اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹

اقدام متقابل چین در برابر استقرار موشکی آمریکا در آسیا

اقدام متقابل چین در برابر استقرار موشکی آمریکا در آسیا

چین امروز (سه‌شنبه) اعلام کرد: اگر آمریکا موشک‌های میان برد خود را در منطقه آسیا – پاسیفیک مستقر کند، ما بی‌تفاوت نمی‌نشینیم و دست به اقدامی متقابل می‌زنیم.

 بیانیه مدیر اداره کنترل سلاح وزارت خارجه چین پس از خروج آمریکا از پیمان تسلیحات میان‌برد اتمی با روسیه منتشر شد و وی در این بیانیه اعلام کرد که این مساله تاثیر منفی بر ثبات استراتژیک چهان و همچنین امنیت اروپا و منطقه آسیا و پاسیفیک می‌گذارد.

وی ادامه داد، دولت پکن به ویژه نگران برنامه‌های آمریکا در ساخت و آزمایش یک موشک میان‌برد مستقر در زمین در منطقه آسیا – پاسیفیک است. چین به این مساله بی‌اعتنا نیست.

این مقام وزارت خارجه چین همچنین به سایر کشورها به ویژه کره جنوبی،‌ ژاپن و استرالیا اعلام کرد که جوانب احتیاط را در نظر بگیرند و به آمریکا اجازه ندهند تا چنین تسلیحاتی را در قلمروهایشان مستقر کند و گفت: این مساله بر خلاف منافع امنیت ملی این کشورهاست. دولت پکن تمایلی برای پیوستن به مذاکرات کاهش تسلیحات اتمی با آمریکا و روسیه ندارد. چین ۲۹۰ کلاهک اتمی دارد در حالیکه روسیه ۱۶۰۰ و آمریکا ۱۷۵۰ کلاهک اتمی در اختیار دارد.

این مقام ارشد در وزارت خارجه چین ادامه داد: دولت پکن حداکثر خویشتنداری خود را در سیاستگذاری‌هایش و در توسعه زرادخانه و انبارها نشان داده است. به نظرم عادلانه و معقولانه نیست که در این مرحله انتظار داشته باشیم چین در مذاکرات کاهش تسلیحات اتمی شرکت کند. اقدام آمریکا در خروج از پیمان INF یک "توجیه کامل" است چون واشنگتن به دنبال یک بهانه برای ساخت تسلیحات جدید است. اگر به واقع بر این باور است که روسیه این پیمان را نقض کرده باید به جای خروج از آن به دنبال راهی برای مذاکره برگردد.  / ایسنا

کپی