اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹
قائم‌مقام سازمان تامین اجتماعی عنوان کرد

250 هزار نفر زیر چتر بیمه بیکاری

250 هزار نفر زیر چتر بیمه بیکاری

قائم‌مقام سازمان تامین اجتماعی درباره شرایط بیمه بیکاری اظهار داشت: یکی از مزایای قوانین جمهوری اسلامی و تامین اجتماعی بیمه بیکاری است و اگر فردی بدون میل و اراده خود بیکار شود و قبل از بیکاری نیز 6 ماه سابقه پرداخت بیمه داشته باشد می‌تواند مقرری بیمه بیکاری دریافت کند.

 محمدحسن زدا  گفت: 250 هزار نفر در ماه مقرری بیمه بیکاری دریافت می‌کنند که هزینه ماهانه آن 350 میلیارد تومان است.

وی ادامه داد: برای کسانی که متاهل  و یا مجرد هستند، بر اساس سابقه پرداخت بیمه میزان دریافتی بیمه بیکاری آنها فرق می‌کند.

زدا گفت: اگر 6 تا 24 ماه سابقه داشته باشد، مقرری بیمه بیکاری برای متاهلین 12 ماه و برای مجردین 6 ماه خواهد بود. اگر بین 25 تا 120 ماه سابقه کار داشته باشد، برای مجردها 12 ماه و برای متاهلین 18 ماه مقرری بیمه بیکاری پرداخت خواهد شد.

وی یادآور شد: اگر بین 121 ماه تا 180 ماه سابقه پرداخت بیمه وجود داشته باشد، مجردین 18 ماه و متاهلین 26 ماه از مقرری بیمه بیکاری می‌توانند استفاده کنند.

قائم‌مقام سازمان تامین اجتماعی گفت: اگر 181 ماه تا 240 ماه و همین‌طور از 241 ماه به بالا سابقه بیمه داشته باشند، به ترتیب مجردین 26 ماه، متاهلین 36 ماه و مجردین 36 ماه و متاهلین تا 50 ماه می‌توانند مقرری بیمه بیکاری دریافت کنند.

وی گفت: اگر بعد از سن 55 سالگی بیمه‌شده‌ای بیکار شود و این بیکاری ادامه داشته باشد به بازنشستگی وی می‌رسد و مقرری بیمه بیکاری تبدیل به حقوق بازنشستگی خواهد شد.

زدا گفت: اگر کسی در ادامه پیمان و قرارداد خود بیکار شود مقرری بیمه بیکاری به وی تعلق نمی‌گیرد اما اگر در حین قرارداد بیکار شود، مقرری بیمه بیکاری دریافت خواهد کرد.

قائم‌مقام سازمان تامین اجتماعی اظهار داشت: افراد باید پس از اخراج از اداره خود به ادارات کار مراجعه کنند و اگر شرایط فرد بیکارشده مورد تایید قرار بگیرد، باید به تامین اجتماعی مراجعه کند تا مقرری بیمه بیکاری دریافت کند و در طول مدت بیکاری نیز به موسسات آموزشی برای فراگیری حرفه و فن معرفی خواهد شد و به محض اینکه اولین کار پیشنهاد شود باید سر کار برود و دیگر مقرری بیمه بیکاری نمی‌تواند دریافت کند.

وی ادامه داد: 250 هزار نفر در ماه مقرری بیمه بیکاری دریافت می‌کنند که هزینه ماهانه آن 350 میلیارد تومان است./فارس

 
کپی