اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹

سال‌های پرخاطره جمال جمالی و اعظم

سال‌های پرخاطره جمال جمالی و اعظم
رضا فیاضی بازیگر

در ســـــی‌ودومــین جشنواره بین‌المللی کودکان و نوجوانان از مریم سعادت تقدیر می‌شود. این بازیگر از چند دهه پیش در حوزه برنامه‌سازی برای کودکان و نوجوانان فعالیت‌های ماندگاری مثل فیلم «شهر موش‌ها» و مجموعه «قصه‌های تا به تا» داشته است.

حدود سال 1363 که دومین نمایش عروسکی‌ام، «عصای کارگشا» را در مقام نویسنده و کارگردان در کانون پرورش فکری کودکان اجرا می‌کردم از خانم مریم سعادت که جوانی تحصیلکرده و آشنا به کار عروسکی بود دعوت به کار کردم. سر این کار اختلاف نظری بین من و ایشان به وجود آمد که به تولید مجموعه به یادماندنی «قصه‌های تا به تا» هم کشیده شد. اگر دوستانه و خودمانی بخواهم برایتان بگویم آن روزها که مرضیه برومند ما را به این کار دعوت کرد با هم کارد و پنیر بودیم. اما عجیب اینکه جلوی دوربین به قدری همکارهای خوبی بودیم، زبان همدیگر را در بداهه می‌فهمیدیم و بده‌بستان‌ خوبی داشتیم که همه باورمان کردند؛ حتی زی‌زی گولو که از نگاه خانم نویسنده خلق شده بود و به نوعی بچه خانم و آقای مهندس بود بیشتر وارد فضای خانواده ما (آقای جمالی، اعظم و امیر آقای جمالی) شد و تمام بلاهایی که می‌شد سر ما آورد. مدیریت خانم برومند و زلالی شخصیت لیلی رشیدی جلوی تنش‌ها را گرفت و شرایطی ایجاد کرد که با هم کار کنیم و حاصلش کاری باشد که دیدید؛ مجموعه‌ای که حالا بعد از گذشت 25 سال هنوز فراموش نشده. هنوز هم از هر جا که رد می‌شوم یکی می‌گوید «اعظم، آسی پولیکا و...» و سر این لحن و نحوه تلفظ «اعظم» با من شوخی می‌کند.
جالب اینکه با وجود این اختلاف نظر خانم برومند دست‌بردار نبود و در فیلم «در به درها» دوباره ما را رو در روی هم قرار داد و نقش یک زن و شوهر را بازی کردیم. تا اینکه به مرور زمان و اتفاقاً در دل ایامی که خانم مریم سعادت روزهای سختی را پشت سر می‌گذاشت دوستی بسیار قابل احترام و ارزشمندی بین ما شکل گرفت. در همان ایام فرصتی پیش آمد تا از او برای برنامه «خوشه‌چین» سیمای خوزستان دعوت کنم و بیشتر گفت‌وگو کنیم و این دوستی قوام یافته‌تر شد. حالا ما دو همکار قدیمی هستیم با دوستی فوق‌العاده قابل احترام. خوشحالم که قرار است در جشنواره فیلم کودک و نوجوان از او تقدیر شود چرا که او لایق این قدردانی است. اسباب خرسندی من است اگر فرصتی ایجاد شود تا در هر مراسمی با احترام کامل راجع به شخصیت حرفه‌ای مریم سعادت، سابقه درخشانش در عروسک‌گردانی، خلاقیتش در اجرا، گیرایی فوق‌العاده‌اش به عنوان یک همکار، جدیت بالایش در کار، فعالیتش در حرفه‌های مختلف نمایش و البته از اینکه همسر و مادر خوبی است بگویم.‌

کپی