اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹

انتقاد تند معاون لاوروف از آمریکا

انتقاد تند معاون لاوروف از آمریکا

معاون وزیر خارجه روسیه تحریم‌های جدید آمریکا علیه مسکو را نمایش انتخاباتی مقامات این کشور دانست و آن را به شدت محکوم کرد.

 سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه ضمن محکوم کردن تحریم‌های جدید آمریکا علیه مسکو گفت: معتقدم این تحریم‌ها مربوط به سیاست‌های داخلی آمریکاست.

ریابکوف اعلام کرد مسکو تحریم‌های جدید آمریکا را به انتخابات آتی ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ مربوط می داند و ارتباطی به روابط دو جانبه و موضوع مسمومیت سرگئی اسکریپال، جاسوس دو جانبه روس ندارد. معاون وزیر خارجه روسیه ضمن ابراز تاسف گفت: روابط میان مسکو واشنگتن تاکنون تحت تاثیر موضوعات مختلف از مسئله سوریه تا اوکراین قرار گرفته است و تبدیل به فوتبال سیاسی در آمریکا شده است.

وزارت خارجه روسیه روز گذشته اعلام کرد اقدام آمریکا در وضع تحریم‌های جدید علیه مسکو به بهانه مسمومیت اسکریپال تاسف بار بوده و به روابط دو جانبه آسیب می‌زند.

رسانه‌های آمریکا روز پنج شنبه گزارش دادند دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا فرمان اجرایی وضع دور دیگری از تحریم‌ها علیه مسکو را در پرونده اسکریپال امضا کرد. آمریکا دور نخست تحریم‌های ضد روسی را در ۲۷ اوت ۲۰۱۸ با استناد به «قانون نابودی جنگ‌افزار‌ها و تسلیحات بیولوژیکی و شیمیایی ۱۹۹۱» اعمال کرد. واشنگتن مدعی است مسکو مفاد این قانون را نقض کرده است.

اسکریپال در سال ۲۰۰۶ از سوی مقامات روسیه به اتهام همکاری با ام. آی. سیکس (سرویس اطلاعاتی انگلیس) و افشای اسامی ماموران پوششی اطلاعاتی روسیه در اروپا به سیزده سال زندان محکوم شد. دمیتری مدودف، رئیس جمهور وقت روسیه در سال ۲۰۱۰ با امضای فرمانی اسکریپال را عفو کرد، اما وی به انگلیس رفت. لندن، مسکو را مسئول مسمومیت جاسوس دوجانبه می‌داند و بار‌ها در این خصوص به روسیه اتهام‌ زده است. مسکو با رد تمامی این اتهامات خواستار ارائه شواهد موثق از سوی لندن شده است.

چند هفته پیش رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا از ترامپ خواسته بود تا روسیه را به علت حمله ادعایی با سلاح شیمیایی در انگلیس تحریم کند. پیش از این اتحادیه اروپا نیز به خاطر این پرونده جنجالی در چند نوبت تحریم‌هایی را علیه دولت روسیه اعمال کرد.  / باشگاه خبرنگاران

کپی