اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹

کدام چهره‌های سیاسی به تحریم ظریف واکنش نشان دادند؟ / از سعید حجاریان تا علی مطهری

کدام چهره‌های سیاسی به تحریم ظریف واکنش نشان دادند؟ / از سعید حجاریان تا علی مطهری

ماجرای محمدجواد ظریف و دیپلماسی منحصر به‌فرد او همچون زخمی ناسور، امریکا را به درگیری بزرگ با ایران کشانده و داستان طولانی تحریم ایران را این بار درباره این دیپلمات نام‌آشنا تکرار کرده است.

چهارشنبه شب گذشته بود که امریکا در یک اقدام بی‌سابقه اعلام کرد، وزیر خارجه ایران به این دلیل که به نمایندگی یا از طرف رهبر جمهوری اسلامی عمل می‌کند، هدف تحریم این کشور قرار گرفته است. بنا به ادعای وزارت خزانه‌داری امریکا، ظریف دستور کار و سیاست‌های رهبری جمهوری اسلامی ایران را اجرا می‌کند و سخنگوی اصلی ایران در سراسر جهان است. از این رو ایالات متحده با تحریم او پیام واضحی را برای حکومت ایران می‌فرستد به این معنا که رفتارهای اخیر جمهوری اسلامی کاملاً غیرقابل قبول است.

در ادمه واکنش های چهره های شاخص حوزه های سیاسی به اقدام امریکا علیه وزیر خارجه کشورمان را می خوانید:

سعید حجاریان: باید مذاکراتی قوی با گوترش انجام شود

سعید حجاریان، صاحب نظر سیاسی: در موضوع تحریم وزیر امور خارجه ایران به‌جای جدل‌های بی‌حاصل و صرفاً تبلیغاتی باید تمهیداتی اندیشیده شود تا محمدجواد ظریف به‌عنوان شخصیتی صلح‌طلب و نماد مذاکره مکرر از سوی سازمان ملل متحد به خاک امریکا دعوت شود تا نهایتاً اندیشه‌های ترامپ و بولتون و پمپئو به حاشیه برود.  برای این منظور باید مذاکراتی قوی با آقای گوترش ، دبیرکل سازمان ملل صورت بگیرد و الا ممکن است دولت کنونی امریکا در گام بعد به سمت تعلیق دفتر نمایندگی ایران حرکت کند.

مصطفی معین: نشانه ای از پیروزی دیپلماسی خردمندانه ایرانی بر دیپلماسی تحریم و تروریسم امریکایی 

مصطفی معین، فعال سیاسی و استاد دانشگاه: تحریم دکتر محمدجواد ظریف پیروزی دیپلماسی خردمندانه ایرانی بر دیپلماسی تحریم و تروریسم امریکایی است! «باش تا صبح دولتت بدمد/ کاین هنوز از نتایج سحرست»
 

احمد توکلی: اعتراف آمریکا به تحریم سخنگوی نظام نشانه عیان شدن ضعف آنها مقابل منطق ایران است

  احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: تحریم وزیر خارجه ایران توسط دولت ترامپ اثبات آشکار دو موضوع است؛ اول اینکه امریکا نه دنبال مذاکره است و نه در طلب مذاکره خود صداقت دارد. اما مهم‌تر جایی است که آنها اعتراف می‌کنند که آقای ظریف را به عنوان سخنگوی نظام در خارج تحریم کرده‌اند. آن هم در حالی که تمام بوق‌های تبلیغاتی در اختیار خودشان است. با این توصیف تلاش برای خاموش کردن تنها تریبون نظام در دنیا به زعم آنها چیزی نیست جز عیان شدن ضعف آنها در مقابل منطق ایران.

مسعود پزشکیان: تحریم ظریف نشانه منفعت ایران از برجام و سیاست خارجه دولت

  مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس: تحریم آقای ظریف دو پیام برای داخل و خارج کشور دارد؛ در سطح بین‌الملل این موضوع را روشن‌تر می‌کند که  در منازعات اخیر میان ایران و امریکا کدام طرف منطق دیپلماسی را کنار گذاشته و متوسل به سیاست تنش‌زایی شده است.
در داخل هم این مسأله را روشن‌تر می‌کند که برخلاف بسیاری از تعابیر، برجام و سیاست خارجی دولت و عملکرد آقای ظریف آنچنان به نفع ایران و به ضرر امریکا بوده که این کشور را مجبور به روی آوردن به بی‌سابقه‌ترین و غیر معمول‌ترین واکنش‌ها کرده است. 

مجید انصاری:  تحریم ظریف، اوج حماقت ترامپ و دستگاه حاکمیتی امریکا

  مجید انصاری، عضو مجمع روحانیون مبارز تحریم ظریف، اوج حماقت ترامپ و دستگاه حاکمیتی امریکاست. از این جهت که همزمان با پیشنهاد گفت‌وگوی با ایران رئیس دستگاه دیپلماسی کشور که مسئول انجام گفت‎وگوی یک کشور است را تحریم می‏ کنند. این نشان از آشفتگی و نابخردی دست‎اندرکاران سیاست خارجه امریکا و شخص رئیس‏ جمهوری این کشور دارد و البته از سوی دیگر نشانه مثبتی برای ما است. امریکایی‏ ها با این کار خود اقرار به شخصیت برجسته و قدرتمند آقای ظریف کرده‎اند و نشان دادند که ابرقدرتی مانند امریکا از منطق این فرد در هراس است.

کرباسچی: وحشت آمریکایی ها از شخصیت، منطق و زبان قدرتمند ظریف

  غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی: آقای ظریف از شخصیت، منطق و زبان قدرتمندی برخوردار است که امریکایی‎ها از آن وحشت دارند. امریکایی‏ ها نمی‎توانند تحمل کنند که وزیر امور خارجه ما آزادانه به کشورهای دیگر سفر می‏ کند و فعالیت گسترده‏ ای در رساندن پیامش به جامعه امریکایی و رسانه‌های خارجی دارد. تحریمی هم که صورت گرفته بعد از سفر اخیر ظریف به امریکا و مصاحبه‎های او با شبکه‌های خارجی و تأثیری بوده که در افکار عمومی برجای گذاشته است. پس این تحریم وحشت از بیان ظریف است که مبادا به گوش مردم امریکا برسد.

شکوری راد: عجز و استیصال دستگاه دیپلماسی آمریکا مقابل دیپلماتی باهوش و بادرایت


  علی شکوری راد، دبیر کل حزب اتحاد ملت : تحریم دکتر ظریف توسط دولت امریکا هیچ چیز را نشان نمی‌دهد جز عجز و استیصال دستگاه دیپلماسی آن کشور  در برابر دیپلماتی باهوش و بادرایت که با خوشرویی و لب خندان منافع ملی کشورش را تا عالی‌ترین حد دنبال می‌کند و حتی مخالفین و دشمنان را به تحسین وامی‌دارد. ظریف برای ملت ایران یک قهرمان بود و با این تحریم جایگاه رفیع‌تری یافت. بدخواهان او چه در خارج و چه در داخل کشور با این اقدام دولت امریکا رسواتر شده‌اند. دیر نخواهد بود زمانی که امریکایی‌ها از این اقدام خود پشیمان بشوند و آرزو کنند که کاش دوباره فرصت گفت‌وگو با او را بیابند.

 سیدهاشم بطحایی:  سیاستمدار باهوش و خوب ما امریکایی‏ ها را عصبانی کرده


  سیدهاشم بطحایی، عضو مجلس خبرگان رهبری: امریکایی‏ ها دچار نوعی سرگردانی و گیجی شده‎اند. آنها آرامش فکری ندارند و افکارشان بشدت متزلزل است. اکنون که ایران به قطب دینی، علمی و سیاسی در خاورمیانه تبدیل شده و نظامی برخاسته از قرآن و سنت الهی است، طاقت امریکایی‎ها را تمام کرده است. ترامپ وقتی می‏ گوید که ایرانی‎ها در هیچ جنگی پیروز نشده‏ اند، دیگر چه انتظاری می‎توان از او داشت. معلوم است که در 8 سال جنگ تحمیلی در لاک کاسبی خود بوده و ندیده که چگونه رژیم بعث عراق را با همه امکانات شکست دادیم. اینک هم نوبت به آقای ظریف رسیده است. سیاستمدار باهوش، متدین، با فراست و خوب ما، امریکایی‏ ها را عصبانی کرده است.

حاجی بابایی: کودکانه‌ترین و کم اثرترین کاری که دولت امریکا علیه ایران انجام داد

  حمیدرضا حاجی بابایی، رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس: تحریم آقای ظریف شاید کودکانه‌ترین و کم اثرترین کاری بود که دولت امریکا در این شرایط می‌توانست علیه ایران انجام دهد. خصوصاً اینکه وزیر خارجه ایران هیچ دارایی در خارج از کشور برای مشمول شدن این تحریم ندارد و این یعنی دامنه اثر تحریم به مسدود کردن صدای او محدود می‌شود؛ سیاستی که نشان از خالی شدن دست امریکا در برابر ایران و قرار گرفتنش در موضع انفعال دارد. موضعی که امریکا سعی می‌کند با این دست تحریم‌های کودکانه آن را پنهان کند.
 

محمد توسلی: از اهداف تحریم ظریف به زیر کشیدن قدرت دیپلماتیک ایجاد شده در ایران است

محمد توسلی، دبیر کل نهضت آزادی ایران:  آقای ظریف و تیم ایشان طی دو سال مذاکره و مصاف پر چالش با تیم‌های دیپلماتیک 6 قدرت بزرگ جهانی به موفقیتی چشمگیر دست یافتند. موفقیتی که نه تنها منافع ایران بلکه منافع منطقه و جهان را تضمین می‌کرد. یکی از اهداف تحریم جدید دولت امریکا در واقع به زیر کشیدن همین قدرت دیپلماتیک ایجاد شده در ایران است. قدرتی که ناشی از انتخاب درست مردم بوده و نشان می‌دهد که اگر مدیران کشور با شیوه صحیحی برگزیده شوند همواره نتیجه کار آنها به نفع منافع عمومی کشور خواهد بود.

محسن هاشمی: نشانه سردرگمی شدید و تناقض گویی امریکا‌ در قبال ایران

 محسن‌ هاشمی، رئیس شورای شهر تهران: اینکه امریکا از یک طرف مدعی آمادگی برای گفت‌وگو با ایران است و از سوی دیگر سردمدار دیپلماسی ایران را تحریم می‌کند، نشانه سردرگمی شدید و تناقض گویی امریکا‌ در قبال ایران است. معتقدم  ظریف، نماد عقلانیت و گفت‌وگو، نه فقط در ایران بلکه در عرصه بین‌الملل است. بنابراین تحریم و تخریب او نفی گفت‌وگو و جایگزینی هیجان با عقلانیت وتحریک به خشونت در جهان است و حمایت از ظریف،دفاع از ایران، منطق و گفت‌وگو خواهد بود. اقدام ترامپ و تخریبگران،تنها موجب بیشتر نمایان شدن منطق ظریف و بی منطقی مخالفانش می‌شود.

علی مطهری: اگر کشورهایی با امریکا همراهی می‌کنند از روی ترس است

علی مطهری، نماینده تهران در مجلس:  تحریم آقای ظریف، وزیر خارجه کشورمان توسط امریکا بیش از هر چیز نشانه ضعف منطق امریکا و هراس دولت این کشور از بیان منطق ایران در دنیاست. در تقابل فعلی ایران و امریکا هر عقل سلیمی وقتی منطق دو طرف را می‌شنود، حق را به ایران می‌دهد و اگر کشورهایی با امریکا همراهی می‌کنند از روی ترس است. بنی امیه هم بشدت از اینکه منطق امام حسین (ع) برای مردم بازگو شود هراس داشتند و مانع نطق سخنگویان می‌شدند. ولی همیشه در نهایت منطق قوی بر منطق سست و بی پایه پیروز می‌شود.
نشانه‌های آن در تحریم آقای ظریف هویداست. کشورهای جهان این تحریم را جدی نگرفتند و امریکا تنها مانده است. شخصیت آقای ظریف و علاقه‌مندی سیاستمداران دنیا به ایشان نیز در این قضیه بی تأثیر نیست. در واقع امریکا مورد نامناسبی را تحریم کرده است. اما در داخل، امیدوارم کسانی که دم از انقلابی‌گری می‌زنند، قبول کرده باشند که آقای ظریف انقلابی‌تر از آنهاست و دست از حمله به ایشان بردارند.

ناظم دباغ، رئیس دفتر اقلیم کردستان عراق در ایران: برجسته‌ترین سیاستمدار و دیپلمات ایرانی که توانسته در سطح بین‌الملل نقشی واقعی رابازی کرده و چهره واقعی سیاست جمهوری اسلامی ایران و سیاست غیر عاقلانه ترامپ را به نمایش بگذارد، آقای ظریف است. به همین دلیل چند روز قبل آقای ترامپ اشاره کرد ایران همیشه در مذاکره برنده بوده است. تحریم اخیری که ترامپ علیه ظریف اعلام کرده نیز واکنشی به همین پیروزی وزیر خارجه ایران است. به نظرم نتیجه این کار به نفع ایران خواهد بود.

  خالد قدومی، نماینده حماس در تهران: ما در جنبش حماس اقدام امریکا در تحریم آقای ظریف را محکوم می‎کنیم. این اقدام حتماً برخلاف همه مقررات بین‎المللی است. آقای دکتر ظریف یک دیپلمات برجسته، فردی با شخصیت و مبارزی مجاهد است که همه ارزش‎ها و منافع مردم خود را در نظر می‎گیرد. او همچنین از حامیان فلسطین و مقاومت است و دیپلماتی است که با زبان قوانین بین‎الملل صحبت می‎کند و مدافع حقوق بشر است. او را باید استادی در دیپلماسی جهان دانست. لذا اقدام نابخردانه امریکا قابل نکوهش است. این اقدام قطعاً در جهت استقرار صلح و امنیت منطقه نیست و بلکه برعکس، موجب ایجاد تشنج بیشتر در منطقه شده و نفتی است بر آتش./ روزنامه ایران

کپی