اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹

تعصب نژادی به دنیای روبات ها رسید

تعصب نژادی به دنیای روبات ها رسید
بیتا میرعظیمی

مطالعات آزمایشگاه فناوری نیوزلند نشان می دهد که بیشتر مردم میان روبات های سفید و سیاه تفکیک قائل شده و برای روبات های سفید احترام بیشتری قائل هستند.

مطالعات انجام شده که اخیرا توسط دانشگاه کانتربری نیوزلند منتشر و در اختیار عموم قرار گرفته، نشان می دهد که رنگ روبات ها تبدیل به کلیشه هایی اجتماعی شده اند که نوع رفتار یک انسان با روبات را تعیین می کند. به گفتته محققان، تعصب در برابر روبات های سیاه پوست از تعصب ناشی از آمریکایی آفریقایی تبار نشأت گرفته و در اندک زمانی در تعامل با روبات های رنگین پوست خود را نشان داده است.

این در حالی است که اغلب کاربران با روبات های شبیه به رنگ پوست خود بیشتر ارتباط برقرار کرده و اعتماد می کنند. به طور مثال کاربران سفید پوست ترجیح می دهند یک روبات سفید پوست را برای فرزند خود انتخاب کنند تا کار اموزش را با خیال راحت به ان بسپارند. در مقابل نیز کاربران سفید پوست به روبات هایی با رنگی تیره بیشتر اعتماد می کنند.

  این موضوع نگرانی بسیاری از محققان نیوزلندی را برانگیخته و همین امر نیز زمینه تغییر نگرش انسان ها نسبت به نژادپرستی و تعصب در دنیای روبات ها را کلید زده است. آن ها در آزمایش های متعددی وجود تعصب در روبات های سیاه و تحسین نسبت به روبات های سفید پوست را به اثبات رسانده و خواستار تنوع نژادی در طراحی و ساخت روبات ها شدند.

گفتنی است که در حال حاضر بیشتر روبات ها با رنگی سفید طراحی و ساخته می شوند؛ همین امر نیز بر تعصب نژادی در دنیای روبات ها دامن می زند. محققان نیوزلندی امیدوارند سازندگان روبات به این موضوع مهم توجه نشان داده و روبات ها را بدون تعصب نژادی طراحی کنند.

 

کپی