اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹

اقتصاددان زن بلغارستانی گزینه اروپایی‌ها برای ریاست صندوق بین‌المللی پول

اقتصاددان زن بلغارستانی گزینه اروپایی‌ها برای ریاست صندوق بین‌المللی پول

یک اقتصاددان زن بلغارستانی احتمالا عهده دار هدایت صندوق بین‌المللی پول خواهد شد. با قطعی شدن ریاست کریستین لاگارد، رئیس اسبق صندوق بین المللی پول بر بانک مرکزی اروپا، کشورهای اروپایی پس از ماه‌ها رایزنی سرانجام بر سر انتخاب جایگزین خانم لاگارد به توافق رسیدند. پس از چندین دور رای‌گیری، سرانجام خانم کریستالینا جئورجیوا به عنوان گزینه نهایی کشورهای اروپایی برای هدایت صندوق بین‌المللی پول انتخاب شد.

وی که پیش تر یکی از مدیران اجرایی بانک جهانی بوده است در واکنش به انتخاب خود نوشت: این برایم مایه افتخار است که برای برعهده گرفتن مسئولیت هدایت صندوق بین المللی پول انتخاب شده‌ام.

جئورجیوا در رای‌گیری نهایی با وزیر دارایی سابق هلند رقابت می‌کرد. انگلیس در اعتراض به آن‌چه که سومدیریت در خلال فرآیند رای گیری خواند، از مشارکت در رای‌گیری خودداری کرد. این انتخاب یک پیروزی برای فرانسه محسوب می‌شود که برای پیروزی نامزد بلغارستانی تلاش‌های زیادی انجام داده بود.

برونو لو مر،  وزیر دارایی فرانسه در واکنش به انتخاب جئورجیوا گفت که وی تمام مهارت های لازم از جمله مقبولیت بین‌المللی برای جایگزینی کریستین لاگارد را دارد.

دیگر کشورها تا ششم سپتامبر فرصت معرفی گزینه‌های خود را بر ریاست صندوق دارند. با این حال از زمان تاسیس صندوق بین‌المللی پول تاکنون همواره گزینه‌های اروپا به ریاست صندوق رسیده اند و گزینه های آمریکا ریاست بر بانک جهانی را بر عهده داشته اند.

دیوید مالپاس، رئیس بانک جهانی نیز از دیگر افرادی بوده که از ریاست جئورجیوا حمایت کرده است و در پیغامی برای وی تبریک فرستاده است. مالپاس خطاب به وی نوشته است: مهارت بالای رهبری و دانش مالی شما به هر نهادی ارزش خواهد بخشید. بانک جهانی به دنبال همکاری بیشتر با صندوق بین‌المللی پول به منظور تدوین سیاست‌ های جامع‌تر رشد و دستیابی به رفاه بیشتر در سطح جهان خواهد بود.

جئورجیوا پیش تر در کمیسیون اروپا و بانک جهانی سابقه مدیریتی داشته است. وی دارای دکترای اقتصاد از دانشگاه صوفیا بلغارستان است./ایسنا

کپی