اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹

جراحی روباتیک بدون کمک پزشک امکانپذیر شد

جراحی روباتیک بدون کمک پزشک امکانپذیر شد
بیتا میرعظیمی

آزمایش های اخیر نشان می دهد که جراحان روباتیک به تنهایی می توانند در اتاق عمل مستقر شده و عمل جراحی را بدون کمک گرفتن از پزشک انجام دهند.

مشارکت روبات ها در عملیات پزشکی و جراحی موضوع تازه ای نیست؛ اما اخیرا یک آزمایش جدید نشان داده است که روبات ها می توانند بدون حضور جراح انسانی(پزشک) کارهای پزشکی را به نحو احسن انجام دهند.

اخیرا جراح روباتیک (STAR) به کمک یک بازوی روباتیک کار بخیه زدن یک خوک را در اتاق عمل به نحو احسن انجام داده است.  این سیستم به کمک هوش مصنوعی و فناوری تصویربرداری سه بعدی کار ویزیت خوک بیمار را انجام داده و بدون کمک گرفتن از هیچ نیروی انسانی و پزشک کار بخیه زدن را انجام داده است. پس از انجام کار برخی از جراحان کار این روبات را بررسی کرده و اعلام کردند که بخیه زدن این روبات چه بسا بهتر از جراحان ماهر انجام شده است.

پیتر کیم محقق ارشد این پروژه معتقد است: اگر روبات ها می توانند جراحی و بخیه زدن یک حیوان را به نحو احسن انجام دهند، قطعا می توانند آن را بر بیماران انسانی نیز انجام دهند.

به گفته این محقق اغلب جراحان انسانی در حین انجام کار لرزش دست دارند همین امر نیز کار بخیه زدن و جراحی را برای آن ها کمی سخت و پیچیده می کند؛ اما جراحان روباتیک به دلیل وجود هوش مصنوعی هیچ لرزش و نقصی در عملکرد خود نداشته و در اغلب موارد کار جراحی و بخیه زن را با موفقیت انجام می دهند.   

کپی