اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹

شمارش معکوس برای توافق صلح طالبان – امریکا

شمارش معکوس برای توافق صلح طالبان – امریکا
ندا آکیش خبرنگار

دیروز سه‌شنبه خبرهای رسیده از دوحه قطر حاکی از آن بود که ایالات متحده امریکا و طالبان بالاخره پس از هشت دور مذاکره؛ اختلاف نظرها را حل کرده و یک گام دیگر به پایان جنگ 18 ساله در افغانستان نزدیک شده‌اند. اگرچه جزئیات دو روز مذاکره در دوحه رسماً رسانه‌ای نشده اما مقامات آگاه در طالبان که خواستند نامشان فاش نشود، گفتند، در این دور بر سر خروج نیروهای امریکایی از افغانستان توافق شده و طالبان متعهد شده افغانستان به مکان امنی برای تروریست‌ها تبدیل نشود.

به‌گزارش رویترز، روز سه‌شنبه زلمای خلیلزاد که از ابتدای هفته جاری در دوحه قطر به سر می‌برد و در حال مذاکره با نمایندگان طالبان است، اعلام کرد، «پیشرفت‌های بسیار خوبی» حاصل شده و امیدوار است تا اول سپتامبر توافق نهایی حاصل شود. توافقی که بر اساس آن نیروهای ناتو و امریکا از افغانستان خارج می‌شوند. در حال حاضر بیش از 6 هزار نیروی ناتو و 14 هزار نیروی امریکایی در افغانستان هستند. یکی از سخنگویان وزارت خارجه امریکا هم به شبکه خبری سی‌بی‌اس نیوز گفت: «هنوز بحث درباره جزئیات توافق ادامه دارد. در نتیجه هنوز توافقی حاصل نشده است. ما به هر توافقی که بخواهیم برسیم مشروط خواهد بود. ما در حال تلاش برای رسیدن به توافق صلح هستیم نه توافق خروج.»
اگرچه سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت، کشورش در تلاش برای حصول توافق صلح است نه توافق خروج؛ دیوید مارتین، گزارشگر
سی بی‌اس نیوز هفته گذشته گفته بود، امریکا حاضر است به‌عنوان بخشی از توافق صلح شمار نظامیان خود در افغانستان را از 14 هزار نفر به 8 یا 9 هزار نفر تقلیل دهد.
یک مقام طالبان هم که خواست نامش فاش نشود گفت، ایالات متحده و طالبان اختلافات موجود بر سر خروج نیروهای خارجی از افغانستان و همچنین اختلافات بر سر دستیابی به روند صلح را حل و فصل کردند. این مقام مسئول طالبان افزود: این اختلافات بر سر خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و تضمین‌های طالبان برای قطع ارتباط با گروه‌های افراط‌گرا بود.
بنا بر گفته وی، هفته آینده و با حضور نمایندگانی از دو کشور چین و روسیه توافق نهایی حاصل می‌شود. در حالی که خلیلزاد زمان امضای توافق نهایی را اول سپتامبر یعنی بیش از 20 روز دیگر اعلام کرد.
پیش از آغاز دور هشتم مذاکرات صلح افغانستان نیز، هم طالبان و هم خلیلزاد گفته بودند که در پایان این دور، پایان جنگ رسماً اعلام خواهد شد و جنگ 18 ساله خاتمه می‌یابد.
یکی دیگر از موارد اختلاف بین طالبان و امریکا این بود که طالبان حاضر به مذاکره مستقیم با نمایندگان دولت کابل نمی‌شد اما سایت ایندیا دیلی در گزارشی به نقل از طاهر قدیری، دیپلمات ارشد افغان نوشت، بزودی یک تیم 15 نفره از دولت افغانستان شامل سیاستمداران و فعالان حقوق مدنی و نمایندگان گروه‌های قومی با طالبان به‌صورت
رو در رو دیدار خواهند کرد تا روند صلح افغانستان تسریع شود.
این مقام ارشد افغان که نامش ذکر نشده، ادامه داد، این گروه 15 نفره تحت نظر دولت افغانستان اعزام می‌شوند زمان و مکان این دیدار
رو در رو هنوز مشخص نیست. تا لحظه تنظیم گزارش طالبان این خبر را رد یا تأیید نکرده بود اما پیشتر نیز در دوحه قطر و برای نخستین بار طالبان با یک گروه افغان شامل زنان دیدار کرده بود و اگر این دیدار 15 نفره هم رخ دهد، دومین دیدار بین الافغانی رو در رو خواهد بود. در دیدار نخست طالبان و تیم افغان با صدور بیانیه مشترکی متعهد شده بودند کشتار غیرنظامیان را به صفر برسانند اما این اتفاق در عمل رخ نداد.
طالبان دیروز سه‌شنبه نیز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را که برای ماه آینده میلادی برنامه‌ریزی شده یک انتخابات قلابی و مایه «شرم» خواند و گفت، شبه‌نظامیان این گروه هر آنچه که بتوانند برای جلوگیری از برگزاری آن انجام خواهند داد و در عین حال به مردم هشدار داد از حضور در تجمعات انتخاباتی به‌دلیل اینکه هدف حملات این گروه قرار خواهند گرفت بپرهیزند.

کپی