اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹
از سوی کاوشگر خورشیدی انجام شد

ارسال 22 گیگابایت اطلاعات از فضا به زمین

ارسال 22 گیگابایت اطلاعات از فضا به زمین

دانشمندان اعلام کرده اند کاوشگر خورشیدی پارکر ۲۲ گیگابایت اطلاعات از ۲ برخورد نزدیک خود با این ستاره به زمین ارسال کرده است.

ناسا اعلام کرده کاوشگر خورشیدی پارکر که سال گذشته برای مدار زدن دور خورشید به آسمان رفت اطلاعاتی جمع آوری کرده که ۵۰ درصد بیش از تخمین کارشناسان بوده است.

این کاوشگر از دو برخورد خود با خورشید ۲۲ گیگابایت اطلاعات به زمین منتقل کرده است. نیکالائوس پینکین مدیرعملیات کاوشگر خورشیدی پارکر در بیانیه ای اعلام کرد: تمام اطلاعات مربوط به نخستین و دومین برخورد کاوشگر به زمین منتقل شده است.

در این اطلاعات وسیع چشم اندازی غیر منتظره از خورشید وجود دارد از جمله اطلاعاتی درباره ذرات، امواج و مشاهدات کرونا خورشید و محیط این ستاره.

کاوشگر پارکر به اندازه یک خودرو است که تاکنون به حد بی سابقه ای به خورشید نزدیک شده است. این کاوشگر در برابر اشعه های کهکشانی قرار دارد که ۵۰۰ بار قدرتمندتر از اشعه های روی زمین است. علاوه بر آن کاوشگر در دمای ۱۳۰۰ درجه سانتیگراد مشغول فعالیت است.

این کاوشگر در دسامبر ۲۰۲۴ میلادی به کمترین فاصله تا خورشید می رسد. به طور یکه فاصله آن تا سطح ستاره به ۶.۳ میلیون کیلومتر می رسد./مهر

کپی