اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹

هشدار موشکی «اون» به «این» و «دونالد»

هشدار موشکی «اون» به «این» و «دونالد»
فروغ احمدی خبرنگار

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی اعلام کرد، هدف از آزمایش موشک‌های تاکتیکی هدایت شونده هشداری به مانورهای نظامی امریکا و کره جنوبی بوده است. این دو موشک آزمایش شده روز سه‌شنبه از مرکز هوایی در غرب کره‌ شمالی شلیک شد و با پیمودن شبه جزیره کره با دقت به جزیره کوچک مورد هدف در ساحل شرقی این کشور برخورد کرد. آقای کیم خود رسماً بر روند شلیک موشک‌های کوتاه برد نظارت داشته است.

طبق گزارش خبرگزاری رسمی کره‌ شمالی (کی‌سی‌ان‌ای) رهبر کره‌ شمالی این هشدار را پس از مصاحبه جان بولتون مشاور امنیتی کاخ سفید با شبکه فاکس نیوز داده است. در این مصاحبه بولتون به کره‌ شمالی یادآوری کرده است که رهبر این کشور به دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا تعهد داده است از آزمایش موشک‌های دوربرد خودداری کند.
چهارمین دور از آزمایش موشکی کره‌ شمالی در کمتر از دو هفته گذشته در میان بحبوحه بن‌بست مذاکرات هسته‌ای اجرا شد. در حالی که ترامپ به‌طور مداوم این آزمایش‌ها را ناچیز برشمرد و این در شرایطی است که برخی تحلیلگران نیز اعلام کرده‌اند این آزمایش‌ها اطمینان کره‌ شمالی به فناوری موشکی خودش را نشان می‌دهد. تسلیحات فوق نشان‌دهنده توانایی کره‌ شمالی به حمله به متحدان امریکا شامل کره‌جنوبی و ژاپن و پایگاه‌های نظامی آن در آنجاست. همچنین گفته شده است شلیک موشک‌ها دربامداد روز سه‌شنبه به‌طور مشخص اعتبار، امنیت و ظرفیت جنگی این موشک‌های هدایت شونده تاکتیکی نوع جدید را تأیید کرد. کره‌ شمالی اعلام کرد، امریکا با برپایی مانورهایی نظامی با کره‌جنوبی به تنش‌های نظامی دامن می‌زند و به‌همین دلیل پیونگ یانگ اقداماتی برای دفاع از خود انجام خواهد داد.
رزمایش جدید امریکا و کره‌جنوبی که از اواسط هفته آغاز شده، نخستین رزمایش تابستانی مشترک امریکا و کره‌جنوبی تحت فرماندهی یک ژنرال کره‌ای است. این رزمایش در واقع تمرین طرحی برای انتقال «سامانه فرماندهی و کنترل عملیات» به کره‌جنوبی‌ است. سامانه‌ای که از زمان جنگ دو کره تحت نظارت امریکا قرار دارد. کره‌ شمالی از روز نخست مخالفت خود را با برپایی این رزمایش اعلام کرد و پرتاب‎های موشکی آن در دو هفته اخیر نیز با همین هدف انجام شده است.

کپی