اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹
انتقال گردشگران خارجی به هتل‌های امن

آیا آتش‌سوزی هتل آسمان برای ارگ کریمخان زند گلستان می‌شود؟

آیا آتش‌سوزی هتل آسمان برای ارگ کریمخان زند گلستان می‌شود؟
زهرا کشوری خبرنگار

آتش‌سوزی هتل آسمان باعث شد به منظور تخلیه ساختمان‌های اطراف گردشگران عمانی، عراقی، فرانسوی و اسپانیایی حاضر در شیراز به هتل‌های دیگری منتقل شوند.

این خبر را «مصیب امیری» مدیرکل میراث فرهنگی فارس به «ایران» می‌دهد و می‌گوید: «برخلاف اخبار هتل آسمان هنوز افتتاح نشده است، بنابراین مسافری هم در آن ساکن نبود.» 600 مسافری که به هتل‌های دیگر شهر شیراز انتقال یافته‌اند به گفته او در شش هتل اطراف آسمان سکونت داشتند. او هرچند علاقه‌ای به ورود به بحث تخریب و فروریزی هتل آسمان ندارد اما خبرها از لزوم تخریب این هتل سخن می‌گوید.
درآغاز ساخت هتل آسمان، حریم منظری و فضایی «ارگ کریمخانی» را در چند مرحله شکست! هر طبقه که بالا می‌رفت اعتراض کارشناسان و اهالی رسانه هم بلندتر می‌شد اما حریم منظری ارگ کریمخان زند نجات نمی‌یافت. این صاحب هتل آسمان بود که باز آجر روی آجر و سیمان روی سیمان می‌گذاشت و بالاتر می‌رفت! به گفته «مصیب امیری» مدیرکل میراث فرهنگی فارس این هتل با حمایت شهرداری در طول این سال‌ها بالای سر میراث فرهنگی و برخلاف قانون قد علم کرد.
مسأله تا جایی پیش رفت که «مهدی حاجتی» عضو شورای شهر شیراز عدم رعایت حریم بصری ارگ کریمخانی توسط هتل را دهن‌کجی موافقان ساخت این هتل به قانون اعلام کرد. بسیاری مخالفت او با ساخت‌وساز در بافت تاریخی شیراز از جمله مخالفت با ساخت این هتل را دلیل شکایت از او و محکومیتش به حبس می‌دانند. به گفته مصیب امیری این هتل نباید از 64 متر عدول می‌کرد اما با‌ وجود همه مخالفت‌ها دو طبقه دیگر هم ساخته شد تا حریم ارگ به یادگار مانده از کریمخان زند را بشکند. او می‌گوید: «سازمان میراث فرهنگی هرگز با ساخت تأسیسات گردشگری مخالف نبوده اما شکستن حریم منظری ارگ همیشه محل اختلاف بوده است.» ساخت یک هتل در حریم ارگ کریمخانی تنها معضلی نیست که میراث فرهنگی را آزار می‌دهد. البته ساخت این هتل می‌تواند ثبت جهانی ارگ را با مانع جدی رو‌به‌رو کند. همچنین ساخت یک مجتمع تجاری هم سال‌ها میدان نقش‌جهان را دلنگران کرد. فعالان حوزه میراث فرهنگی بیش از یک دهه تلاش کردند تا توانستند مالک مجتمع نقش‌جهان را راضی کنند کوتاه بیاید. این کوتاه آمدن با توجه به ثبت جهانی میدان نقش‌جهان در فهرست یونسکو برای کشور بار منفی اعتباری هم داشت.
صاحب هتل آسمان نیز مجوز ۱۴طبقه را گرفت اما از این حدود هم تجاوز کرد. او دهه 80 رئیس وقت اتحادیه هتلداران فارس بود. دادگاه چندبار حکم قلع و قمع هتل را داد اما هر بار او پیروز ماجرا بود. صاحب هتل آسمان در برخورد با رسانه‌ها نیز قلدرمآبانه رفتار می‌کرد. حریم فضایی ارگ کریمخانی را شکسته بود و اما این خبرنگاران بودند که به شکایت و حبس تهدید می‌شدند. مصیب امیری درباره تهدید ارگ کریمخانی با فروریختن هتل در حال ساخت آسمان هم می‌گوید: «محل ساخت هتل با ارگ کریمخانی فاصله دارد و تهدیدی از این لحاظ شامل حال اثر نمی‌شود.» او اختلاف میراث فرهنگی با هتل آسمان را همان دو طبقه‌ای می‌داند که حریم ارگ را خدشه‌دار کرده است. اما ضرر هتل آسمان تنها به همین جا ختم نمی‌شود. مسئولان مجبور شده‌اند که ساختمان‌های اطراف هتل را تخلیه کنند. حداقل صاحبان شش هتل مسافرانش را به دیگر مراکز گردشگر انتقال داده‌اند. شیراز با همین هتل در حال ساخت هم با کمبود اتاق در زمان پیک مسافر روبه‌رو است، بنابراین نمی‌توان ضرر هتل آسمان را به لحاظ میراثی و گردشگری، تنها به حریم منظری ارگ کریمخانی محدود کرد. اگر در زمان تخریب یکی دیگر از هتل‌ها آسیب ببیند شیراز در اسکان مسافرنش با مشکل جدی جدید روبه‌رو می‌شود. هتل آسمان سال 80 و زمانی که اسکلت شش طبقه از آن احداث شده بود، بواسطه تجاوز به حریم پیاده‌رو با حکم کمیسیون ماده 100 مواجه شد که مالک را ملزم می‌کرد در زمان تجدید بنا عقب‌نشینی را اعمال کند. به گفته «علی‌رضا پاک‌فطرت» شهردار شیراز مالک این پروژه بارها پرونده را به کمیسیون ماده 100 برده و هر بار دو طبقه به بنا اضافه کرده است. او به ایسنا می‌گوید: «ارتفاع هتل پس از ساخت از آنچه در پروانه آمده، تجاوز کرده است. شهرداری براساس حکم قانونی برای تخریب اضافه بنا اقدام کرد اما مالک با استفاده از سگ شکاری و بادیگارد، مانع ورود مأموران برای اجرای حکم شورای عالی شهرسازی و حکم دادگستری شد.» هتل در حال ساخت آسمان با‌وجود همه هزینه‌سازی‌ها و عبور از قانون دچار آتش‌سوزی شد تا بسیاری از آن به پلاسکو دوم یاد کنند. احتمال تخریب و فروریزی هتل بسیار بالاست. حال این سؤال پیش می‌آید اگر هتل آسمان از فروریزی جان سالم به در ببرد، آیا این بار دست از سر حریم منظری ارگ کریمخانی برمی‌دارد و دو طبقه را کوتاه می‌آید؟ البته شهردار شیراز اعتقاد دارد علاوه بر دو متر و20سانتیمتر در ارتفاع، 625 متر در طبقات و بالکن‌ها تخلف دارد. شهرداری شیراز با‌وجود همه همکاری‌ها در دو دهه گذشته امروز شک ندارد که باید بخش‌های اضافه تخریب شود. میراث فرهنگی شیراز اما مثل همیشه دچار تردید است. مصیب امیری نمی‌داند از شر هتل آسمان رهایی می‌یابد یا خیر اما امیدوار است که موضوع به نفع ارگ کریمخانی تمام شود!

کپی