اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹
افتتاحیه پنجمین دوره طرح ملی نخبگان علوم انسانی برگزار شد:

حمید پارسانیا: در حوزه علوم انسانی نیازمند پرسش های خودمان هستیم

حمید پارسانیا: در حوزه علوم انسانی نیازمند پرسش های خودمان هستیم

پرسش از اینکه علم چیست و علوم انسانی چیست و نسبت علوم انسانی با سایر علوم چیست، یک پرسش هویتی برای این رشته ها و برای فرهنگ اسلامی و تمدن اسلامی است. در جهان غرب هم دعواهایی در مورد چیستی علوم انسانی بوده است اما آن نزاع ها برای ما موضوعیت ندارد. ما برای خودآگاهی خود و برای اینکه بتوانیم تصمیم بگیریم، نیازمند پرسش های خود هستیم.

گروه اندیشه:

افتتاحیه پنجمین دوره طرح ملی نخبگان علوم انسانی با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، احمد واعظی رئیس دفتر تبلیغات اسلامی و حمید پارسانیا، 13مرداد ماه در دانشگاه تهران برگزار شد.

حجت الاسلام پارسانیا در سخنرانی خود عنوان کرد که پرسش از اینکه علم چیست و علوم انسانی چیست و نسبت علوم انسانی با سایر علوم چیست، یک پرسش هویتی برای این رشته ها است و همچنین یک پرسش هویتی و بنیادی برای فرهنگ اسلامی و تمدن اسلامی . از این رو، نباید مساله تقسیم بندی علوم و تعریف علوم را دست کم بگیریم.این در حالی است که  تقسیم بندی علوم امروز بر اساس تقسیم بندی دهه های اول قرن بیستم شکل گرفته است.

به زعم او، در گذشته تاریخی ما نزاع هایی در مورد نسبت بین علوم وجود داشته است. دعوای بین عقل و نقل و تقسیم بندی آنها و تکفیرهایی که در پی آن می آمد جزء مسائل جدی و زنده ما بوده است.  در جهان غرب هم دعواهایی در مورد چیستی علوم انسانی بوده است اما آن نزاع ها برای ما موضوعیت ندارد. ما برای خودآگاهی خود و برای اینکه بتوانیم تصمیم بگیریم، نیازمند پرسش های خود هستیم.

او معتقد است که نظام آموزشی همه کشورها نوعاً متاثر از نظام آموزشی غربی است. ما باید دیگری خود را بشناسیم اما نباید تقلید کنیم. این تجربه، صرفاً تجربه بخشی از بشریت در بخشی از تاریخ است.

وی در پایان پرسش های همچون علوم انسانی مدرن چیست، تقسیم بندی آن چگونه ممکن است، با علوم پایه چه فرقی دارد؟ تفاوت انسانیات و علوم انسانی؟ و ... را پرسش هایی دانست که قرار است در پنجمین دوره طرح ملی نخبگان علوم انسانی به چند و چون گذاشته شود چراکه به باور او، در غرب سوال هایی در مورد فلسفه علوم به وجود آمده که سوال های ما نیست.

کپی