اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹

فرار صدها هزار نفر از کشمیر

فرار صدها هزار نفر از کشمیر
لاله مهرزاد

همه چیز از روز شنبه شروع شد. زمانی که دولت محلی کشمیر، به توریست‎هایی که قصد سفر به این منطقه را دارند یا در آن به سر می‎برند، هشدار داد از سفر خودداری کرده یا اگر در کشمیر هستند، فوراً منطقه را ترک کنند، زیرا ممکن است در میانه یک حمله تروریستی گرفتار شوند.

 این هشدار چنان توریست‎ها، زائرانی که برای شرکت در مراسمی سالانه به کشمیر آمده‎اند و حتی ساکنان این منطقه را وحشت‎زده کرد که از همان لحظه موج مردان و زنانی که از کشمیر می‌گریختند، آغاز شد. آمارها می‌گویند هزاران نفر در دو روز گذشته از کشمیر خارج شده‎اند و در مقابل هزاران نیروی امنیتی هند وارد این منطقه پر مناقشه شده‎اند.
هشداری که دولت محلی کشمیر داد در واقع جدیدترین اپیزود از سریال فشارهای دولت هند به پاکستان است. دهلی همواره اسلام آباد را متهم به‌حمایت از گروه‎های شبه نظامی فعال در کشمیر کرده‎است. اما این اولین باری است که چنین هشداری را می‎دهد که منجر به فرار هزاران نفر از کشمیر می‎شود. به گزارش روزنامه «فایننشال تایمز»، هشدار دولت محلی همزمان با مراسم سالانه هندوها در زیارتگاه امرناته صورت گرفت. در پی آن ارتش هند نیز در بیانیه‎ای تأکید کرد که در هفته گذشته متوجه تحرکاتی حساسیت برانگیز و نقض آتش‎بس در خط مرزی که کشمیر مسلمان نشین را از کشمیر هندو نشین جدا می‎کند، شده‎است. ارتش هند مدعی شد در همین ارتباط دو پاکستانی را که قصد عبور از خط مرزی مورد مناقشه داشتند، کشته است. پاکستان اما این ادعا‌ها را کذب خوانده و آنها را در ادامه تلاش‎های هند برای تغییر چهره قومیت‎ها در کشمیر می‎داند و گفته است، با هر اقدامی که بخواهد مردم‎شناسی کشمیر را تغییر دهد، مخالف است.
به‌هر صورت این هشدار‎ها باعث شد، برخی کشورها چون انگلیس و آلمان از شهروندان خود بخواهند از سفر به کشمیر بپرهیزند و علاوه بر آن در کشمیر نیز هزاران هندویی که به زیارتگاه امرناته رفته بودند، ناگهان به سمت ترمینال هجوم بردند. هتل‎هایی که تا روز شنبه آکنده از جمعیت بودند، ناگهان خالی شده و درهای آنها بسته شدند. با هجوم این افراد به سمت مبادی خروجی منطقه، ارتش هند وارد عمل شد و ضمن استقرار 10 هزار نیروی خود در این منطقه که گفته می‎شود شمار آنها تا 35 هزار نفر هم افزایش خواهد یافت، هواپیماهای ترابری خود را نیز در اختیار مردم گذاشت. این در حالی است که به‌طور معمول نزدیک به 500 هزار نیروی امنیتی در کشمیر مستقر هستند.
 شمار افرادی که در دو روز گذشته از کشمیر پا به فرار گذاشتند، به بیش از صدها هزار نفر رسیده‎است. زیرا به جز آنکه شمار زیادی از هندوها به زیارتگاه امرناته رفته بودند، با توجه به فصل تابستان که فصل گردشگری در جهان است، صدها توریست خارجی نیز در هتل‎ها ساکن شده‎بودند. علاوه بر این در کشمیر نزدیک به 200 هزار کارگر خارجی کار می‎کنند که آنها نیز شروع به فرار کرده‎اند.
تنش‎ها بین هند و پاکستان از آغاز امسال شدت گرفته است. اوایل سال میلادی 2019 بود که یک عامل انتحاری در کشمیر موجب مرگ 44 نظامی هندی شد. در پی آن هند در واکنش به این حمله اقدام به پرتاب موشک‎هایی به سمت خاک پاکستان کرد.

کپی