اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹

یک اتفاق خوب ؛ «آموزش موسیقی» معاف از مالیات شد

یک اتفاق خوب ؛ «آموزش موسیقی» معاف از مالیات شد
زیدالله طلوعی مدیرآموزشگاه موسیقی چاووش

با توجه به درخواست تعدادی از مدیران آموزشگاه‌های موسیقی در سال گذشته و پیگیری‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت امور هنری، دفتر موسیقی و دفتر آموزش و توسعه فعالیت‌های فرهنگی و هنری و همچنین سازمان امور مالیاتی کشور، آموزش موسیقی در ترکیب مصادیق فعالیت‌های معاف از مالیات قرار گرفت.

پیش از انقلاب اسلامی و در وزارت فرهنگ و هنر سابق موضوع معافیت آموزشگاه‌های موسیقی از مالیات مطرح شده بود و حتی مورد بررسی و کارشناسی نیز قرارگرفت. بعد از انقلاب هم تصمیم گرفته شد این طرح در صحن مجلس شورای اسلامی مطرح شود اما متأسفانه به صحن نرفت و این مبحث سال‌های سال مسکوت ماند. البته با اینکه این بحث در این سال‌ها همچنان مورد توجه بوده، اما هر مسئولی بنا به سلیقه و نظرات شخصی و همچنین مناطق شهری متفاوت، تعرفه خاصی برای پرداخت مالیات در نظر می‌گرفت و آن را اعمال می‌کرد و در این سال‌ها و در نتیجه‌ این فرآیند، فقط برخی از آموزشگاه‌های موسیقی از پرداخت مالیات معاف می‌شدند. هر چند ادارات مالیاتی برخی از مناطق این موضوع را نمی‌پذیرفتند و فشارها و سخت‌گیری‌های خود را همچنان ادامه می‌دادند.
خوشبختانه با همت و پیگیری‌های دست‌اندرکاران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین زحمات آقای حمیدرضا نوربخش مدیر عامل خانه موسیقی و آقای داوود گنجه‌ای تلاش‌ها و پیگیری‌ها برای معافیت مالیاتی همه آموزشگاه‌های موسیقی به ثمر نشسته است؛ اقدامی که قابل تقدیر است. البته این طرح برای اجرایی‌شدن باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد تا در آینده‌‌ نزدیک آموزشگاه‌های موسیقی از پرداخت مالیات معاف شوند. در همه جای دنیا به کارهای فرهنگی و هنری یارانه تعلق می گیرد. معافیت مالیاتی هم یکی از این یارانه ها‌ست.
اما متأسفانه در کشور ما کارهای فرهنگی و هنری چندان مورد توجه و حمایت قرار نمی‌گیرد.
 

کپی