اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹

لذت شکستن دیوار چهارم

لذت شکستن دیوار چهارم
یحیی نطنزی منتقد

«فلی‌بگ» داستان دختری را تعریف می‌کند که قاعدتاً نباید دوستش داشته باشیم. دختری بی‌نام و تا حدی‌ بی‌پناه که گاهی اوقات حریص و مغرور است و گاهی هم خودخواه و بی‌رحم. نه اعضای خانواده‌ از او دل خوشی دارند و نه کسانی که با او معاشرت می‌کنند. گاهی از دستش دلگیر و دلچرکین و گاهی هم به خونش تشنه می‌شوند.

دستاورد فیبی والر بریج به‌عنوان خالق و بازیگر نقش اصلی «فلی‌بگ» تبدیل‌کردن این آدم به ظاهر نچسب، به یکی از دلچسب‌ترین شخصیت‌های سریال‌های سال‌های اخیر است.
«فلی‌بگ» بیش از هر چیز ما را به یاد سنت‌ کمدی‌های سیاهی می‌اندازد که در انگلستان، زادگاه والر بریج، حسابی پرطرفدار بوده‌اند. والر بریج در محله ایلینگ بزرگ شده؛ محله‌ای که در تاریخ سینما ما را به یاد سنت‌ کمدی‌های استودیوی ایلینگ می‌اندازد. «فلی‌بگ» مثل این فیلم‌ها موقعیت‌های خنده‌آورش را در بستری تلخ تعریف می‌کند؛ با شخصیت‌هایی به بن‌بست رسیده که چشم‌انداز مشخصی برای ادامه زندگی‌شان ندارند. والر بریج در «فلی‌بگ» بشدت از تنهایی رنج می‌برد. دوست صمیمی‌اش را از دست داده و بعد از این اتفاق دچار مشکلاتی شده که حسابی درگیرش کرده‌اند. اما همین بستر تلخ در طول دو فصل سریال منجر به واکنش‌هایی می‌شود که بشدت کمیک و مضحک از کار درآمده‌اند.
والر بریج به‌عنوان یکی از استعداد‌های نوظهور تلویزیون و سینمای بریتانیا در سال‌های اخیر مهم‌ترین برگ برنده این سریال است. بازیگر توانمندی که با شکستن «دیوار چهارم» در فرآیند بازی‌اش آگاهانه رویکردی فاصله‌گذارانه در پیش می‌گیرد که در نزدیک‌ کردن ما به شخصیت اصلی قصه کمک زیادی می‌کند. والر بریج این شخصیت را چند سال قبل از سریال در جشنواره‌ای در شهر ادینبورو و در خلال نمایشی تک‌نفره خلق کرد. بعد از همین موفقیت بود که توانست آرام آرام راه خودش را در صنعت سرگرمی‌سازی به شکل حرفه‌ای باز کند و سر از «فلی‌بگ» دربیاورد و بعد از آن هم به‌دلیل نویسندگی سریال «کشتن ایو‌‌» بیشتر مورد توجه قرار بگیرد. «فلی‌بگ» اصطلاحی‌ در بریتانیا است برای اشاره به افرادی که خیلی مبادی‌آداب نیستند، ظاهر شلخته‌ای دارند و خود را ملزم به رعایت عرف اجتماعی نمی‌دانند.  تماشای مصاحبه‌‌های تصویری والر بریج در اینترنت نشان می‌دهد شخصیت بازیگوش «فلی‌بگ» چقدر وامدار شخصیت خود او به‌عنوان یک کمدین چندبعدی است؛ کمدینی که هم در نوشتن حضوری تحسین‌برانگیز دارد و هم در اجرای موقعیت‌های دشواری که هر کسی از عهده‌شان برنمی‌آید.

فلی‌بگ
طراح: فیبی والر بریج
دو فصل، 12 اپیزود
محصول: بی‌بی‌سی
بازیگران: فیبی والر بریج، اولیویا کولمن، بیل پترسون، برت گلمن
سال ساخت: 2019-2016

کپی