اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
از سوی مدیرکل ثبت احوال استان تهران در بازدید از مؤسسه ایران عنوان شد

تلخ‌و شیرین‌های ثبت احوال

تلخ‌و شیرین‌های ثبت احوال
زهره صفاری

مدیــرکل ثبت‌احوال استان تهران و جمعی از معاونانش از روزنامه ایران و گروه شوک بازدید کردند.در این دیدار که ظهر یکشنبه 20 اردیبهشت ترتیب داده شده بود محمدمهدی اعلایی در جریان این بازدید از تلخ‌و شیرین‌های ثبت‌احوال گفت.

ایران/ مدیرکل ثبت احوال استان تهران گفت: ضعف‌های قانونی و مشکلات جعل اسناد و شناسنامه‌ها مهم ترین عامل بروز کلاهبرداری‌ها در ایران هستند و دایره حقوقی ثبت‌احوال با پرونده‌های عجیب و غریبی درگیر است و متأسفانه ضعف‌های قانونی و نبود اطلاعات کافی مردم باعث بروز جرایم بسیاری با سوءاستفاده از اسناد هویتی می‌شود. به‌طور مثال تعدادی از اتباع خارجی با فریب دادن افراد کم بضاعت مناطق حاشیه‌ای برای گرفتن شناسنامه ایرانی اقدام می‌کنند.

مدیرکل ثبت‌احوال استان تهران یکی از عمده مشکلات هویتی در ایران را نتیجه ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی عنوان کرد و گفت: «با توجه به اینکه براساس قوانین فرزندان حاصل از این ازدواج‌ها قادر به گرفتن شناسنامه ایرانی نیستندو تا 18 سالگی برای شناسایی، حضور در مدرسه و... به‌دلیل نداشتن هویت ایرانی مشکلاتی دارند، باید اطلاعات دقیق در این باره به مردم داده شود تا از این پس زنان با علم به مشکلات پیش‌رو تن به ازدواج با اتباع خارجی ندهند.
وی با اشاره به لزوم انتخاب نام زیبا و با معنا برای فرزندان ایران گفت: کمیته‌ای در سازمان ثبت‌احوال برای جمع‌آوری بهترین اسامی ایرانی و قرآنی با معنای زیبا تشکیل یافته و در حال حاضر کارشناســــــان زبان شناسی، ادبیات فارسی وحتی ادبیات عرب هر دوهفته یکبار اسامی پیشنهادی مردمی را بررسی کرده و در صورت مغایرت نداشتن آنها با فرهنگ ایرانی و همچنین دارا بودن معنای خوب آنها را به فهرست نام‌های برگزیده ثبت احوال می‌افزایند.»
اعلایی خاطرنشان کرد ثبت‌احوال برای تشویق مردم به انتخاب نام زیبا برای فرزندانشان در اقدامی قابل توجه سالانه جشنواره‌ای برگزار می‌کند که در آن از خانواده‌هایی که برای نخستین بار در کشور نام زیبا و با معنا برای کودکانشان انتخاب کرده‌اند قدردانی می‌کند.
وی افزود: «در همایشی که اواخر اسفندماه در ثبت‌احوال برگزار شد نام‌های «بهشتین»، «فاطمه نیکو»، «فلق» برای دختران و اسامی «راستان»و «ارن» برای پسران برگزیده شدند.
اعلایی در ادامه اظهارات خود به معضل بالا رفتن سن باروری و افزایش طلاق در کشور اشاره کرد و گفت: «به‌دلیل بالا رفتن سن ازدواج، سن باروری زنان نیز بالارفته که این امر در بلندمدت مشکلات زیادی برای سلامت زنان به وجود می‌آورد.

این معضل در کنار افزایش آمار طلاق بویژه در سال‌های اول ازدواج از جمله مشکلاتی است که باید با آنها برخورد ریشه‌ای داشت.»
محمدمهدی اعلایی در پایان این بازدید به بحث هوشمندسازی کارت ملی پرداخت و قول داد که در چند ماه آینده همه ایرانیان صاحب‌کارت ملی هوشمند شوند.گفت‌وگوی تکمیلی شوک را در روزهای آینده بخوانید.

 

کپی