گردهمایی شورای معاونین آموزش و پرورش شهرستان‌ها و مناطق استان که در خانه معلم برگزار شد اظهار کرد: در حال حاضر 145 هزار دانش‌آموز در 5204 مدرسه مشغول به تحصیل هستند.

وی با بیان این‌که سیل امسال مشکلات زیادی را برای استان به وجود آورد و تمام زیرساخت‌های تخریب شدند که مدارس جزو آنهاست، ادامه داد: براساس آمارهای احصاء شده 10 هزار میلیارد ریال به لرستان خسارت وارد شده و این در حالی است که 1005 مدرسه کد تخریب خورده بودند، اما به دلیل کمبود فضا مجبور به استفاده از آنها بودیم.

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان سرانه فضای آموزشی هر دانش‌آموز را در کشور هشت مترمربع عنوان کرد و با بیان این‌که این رقم در لرستان 5.5 مترمربع است، گفت: نیاز است این فضا را افزایش دهیم.

وی ادامه داد: همچنین براثر سیل راه ارتباطی 1000 روستا قطع و تاسیسات زیربنایی بسیاری از بین رفت. همچنین 13 روستا در رودخانه کشگان محو شدند.

زینی‌وند مقدم از حضور 10 خیر برجسته کشور در استان خبر داد و گفت: با وجود این 10 خیر بازسازی‌ها شتاب گرفت و آنها 214 میلیارد ریال تعهد کردند.

وی خاطر نشان کرد: سهم عمرانی مدارس و آموزش و پرورش در استان 2.5 درصد است و این در حالی است که این رقم در کشور هشت درصد است که با تلاش‌های مکرر این رقم به شش درصد افزایش داده‌ایم.

وی تصریح کرد: بازسازی 216 مدرسه از 310 مدرسه آسیب دیده نهایی شده است و 41 طرح نیز به مرحله عقد قرارداد رفته است. برای بازسازی مدارس سیل‌زده 860 میلیارد ریال به لرستان اختصاص یافت که تاکنون 700 میلیارد ریال آن تخصیص داده شده است.

در ادامه این جلسه مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس لرستان گفت: با اعتبارات قراردادی تعمیری و احداثی تاکنون 90 میلیارد تومان برای مدارس استان هزینه شده است.

حیدری اضافه کرد: قول دادیم 13 هزار و 735 کلاس را در استان استانداردسازی کنیم که در حال حاضر مدارسی که با سیستم گرمایشی استاندارد هستند 3918 مدرسه و مدارس فاقد سیستم گرمایشی استاندارد 6982 مورد بوده است./ ایسنا

کپی