اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹

قوانین جدید عربستان

قوانین جدید عربستان
یگانه خدامی

دیروز یک خبر جدید از عربستان رسید. برای نخستین بار به دستور پادشاه این کشور محدودیت سفر خارجی زنان لغو شد و زنانی که حداقل ۲۱ سال دارند می‌توانند برای دریافت گذرنامه اقدام کنند و برای سفر به خارج از عربستان هم نیازی به اجازه یا همراهی یک قیم مرد ندارند. این خبر بازتاب زیادی داشت و بسیاری از کاربران ایرانی درباره‌اش نوشتند.

بعضی‌ها از آن استقبال می‌کردند و نشانه خوبی می‌دانستند اما بعضی‌ها هم معتقد بودند این کارها برای پوشاندن محدودیت‌های سیاسی در عربستان است و به محکومیت فعالان حقوق زنان اشاره می‌کردند.
 نظرات کاربران را درباره قوانین جدید عربستان درباره زنان بخوانید: مجید: «‏زنان عربستانی اجازه سفر خارجی بدون نیاز به اجازه قیم را یافتند»، هدهد: «‌‎اتفاقاً در عربستان چند همسری هم هست. نظرتون چیه؟»، کوروش: «‌‎شما یه کاری کنین عربستان سر بریدن وحشیانه محکومین رو منع کنه اجازه گذرنامه زنان بخوره تو فرق سر بن سلمان»، سزار سامان: «‌‌‎سعودی‌ها از طرفی آزادی‌های سیاسی رو محدود و از طرفی آزادی‌های اجتماعی رو گسترش میدن.»، خداداد رضایی: «‌‎گول این بازیها رو نخورید، بن سلمان از یک طرف این قوانین را به طور نمایشی می‌گذارد و از طرفی دهان‌ مخالفانش را می‌بندد و دنیا به طور عمدی دلخوش به آزادی زنان، چشم روی جنایات سعودی‌ها می‌بندد.»
گل گلی میرزا: «ابداً متوجه نمیشم که چرا تا پای حقوق زنان به میون میاد یاد مطالبات ضد تروریستی می‌افتید به هردلیلی حتی نمایش عوامفریبانه هم این حق به زنان عربستان داده شده باشه یک قدم بزرگ برای رفتن به سمت جامعه آگاه و حکومت معتدله.»، فرفری کله: «زنان عربستان یه قدم دیگه جلو رفتن. بدون اجازه قیم می‌تونن برن سفر خارج.»، آزاده: «‌‎زنان عربستان بازیچه امیال کثیف آل سعود هستند.»، دیوا: «‏صادقانه بگم من از تَه اعماقم برای زنان عربستان خوشحالم و آرزو می‌کنم با همین سرعت به حقوقی که ازشون سلب شده برسن در واقع هرجای دنیا زنان یه قدم به برابری نزدیک بشن برای من مایه خوشحالیه و گاهی بغض هم می‌کنم»، یاسمین: «‏زنان عربستان برای خروج از کشور نیازی به اجازه یا همراهی مردان ندارند! ».‌‌

کپی